Policie New York, oddělení iVěcí, položte ten telefon!

(inzerce) Věta, kterou byste čekali leda tak v nějakém absurdním filmu, už brzy bude znít v ulicích New Yorku.
Policie New York, oddělení iVěcí, položte ten telefon!

Tamější policie se rozhodla vyřešit rostoucí počet krádeží a loupeží, při kterých jde pachatelům o smartphony a ostatní gadgety.

Transamerický problém

Server Huffington Post vydal v závěru minulého roku celkem alarmující zprávu pro všechny newyorčany vlastnící smartphone. Ten sehrál roli ve 40 % všech loupeží, které se v New Yorku udály. Zpráva bohužel zmiňuje i případy, kdy majitel smartphonu přišel o život.

Zneklidňující čísla přišla i z Los Angeles, kdy počet zločinů s telefonem v hlavní roli meziročně stoupl o více než čtvrtinu.

Klepněte pro větší obrázek

Hledání v praxi

„Pokoušíme se objevit způsob, jak vypátrat osoby, které odcizují produkty značky Apple a snažíme se je vracet původním majitelům. Děláme to, abychom si mohli načrtnout přibližný profil člověka, který takovou trestnou činnost páchá,“ uvedl pro NY Post mluvčí newyorských policistů Paul Browne.

Samotný proces pátrání probíhá následovně: oběť krádeže (nebo loupeže) oznámí na policii unikátní číslo IMEI. Příslušní detektivové kontaktují firmu Apple, která jim dá údaje o pohybu telefonu a jeho stávající poloze.

Klepněte pro větší obrázekProč právě Apple? Snadná lokalizace. Například iMessage (rozšíření, které umí zdarma poslat SMS na další iGadget) nebo další funkce můžete považovat za zbytečnost, ale defaultní aplikace Find My iPhone dokáže vám a právě i policistům pátrání velmi usnadnit. A to si v New Yorku dobře uvědomují.

Kdekoliv ve světě

Oblíbený fígl, kdy se ukradená simka zkrátka vyhodila a nahradila ji jiná, třeba snadno sehnatelná předplacená karta, a telefon se tak stal nedohledatelným, už v dnešním světě nemá nárok na úspěch. Tato zásluha se dá přičíst právě unikátním IMEI číslům. Navíc většina smartphonů disponuje GPS čipem, takže zjistit polohu je opravdová hračka.

Zloděj se tím pádem nemůže schovat ani za zahraniční simkarty (o roamingu ani nemluvě).

Další článek: 9,7palcové displeje pro tablety jsou na ústupu, hitem začínají být menší

Témata článku: Bezpečnost, Mobility, Mobilní telefon, Policie, Gadgety, Předplacená karta, Oddělení, Roaming, Telefon, Huffington Post, Brown, iMessage, Rostoucí počet, York, New York, Původní značka, Unikátní číslo, Newyorčan, IMEI, Tel, Dnešní svět, Nejlevnější iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky