Rozšířená realita | Pokémon Go

Policejní hlídka v L.A. měla zamířit k loupeži, strážnici ale raději sbírali pokémony. Teď nesouhlasí s výpovědí

Mobilní terénní hry založené na bázi rozšířené reality své uživatele nejednou dovedly na cizí pozemek nebo na okraj útesu a někteří kvůli nim i přišli o práci. Své o tom vědí bývalí strážníci Louis Lozano a Eric Mitchell z losangeleského policejního sboru. Kvůli jejich drzosti se o nich nyní dozvěděl celý svět.

Je to vlastně poměrně stará kauza z dubna 2017, kterou nyní připomněl páteční zamítavý postoj tamního soudu (PDF), ke kterému se odvolali. O co přesně tehdy šlo?

15. dubna 2017 okolo šesté hodiny  podvečerní získal operátor hlášení o loupeži v jednom z obchodů řetězce Macy’s. Lozanova hlídka sice byla tehdy nejblíže, jenže patrola neodpovídala a na místo se tak museli sjet vzdálenější kolegové, kteří se věnovali mnohem závažnějšímu případu vraždy.

Na rohu 46. a Leimertu je Snorlax!

V 18:09, jen několik minut od hlášení ve vysílačce, Lozano před kolegou odsekl „zapomeň na to“ a není divu, Mitchell jej totiž upozornil, že se „na rohu 46. a Leimertu právě objevil Snorlax!“ Jedna z figurek AR hry Pokémon Go.

5bf5bff2-0853-4dbc-9c17-02dd6e4f6775
Lozano a Mitchel chytají pokémony (úryvek ze soudního rozhodnutí)

Posádka se v dalších dvaceti minutách dohadovala, jak se ke Snorlaxovi nejlépe dostat a ukořistit jej dříve, než jej objeví ostatní hráči ve městě. Během té doby Mitchell hlásil další postavičky v okolí a strážnici je zvesela chytali.

Vše zaznamenal palubní mikrofon

Vůbec si přitom neuvědomovali, že vše celou dobu zaznamenává palubní systém DICVS (Digital In-Car Video System), který známe z policejních honiček a zásahů zveřejněných na YouTube a Facebooku. Právě ten nakonec pomohl nadřízeným, kteří se pídili, proč posádka nereagovala na hlášení operátora.

beee347d-cf2b-4b7b-9d1f-456c4ee8ba9e
Postavička Snorlax ze hry Pokémon Go

Lozano s Mitchelem dostali později výpověď, se kterou se ale nehodlali smířit, a proto se obrátili na soud. V pátek konečně rozhodl v jejich neprospěch. Lozano a Mitchel přitom napadli své výpovědi z poměrně bizarního důvodu. LAPD měla záznamem soukromé komunikace skrze systém DICVS porušil jejich právo na soukromí. Tolik tedy k drzosti obou zapálených hráčů Pokémon Go.

Celé znění rozsudku odvolacího soudu:

Diskuze (7) Další článek: Twitter testuje nahrávání živých diskuzí ve Spaces. Na tweety zareagujete i krátkým videem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,