Rusko | Dezinformace

Polovina Čechů věří, že Rusko zde vede informační válku

BIS ve svých výročních zprávách již přes deset let upozorňuje na informační válku vedenou Ruskem, která se snaží pomocí dezinformací manipulovat veřejností. Jak ale ukazuje čerstvý průzkum agentury CEDMO, věří tomu jen polovina populace.

Z dotazníku, kterého se zúčastnilo přes tisíc Čechů, vyplývá, že 52 % lidí si informační válku uvědomuje. Vedle toho pak 14 % dotázaných uvádí, že se nás informační válka vůbec netýká a je to věc jen mezi Ruskem a Ukrajinou, dalších 15 % si naopak myslí, že jde jen o záminku místní vlády, ale mohla cenzurovat nepohodlná média. Na Slovensku proběhl stejný výzkum a tam se k této možnost přiklonilo dokonce 29 % lidí.

Přesvědčení, že zde Rusko vede dezinformační kampaně, roste spolu s dosaženým vzděláním a čistým příjmem domácnosti, ale klesá s věkem.

CEDMO se také dotazovalo, jestli Češi schvalují blokování dezinformačních webů. Podle 41 % dotázaných jde o správný krok, 21 % z nich jej považuje za sporný, protože k tomu nejsou vhodné zákony a definice dezinformací. Stejně velká skupina pak rezolutně tvrdí, že jde o krok nepřijatelný, protože svoboda slova zahrnuje i šíření nepravd.

I v této otázce jsou určité sociodemografické rozdíly. Blokování dezinformací spíš schvalují Pražané, movitější a vysokoškoláci.

Diskuze (64) Další článek: Google bude spolupracovat s českou coworkingovou sítí Impact Hub

Témata článku: , , , , , , , , , , ,