Infografika | Policie

Policie ČR zveřejnila interaktivní mapu kriminality. Ukazuje přestupky, krádeže i vraždy

I česká policie se pomalu vrhá do vizualizace dat. Od počátku týdne je na jejím webu dostupná interaktivní mapa, na které dozvíte, jaká kriminalita se vyskytuje ve vaší obci. Jednotlivé delikty jsou rozděleny do několika kategorií, například krádeže, přestupky, vloupání nebo vraždy. Na se projektu se pracovalo od loňského roku. 

Jak uvedla sama policie, mapa vznikla v reakci na zájem veřejnosti, která chtěla vědět, co se děje v jejím okolí. Data ovšem poslouží i odborníkům a samosprávám. Orgán přiznal, že podobné nástroje si pro vlastní účely tvoří dlouho, nikdy ale nebyly veřejné. Rozhodnutí zpřístupnit je všem přišlo mimo jiné po zkušenostech ze zahraničí. 

Celkem mapa existuje ve třech úrovních, laikové se dostanou jen k té první. Ta právě ukazuje jednotlivé zločiny napříč kraji a obcemi, nejde o nic jiného než vizualizaci obyčejných statistických dat. Druhá verze vznikla pro již zmíněné vybrané samosprávy, v ní jsou informace o něco podrobnější a mají především sloužit k efektivnějšímu plánování činnosti obecní policie. 

Třetí úroveň není ani tak mapa, jako dataset, který chce policie interně používat k předpovídání zločinů. V určitých regionech pravidelně dochází k určitému druhu trestních činů a dobře zpracovaná data pomohou složkám adekvátně reagovat. 

„Vidím za tím ohromný kus práce a gratuluji tvůrcům z ministerstva i policie, že se jim povedlo dostat projekt do této fáze. Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,“ podotkl v tiskovém prohlášení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a nastínil tím, že mapa je pouhý začátek. 

Pouhé zobrazení trendů

Nutno nicméně upozornit, že data jsou mírně geograficky zkreslena. K dispozici tak nejsou jednotlivé ulice, na mapě uvidíte jen několik desítek větších bodů (clusterů), do kterých byla zařazena i kriminalita z jejich okolí. 

Policie k tomu použila clusterovací algoritmus, jehož podrobnější popis uvádí ve vysvětlivkách k mapě. Důvodem k tomuto přístupu je ochrana osobních údajů - v drobných obcích obvykle k tolika deliktům nedochází a pokud by data byla příliš polohově podrobná, bylo by možné z veřejných zdrojů podezřelé či poškozené osoby identifikovat. 

Ve výsledku tak jde spíše o zobrazení trendů. I ty jsou ale zajímavé - například z mapy vychází, že za listopad nejvyšší kriminalitu zaznamenal Moravskoslezský kraj následovaný Prahou a Středočeským krajem. 

Diskuze (6) Další článek: Slack má nového majitele. Za 27,7 miliardy dolarů ho koupil Salesforce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,