PolEdit - Kterak udělati zadarmo Windows 98 bezpečnějšími

Windows 9x rozhodně nejsou bezpečným operačním systémem. Částečně můžete alespoň o něco vyšší bezpečnosti dosáhnout nastavením systémové politiky.
Windows 9x rozhodně nejsou bezpečným operačním systémem. Požadujete-li, aby se k vašim datům a aplikacím nedostal nikdo nepovolaný, použijte raději Windows NT, nebo si měsíc a půl počkejte na Windows 2000, která jsou z hlediska poměru uživatelská přívětivost/bezpečnost patrně tím nejlepším, co si můžete na svůj počítač nainstalovat. Částečně můžete alespoň o něco vyšší bezpečnosti dosáhnout nastavením systémové politiky a co vás jistě potěší - za tuto "vymoženost" nemusíte zaplatit ani haléř, protože se skrývá na instalačním disku vašeho operačního systému. Své využití jistě najde i v podnicích, kde administrátoři potřebují zajistit, aby uživatelé neměli přístup k některým nastavením.

Program Policy Editor alias PolEdit nainstalujete následujícím způsobem:

  • Otevřete položku Přidat nebo odebrat programy v Ovládacích panelech.
  • Klepněte na kartu Instalace Windows.
  • Zvolte Z diskety a v následujícím dialogu zadejte X:\TOOLS\RESKIT\NETADMIN\POLEDIT, kde X je písmeno jednotky, v níž je vložen instalační CD ROM.
  • Z nabízených součástí vyberte Nastavení systémové politiky a stiskněte Nainstalovat.
Po dokončení instalace najdete v menu Programy-Příslušenství-Systémové nástroje ikonu Nastavení systémové politiky, která spouští program C:\Windows\Poledit.exe. Spusťte tento program a v menu Soubor vyberte položku Otevřít registr. V okně programu se vám zobrazí dvě ikony - Místní uživatel a Místní počítač. Poklepejte na ikonu Místní uživatel, čímž se dostanete k samotnému nastavení. To se skládá z pěti základních položek, které se dále větví.

Položka Ovládací panely, skládající se z podvětví Obrazovka, Síť, Hesla, Tiskárny a Systém, dovoluje určit, ke kterým nastavením má mít uživatel přístup. Můžete tak například zajistit, aby nebylo možné přidat nebo odebrat tiskárnu, změnit nastavení obrazovky či skrýt jednotlivé karty v konfiguraci všech zmíněných položek.

Druhá položka nazvaná Plocha zpřístupňuje nastavení tapety (výrazně méně komfortní než přes Ovládací panely-Obrazovka, protože tapetu můžete umístit buď doprostřed obrazovky, nebo vyskládat vedle sebe - nelze ji ale roztáhnout) a barevného schématu.

Síť umožňuje zablokovat nastavení sdílení tiskáren a souborů. Jestliže tedy nechcete, aby uživatel svévolně měnil tyto parametry, můžete mu to pomocí PolEditu snadno zakázat.

Následující položka Prostředí má dvě větve: Vlastní složky a Omezení. V prvně jmenované můžete změnit umístění složky programů, Plocha, Po spuštění, Okolní počítače a nabídky Start. Stejně tak je možné skrýt vnořené nabídky v menu Start (to je vhodné zejména v případě, rozhodnete-li se používat vlastní složku Programy nebo vlastní ikony pracovní plochy). Druhá položka Omezení dovoluje znepřístupnit některé ikony v menu Start (Spustit, Nastavení, Hlavní panel, Hledat) nebo na pracovní ploše (Okolní počítače, a lze znepřístupnit všechny položky pracovní plochy). Stejně tak zde můžete zakázat zobrazení jednotek ve složce Tento počítač či nastavit, k jakým položkám má mít uživatel přístup pod ikonou Okolní počítače. Lahůdkou je zablokování příkazu Vypnout v menu Start - počítač pak nejde vypnout ani klávesovou zkratkou Alt+F4, ani přes Ctrl+Alt+Delete-Vypnout (tato volba najde uplatnění zejména u serverových stanic, které mají běžet nepřetržitě).

Poslední položkou je Systém, kde můžete znemožnit úpravy registru, zakázat příkazovou řádku a také veškeré aplikace vyžadující výhradní režim MS DOS.

Vedle ikony Místní uživatel najdete ještě ikonu Místní počítač, která dovoluje nastavovat parametry sítě (včetně zablokování telefonického připojení, nastavení délky hesla a jeho dalších parametrů atd.) a systému.

Dávejte ale dobrý pozor na to, co zakazujete. Může se totiž klidně stát, že nastavíte systémovou politiku tak, že nebudete moci vypnout počítač ani spustit jakýkoliv program včetně PolEditu. Jedinou možností je pak tvrdý restart počítače a obnova registrů v příkazové řádce.

Celé nastavení pak můžete umístit na server s Windows NT nebo NetWare, odkud si jej budou lokální stanice stahovat a uživatelé tak nebudou mít žádnou možnost, jak nastavení změnit.

Budete-li systémovou politiku aplikovat na lokálním PC, počítejte s tím, že není nepřekonatelná. Pokud nezakážete úpravy registrů, stačí jen smazat větev HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies a HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies a rázem je celé nastavení k ničemu. Pokud editaci registrů zakážete, je situace obtížnější, nicméně existují prostředky, jak nastavení systémové politiky odstavit. Pro řadové uživatele to ale bude oříšek, který patrně jen tak lehce nerozlousknou.

Diskuze (1) Další článek: Intel uvádí Celeron 533 MHz

Témata článku: Windows, Microsoft, Win +, Win + N, Systémový program, Window, Nastavení, Windows +, Tiskárny k počítači, Položka, Ovládací panel, Následující řádek, Pracovní plochaNejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejstrašnějších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Izrael rozšiřuje nabídku zbraní k elektronickému válčení proti dronům

Izrael rozšiřuje nabídku zbraní k elektronickému válčení proti dronům

** Společnost Israel Aerospace Industries představila dva nové přírůstky do svého portfolia systémů pro elektronický boj ** Ty mají čelit širokému spektru hrozeb na souši a na moři ** Jde o nové varianty systému Scorpius, které jsou založené na technologii AESA

Stanislav Mihulka
IzraelZbraněVojenství
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
50 věcí, které potřebuje každý bastlíř. Čipy, desky, páječky, šuplery a bužírky

50 věcí, které potřebuje každý bastlíř. Čipy, desky, páječky, šuplery a bužírky

** Co potřebuje každý bastlíř do své nové dílničky? ** Stavebnice Arduino a pytlík rezistorů je pouze základ ** Vybrali jsme 50 věcí, které by tam neměly chybět

Jakub Čížek
BastleníPojďme programovat elektroniku
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět