Polévka ze sekery - GeForce 2 MX 400

Krátkou dobu po uvedení svého špickového cipsetu GeForce 3 se firma nVidia s agilitou pustila do zmen ve velmi sledovaném (zejména v CR) segmentu nejprodávanejších karet - ve strední a nižší tríde. Tentokráte se bohužel nedockáme toho, aby se napríklad rešení na bázi GeForce 2 GTS presunulo do nižších cenových "pater" :(( místo toho jsme, v prípade typu GeForce2 MX 400, spíše svedky "legalizace" námi používaných frekvencí.

Cílem "inovace" se staly karty s populárním čipsetem GeForce2 MX. Ty se vyznačují mírně omezeným jádrem GeForce2 (2 rendering pipelines) - jež je taktováno frekvencí 175MHz a použitím relativně levných klasických pamětí SDRAM jež nejčastěji běží na frekvenci 165MHz (128-bitová sběrnice). MX-ka se dosud těšily velké popularitě díky svému dobrému výkonu v nízkých a středních rozlišeních - vyšší rozlišení vyžaduje ještě rychlejší paměti, neboť množství přenesených dat narůstá s rozlišením kvadraticky.

GeForce2 MX 400

"Novinka" se jmenuje GeForce2 MX 400 a bohužel, nepřináší nic nového :-( Jediným rozdílem je zvýšený takt grafického čipu na 200MHz. Co se týče paměti - ty mohou být taktovány na frekvencích 166,175 nebo 200MHz (to již závisí na výrobci).

A právě zde je problém - největším omezením "původní" řady GeForce2 MX byla, jak jsme již řekli, nedostatečná propustnost paměti. nVidia však u řady MX 400 předepisuje pouze zvýšení taktu grafického čipu na 200MHz (ten však není "úzkým místem" této karty - viz. starší články o GeForce2 MX) a takt paměti ponechává na výrobci (P.S. proto také bude důležité sledovat konkrétní taktování paměti typ od typu).

V této situaci si možná řeknete, že zvýšení taktu grafického čipu je i tak přínosem - avšak možná nevíte, že tuto frekvenci vlastně "umí" všechny dosavadní MX-ka! Stačí nainstalovat utilitu na změnu frekvence (CoolBits, nVmax, PowerStrip, ) a taktování jádra frekvencí 200MHz není problémem. Co více - většina dosavadních MX-ek (a stejně tak asi i nových MX 400-vek) zvládne i ono potřebnější vyšší taktování paměti.

Poznámka: podívejte se do diskusních for - taktování 200MHz čip /200MHz paměť je u klasických MX-ek docela běžné.

Modelem MX 400 tedy nVidia jen "legalizovala" tyto vyšší frekvence. Pro člověka který umí taktovat grafickou kartu (a my většinou umíme :) nepřinese tedy nová řada, jak se zdá, zhola nic nového, za co bychom měli platit více (pokud nVidia nebude cenu zvyšovat, pak to bude zcela fair)...

GeForce 2 MX 200

Možná se budete divit, ale tento model je vlastně náhradou karet TNT2, jejichž výroba právě končí. I tato karty vychází z GeForce MX, avšak tentokráte je propustnost paměti... snížena na polovinu. Toho je dosaženo tím, že sice taktování čipu i paměti je stejné (175 / 166MHz), avšak přístup do paměti probíhá úzkou 64-bitovou sběrnici (MX využívá 128-bitový "bus").

Joro: zdá se, že řada "200" sice nebude mít s výkonem původního MX-ka téměř nic společného (úzké sběrnici nepomůže příliš ani již zmíněné taktování 200/200), avšak skvěle nahradí starou řadu Vanta a TNT2 M64.

Grafika Anandtech.

Diskuze (2) Další článek: Počítač pro sekretářku

Témata článku: , , ,