Policie zatkla mladíka, který vydíral stát po e-mailu - ach ten naivka

E-mailový vyděrač ukázal svou inteligenci, když se nechal chytit. Zajištění anonymity na internetu není totiž nijak složitá záležitost, přičemž má i legální využití.
Policie v pátek zadržela 19letého učně z Ostravy o němž je přesvědčena, že stojí za výhružnými dopisy z minulého týdne, které posílal e-mailem. První poslal v pondělí, další ve čtvrtek a v pátek a hned ten den byl zadržen.

Nechci nijak spekulovat o inteligenci tohoto konkrétního učně, ale popravdě každý, kdo si myslí, že jen e-mailová adresa bez jeho jména mu zaručí dostatečnou anonymitu, moc počítačového rozumu nepobral. O to víc je to kuriózní vzhledem k pohnutkám jeho činu uvedeném v původním prvním dopisu pro policii (zdroj iDnes):

Mám pro vás novinku policisté, umístily jsme nálože v těchto městech PRAHA, BRNO. Požadujeme 840.000 Kč, jinak bomby vybuchnou. Stačí vytočit mobilem číslo a vše do 140 metrů bude zarovnáno. Proč? Bojuji za utlačování hackerů. Peníze chci do 25. 5. 2003!!! Jinak budu zarovnávat republiku. Máme dost hračiček a mobilů, ale nemáme trpělivost. Kam chci peníze? Ne tak rychle!! nejprve pokecáme. O mém dosavadním koníčku. Hacking?? Pokud budete sledovat moji IP adresu (tak hloupí nejste, že?) Vezmu mobil (nesnáším je) a vytočím telefonní číslo a za 25 sekund Boom, Praho Brno (hnusné města) A navíc zničím webovské stránky policie ČR, ministerstva a spadnou servers!! Které? Burza přeci!! Trochu chaosu kolem. No to je vše. Pošlu číslo účtu na tnhle email!!! Do 25. 5. 2003Chcete něco říct, stačí kdy? V TV řeknete že zaplatíte a pak pošlu čísla účtů (ještě něco sledujeme pohyb účtu, transakce a jiné blbosti kolem toho) Uvidíme náznak sledování po netu a ... Pozdravuje skupina Hackers.cz

Každý e-mail obsahuje mimo adresy i IP adresu počítače, odkud se zpráva odesílala. Kdo pošle e-mail ze svého počítače bez nějakého maskování, může si být jist, že velmi snadno bude zpětně vystopován. Nepomůže vám ani webový mail na nějakých portálech. Policie v podobných případech postupuje velmi operativně a jak vidíme, dokáží ve velmi krátké době nalézt pachatele.

Metod na zajištění anonymity na Internetu je přitom spousta a nejedná se o žádné specifické záležitosti známé pouze bezpečnostním agenturám. Anonymita na Internetu přitom není jen doménou zločinců, jsou legitimní případy, kdy můžete být za své názory postiženi (i když nejsou trestným činem) a jen se snažíte zajistit si plnou anonymitu.

Prostředky k dosažení anonymity lze rozdělit na hardwarové a softwarové. Softwarové prostě spočívají ve využití nějakých programů či internetových služeb, hardwarové pak spočívají ve fyzickém připojování se k internetu tam, kde nejste jednoduše vystopovatelní.

Lze se například připojovat v internetových kavárnách, kde si náhodné návštěvníky (tedy ne štamgasty) asi moc pamatovat nebudou. Lze se připojit někde v parku přes mobilní telefon, který nepoužíváte pro své běžné hovory a po připojení jej vypnete či ještě lépe zahodíte. Lze se s pomocí WiFi připojit na řadě veřejných přípojných bodů i tam, kde někdo nezabezpečil svou síť, cest je prostě spousta a jsou zřejmé po chvilce přemýšlení.

V softwarové oblasti zajištění anonymity existují na celém světě desítky služeb nabízejících soukromí pro surfování po Internetu nebo posílání pošty. Nejedná se o žádné nelegální servery, některé se tím normálně komerčně živí a vše dělají ve jménu svobody slova. Kdo se prostě obává, že by mohl být trestán za návštěvu nějakých webových stránek, má na dosah prostředky, jak si zajistit anonymitu. Jednoduchý dotaz na Anonymizer na Google na vás vysype desítky tisíc odkazů. Stačí si jen vybrat.

Anonymita je řešena formou proxy serveru, která se chová jako prostředník mezi vaším počítačem a cílovou adresou. Cílový server si tak bude myslet, že IP adresa vašeho počítače odpovídá nastavenému proxy serveru. Ačkoli je možné zapnout u proxy serverů záznam připojovaných uživatelů a jejich zpracovaných požadavků, anonymní proxy servery mají toto vypnuté. Nikde se tak neukládá, kdo a co použil, a není to zpětně vyhledatelné.

Lze navíc zajistit i anonymitu směrem k anonymnímu proxy serveru například pomocí Stunnelu, který veškerou komunikaci ven zabalí do šifrované SSL komunikace. Pokud tak například poskytovatel připojení, nebo firemní připojení, monitoruje požadavky na URL, nedozví se již nikdo vůbec nic.

Zajištění anonymity na internetu není skutečně žádné umění. Není to ani žádná nelegálnost, ale normální byznys. Ke cti policie patří, že nespoléhá jen na neanonymní obyčejné použití e-mailu, a dokáže zasahovat i proti opatrnějším zločincům. Příležitostí k udělání chyb se vždy dost najde. Když ovšem někdo udělá chybu už na začátku, je to pochopitelně jednodušší.

Diskuze (91) Další článek: Intel zlevňuje Celerony, AMD zase Athlony XP

Témata článku: Google, Byznys, Policie, Proxy, Proxy Server, Chaos, Mladík, Legitimní využití, Stát


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45