Polaroid x530 chystá nenápadnou revoluci

Senzor X3 konečně míří do spotřebitelského segmentu. Firma Foveon Inc. uvolnila informaci o tom, že nový digitální fotoaparát Polaroid x530 bude obsahovat 4,5 megapixelový obrazový senzor založený na vlastní technologii X3. Pokud netušíte, co X3 znamená, dá se to napravit.

Senzor X3 konečně míří do spotřebitelského segmentu! Firma Foveon Inc. uvolnila informaci o tom, že nový digitální fotoaparát Polaroid x530 bude obsahovat 4,5 megapixelový obrazový senzor založený na vlastní technologii X3. O této pokrokové technologii jsme již na Živě psali. Jen v krátkosti si připomeňme, že se obrazové senzory vybavené touto technologií zachycují barvy ve třech vrstvách a svou kvalitou se tak přibližují barevnému filmu. Výsledkem jsou bohatší a sytější barvy, teplejší tóny, ostřejší obraz než jaký je dostupný přes běžné fotosenzory. 

Obrazový senzor X3 byl představen v roce 2002 a dosud byl k dispozici jen v profesionální třídě digitálních fotoaparátů. Čipem CMOS s technologií X3 se mohla pyšnit například digitální SLR Sigma SD-9 nebo SD-10. V případě Polaroidu X530 se tedy jedná se o první fotoaparát střední spotřebitelské třídy nazývané "zaostři a stiskni". S jeho uvedením budou mít z technologie X3 užitek i zákazníci v dostupnějších cenových relacích. Fotoaparát by se měl dostat do maloobchodního prodeje v červnu 2004 a předběžná cena je 399 dolarů. 

Konkrétně bude přístroj osazen snímačem Direct Image CMOS "X3 M5" o velikosti 1/1.8" (7.1 x 5.3 mm efektivně), který má tři vrstvy pixelů, každá z nich jich obsahuje 1.5 miliónu. Polaroid x530 bude disponovat trojnásobným optickým zoomem. Jeho tělo tak trochu připomíná Canon A70. (Zatím jsou však dostupné pouze obrázky vývojového modelu, a podoba konečného produktu se může ještě trochu lišit).

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s Canonem A70 vyniknou téměř totožné rozměry. zdroj: dpreview.com 

Snímač s technologií Foveonu umožní s Polaroidem X530 produkovat kvalitní obrázky o rozměrech 8" x 10", což je největší tisková velikost, kterou běžní spotřebitelé tisknou. Fotoaparát bude využívat několik klíčových vlastností obrazového snímače X3, včetně ukládání fotografií ve formátu X3 raw. Kromě raw formátu bude samozřejmě možné ukládat snímky v běžně používaném formátu JPEG. Dále bude zvládat zachytávání videoklipů v rozlišení VGA a bude vybaven nedávno uvedeným softwarem X3 Fill Light. Tento nástroj simuluje fotografickou metodu "dodging and burning" přidávání zvláštního světla do oblastí stínu, při zachování nejdůležitějších detailů. To je velmi účinná metoda pro současné nastavení přeexponovaných a podexponovaných oblastí digitálního snímku s jednoduchou kontrolou. Pro ilustraci jak to funguje slouží následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek

Polaroid x530 je vyroben firmou World Wide License Ltd pod exkluzivní licencí a s logem firmy Polariod a v USA bude distribuován přes Uniden America Corporation. Na informaci, kdy se tento fotoaparát objeví u nás a za jakou cenu, si ještě ale budeme muset počkat. Bude jistě docela zajímavé sledovat, jak si tento fotoaparát vybavený slibnou technologií o které se už hodně napsalo, povede mezi záplavou levných čtyř a pěti megapixelových fotoaparátů. Nechejme se překvapit.

Diskuze (17) Další článek: Bezpečnostní chyba v produktu KPF 2.x

Témata článku: Digitální fotoaparáty canon, Sigma, Běžný senzor, Polaroid, Revoluce, Účinná metoda, Nen, Pola, Foveon, Uvedený software, Levné fotoaparáty digitální, Zvláštní svět, Klíčový snímek, Cenová relace


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači