Policie zatkla mladíka, který vydíral stát po e-mailu - ach ten naivka

E-mailový vyděrač ukázal svou inteligenci, když se nechal chytit. Zajištění anonymity na internetu není totiž nijak složitá záležitost, přičemž má i legální využití.
Policie v pátek zadržela 19letého učně z Ostravy o němž je přesvědčena, že stojí za výhružnými dopisy z minulého týdne, které posílal e-mailem. První poslal v pondělí, další ve čtvrtek a v pátek a hned ten den byl zadržen.

Nechci nijak spekulovat o inteligenci tohoto konkrétního učně, ale popravdě každý, kdo si myslí, že jen e-mailová adresa bez jeho jména mu zaručí dostatečnou anonymitu, moc počítačového rozumu nepobral. O to víc je to kuriózní vzhledem k pohnutkám jeho činu uvedeném v původním prvním dopisu pro policii (zdroj iDnes):

Mám pro vás novinku policisté, umístily jsme nálože v těchto městech PRAHA, BRNO. Požadujeme 840.000 Kč, jinak bomby vybuchnou. Stačí vytočit mobilem číslo a vše do 140 metrů bude zarovnáno. Proč? Bojuji za utlačování hackerů. Peníze chci do 25. 5. 2003!!! Jinak budu zarovnávat republiku. Máme dost hračiček a mobilů, ale nemáme trpělivost. Kam chci peníze? Ne tak rychle!! nejprve pokecáme. O mém dosavadním koníčku. Hacking?? Pokud budete sledovat moji IP adresu (tak hloupí nejste, že?) Vezmu mobil (nesnáším je) a vytočím telefonní číslo a za 25 sekund Boom, Praho Brno (hnusné města) A navíc zničím webovské stránky policie ČR, ministerstva a spadnou servers!! Které? Burza přeci!! Trochu chaosu kolem. No to je vše. Pošlu číslo účtu na tnhle email!!! Do 25. 5. 2003Chcete něco říct, stačí kdy? V TV řeknete že zaplatíte a pak pošlu čísla účtů (ještě něco sledujeme pohyb účtu, transakce a jiné blbosti kolem toho) Uvidíme náznak sledování po netu a ... Pozdravuje skupina Hackers.cz

Každý e-mail obsahuje mimo adresy i IP adresu počítače, odkud se zpráva odesílala. Kdo pošle e-mail ze svého počítače bez nějakého maskování, může si být jist, že velmi snadno bude zpětně vystopován. Nepomůže vám ani webový mail na nějakých portálech. Policie v podobných případech postupuje velmi operativně a jak vidíme, dokáží ve velmi krátké době nalézt pachatele.

Metod na zajištění anonymity na Internetu je přitom spousta a nejedná se o žádné specifické záležitosti známé pouze bezpečnostním agenturám. Anonymita na Internetu přitom není jen doménou zločinců, jsou legitimní případy, kdy můžete být za své názory postiženi (i když nejsou trestným činem) a jen se snažíte zajistit si plnou anonymitu.

Prostředky k dosažení anonymity lze rozdělit na hardwarové a softwarové. Softwarové prostě spočívají ve využití nějakých programů či internetových služeb, hardwarové pak spočívají ve fyzickém připojování se k internetu tam, kde nejste jednoduše vystopovatelní.

Lze se například připojovat v internetových kavárnách, kde si náhodné návštěvníky (tedy ne štamgasty) asi moc pamatovat nebudou. Lze se připojit někde v parku přes mobilní telefon, který nepoužíváte pro své běžné hovory a po připojení jej vypnete či ještě lépe zahodíte. Lze se s pomocí WiFi připojit na řadě veřejných přípojných bodů i tam, kde někdo nezabezpečil svou síť, cest je prostě spousta a jsou zřejmé po chvilce přemýšlení.

V softwarové oblasti zajištění anonymity existují na celém světě desítky služeb nabízejících soukromí pro surfování po Internetu nebo posílání pošty. Nejedná se o žádné nelegální servery, některé se tím normálně komerčně živí a vše dělají ve jménu svobody slova. Kdo se prostě obává, že by mohl být trestán za návštěvu nějakých webových stránek, má na dosah prostředky, jak si zajistit anonymitu. Jednoduchý dotaz na Anonymizer na Google na vás vysype desítky tisíc odkazů. Stačí si jen vybrat.

Anonymita je řešena formou proxy serveru, která se chová jako prostředník mezi vaším počítačem a cílovou adresou. Cílový server si tak bude myslet, že IP adresa vašeho počítače odpovídá nastavenému proxy serveru. Ačkoli je možné zapnout u proxy serverů záznam připojovaných uživatelů a jejich zpracovaných požadavků, anonymní proxy servery mají toto vypnuté. Nikde se tak neukládá, kdo a co použil, a není to zpětně vyhledatelné.

Lze navíc zajistit i anonymitu směrem k anonymnímu proxy serveru například pomocí Stunnelu, který veškerou komunikaci ven zabalí do šifrované SSL komunikace. Pokud tak například poskytovatel připojení, nebo firemní připojení, monitoruje požadavky na URL, nedozví se již nikdo vůbec nic.

Zajištění anonymity na internetu není skutečně žádné umění. Není to ani žádná nelegálnost, ale normální byznys. Ke cti policie patří, že nespoléhá jen na neanonymní obyčejné použití e-mailu, a dokáže zasahovat i proti opatrnějším zločincům. Příležitostí k udělání chyb se vždy dost najde. Když ovšem někdo udělá chybu už na začátku, je to pochopitelně jednodušší.

Diskuze (91) Další článek: Intel zlevňuje Celerony, AMD zase Athlony XP

Témata článku: Google, Byznys, Policie, Mladík, Legitimní využití, Chaos, Proxy, Stát, Proxy Server


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku