Polaroid x530 chystá nenápadnou revoluci

Senzor X3 konečně míří do spotřebitelského segmentu. Firma Foveon Inc. uvolnila informaci o tom, že nový digitální fotoaparát Polaroid x530 bude obsahovat 4,5 megapixelový obrazový senzor založený na vlastní technologii X3. Pokud netušíte, co X3 znamená, dá se to napravit.

Senzor X3 konečně míří do spotřebitelského segmentu! Firma Foveon Inc. uvolnila informaci o tom, že nový digitální fotoaparát Polaroid x530 bude obsahovat 4,5 megapixelový obrazový senzor založený na vlastní technologii X3. O této pokrokové technologii jsme již na Živě psali. Jen v krátkosti si připomeňme, že se obrazové senzory vybavené touto technologií zachycují barvy ve třech vrstvách a svou kvalitou se tak přibližují barevnému filmu. Výsledkem jsou bohatší a sytější barvy, teplejší tóny, ostřejší obraz než jaký je dostupný přes běžné fotosenzory. 

Obrazový senzor X3 byl představen v roce 2002 a dosud byl k dispozici jen v profesionální třídě digitálních fotoaparátů. Čipem CMOS s technologií X3 se mohla pyšnit například digitální SLR Sigma SD-9 nebo SD-10. V případě Polaroidu X530 se tedy jedná se o první fotoaparát střední spotřebitelské třídy nazývané "zaostři a stiskni". S jeho uvedením budou mít z technologie X3 užitek i zákazníci v dostupnějších cenových relacích. Fotoaparát by se měl dostat do maloobchodního prodeje v červnu 2004 a předběžná cena je 399 dolarů. 

Konkrétně bude přístroj osazen snímačem Direct Image CMOS "X3 M5" o velikosti 1/1.8" (7.1 x 5.3 mm efektivně), který má tři vrstvy pixelů, každá z nich jich obsahuje 1.5 miliónu. Polaroid x530 bude disponovat trojnásobným optickým zoomem. Jeho tělo tak trochu připomíná Canon A70. (Zatím jsou však dostupné pouze obrázky vývojového modelu, a podoba konečného produktu se může ještě trochu lišit).

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s Canonem A70 vyniknou téměř totožné rozměry. zdroj: dpreview.com 

Snímač s technologií Foveonu umožní s Polaroidem X530 produkovat kvalitní obrázky o rozměrech 8" x 10", což je největší tisková velikost, kterou běžní spotřebitelé tisknou. Fotoaparát bude využívat několik klíčových vlastností obrazového snímače X3, včetně ukládání fotografií ve formátu X3 raw. Kromě raw formátu bude samozřejmě možné ukládat snímky v běžně používaném formátu JPEG. Dále bude zvládat zachytávání videoklipů v rozlišení VGA a bude vybaven nedávno uvedeným softwarem X3 Fill Light. Tento nástroj simuluje fotografickou metodu "dodging and burning" přidávání zvláštního světla do oblastí stínu, při zachování nejdůležitějších detailů. To je velmi účinná metoda pro současné nastavení přeexponovaných a podexponovaných oblastí digitálního snímku s jednoduchou kontrolou. Pro ilustraci jak to funguje slouží následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek

Polaroid x530 je vyroben firmou World Wide License Ltd pod exkluzivní licencí a s logem firmy Polariod a v USA bude distribuován přes Uniden America Corporation. Na informaci, kdy se tento fotoaparát objeví u nás a za jakou cenu, si ještě ale budeme muset počkat. Bude jistě docela zajímavé sledovat, jak si tento fotoaparát vybavený slibnou technologií o které se už hodně napsalo, povede mezi záplavou levných čtyř a pěti megapixelových fotoaparátů. Nechejme se překvapit.

Diskuze (17) Další článek: Bezpečnostní chyba v produktu KPF 2.x

Témata článku: Zvláštní svět, Sigma, Uvedený software, Řev, Foveon, Cenová relace, Klíčový snímek, Polaroid, Běžný senzor, Účinná metoda, Revoluce, Pola, Digitální fotoaparáty canon, Nen, Levné fotoaparáty digitálníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows