Infografika | Policie

Policie ČR zveřejnila interaktivní mapu kriminality. Ukazuje přestupky, krádeže i vraždy

I česká policie se pomalu vrhá do vizualizace dat. Od počátku týdne je na jejím webu dostupná interaktivní mapa, na které dozvíte, jaká kriminalita se vyskytuje ve vaší obci. Jednotlivé delikty jsou rozděleny do několika kategorií, například krádeže, přestupky, vloupání nebo vraždy. Na se projektu se pracovalo od loňského roku. 

Jak uvedla sama policie, mapa vznikla v reakci na zájem veřejnosti, která chtěla vědět, co se děje v jejím okolí. Data ovšem poslouží i odborníkům a samosprávám. Orgán přiznal, že podobné nástroje si pro vlastní účely tvoří dlouho, nikdy ale nebyly veřejné. Rozhodnutí zpřístupnit je všem přišlo mimo jiné po zkušenostech ze zahraničí. 

Celkem mapa existuje ve třech úrovních, laikové se dostanou jen k té první. Ta právě ukazuje jednotlivé zločiny napříč kraji a obcemi, nejde o nic jiného než vizualizaci obyčejných statistických dat. Druhá verze vznikla pro již zmíněné vybrané samosprávy, v ní jsou informace o něco podrobnější a mají především sloužit k efektivnějšímu plánování činnosti obecní policie. 

Třetí úroveň není ani tak mapa, jako dataset, který chce policie interně používat k předpovídání zločinů. V určitých regionech pravidelně dochází k určitému druhu trestních činů a dobře zpracovaná data pomohou složkám adekvátně reagovat. 

„Vidím za tím ohromný kus práce a gratuluji tvůrcům z ministerstva i policie, že se jim povedlo dostat projekt do této fáze. Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,“ podotkl v tiskovém prohlášení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a nastínil tím, že mapa je pouhý začátek. 

Pouhé zobrazení trendů

Nutno nicméně upozornit, že data jsou mírně geograficky zkreslena. K dispozici tak nejsou jednotlivé ulice, na mapě uvidíte jen několik desítek větších bodů (clusterů), do kterých byla zařazena i kriminalita z jejich okolí. 

Policie k tomu použila clusterovací algoritmus, jehož podrobnější popis uvádí ve vysvětlivkách k mapě. Důvodem k tomuto přístupu je ochrana osobních údajů - v drobných obcích obvykle k tolika deliktům nedochází a pokud by data byla příliš polohově podrobná, bylo by možné z veřejných zdrojů podezřelé či poškozené osoby identifikovat. 

Ve výsledku tak jde spíše o zobrazení trendů. I ty jsou ale zajímavé - například z mapy vychází, že za listopad nejvyšší kriminalitu zaznamenal Moravskoslezský kraj následovaný Prahou a Středočeským krajem. 

Diskuze (6) Další článek: Slack má nového majitele. Za 27,7 miliardy dolarů ho koupil Salesforce

Témata článku: Infografika, Praha, Policie, Kriminalita, Vizualizace, Kriminál, Geografický, Krádež, Moravskoslezský kraj, ČSSD, Trend, Středočeský kraj, Interaktivní mapa, Přestup, Ministr vnitra, Data, Jan Hamáček, Přestupek, VraždaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle