Pokuta EU: Proč, zač a co na ni Microsoft?

Microsoft byl pokutován Evropskou komisí. Má zaplatit 1,5 milionu Eur za každý den neplnění jejích nařízení. To činí celkem 280,5 milionu Eur. Proč se EK nespokojí s tím, co softwarový velikán předložil? Jak reagoval samotný Microsoft? Určuje EK, co je dobré pro spotřebitele?
Pokuta EU: Proč, zač a co na ni Microsoft?

Včera jsme informovali, že Evropská komise přikázala společnosti Microsoft uhradit pokutu ve výši 280,5 milionu eur. Ta jí byla udělena za to, že nedostatečně plní nařízení Komise nutící MS k seznámení konkurence s komunikačními protokoly systému Windows. Lhůta pro splnění nařízení byla stanovena na 15. prosinec 2005. Microsoft lhůtu nedodržel a řídí se dohodou s EK, kdy požadovanou dokumentaci zasílá v sedmi balíčcích, z nichž poslední by měl podle ní být zaslán do 24. července tohoto roku.

Z pohledu Evropské komise

Výše pokuty byla získána výpočtem 1,5 milionu eur za každý den neplnění zpětně od 15. prosince 2005. Za 187 dní tak vychází pokuta celkem 280,5 milionu eur. V případě, že Microsoft nesplní její příkazy do 31. července, nechala si Evropská komise v záloze možnost zvýšit pokutu až na 3 miliony eur denně.

Včerejší rozhodnutí komise udělit Microsoftu pokutu je založeno na skutečnosti, že kompletní a přesná dokumentace nebyla poskytnuta ani k 20. červnu 2006. To je v přímém rozporu s postojem Microsoftu, který dlouhodobě tvrdí, že plní stanovený harmonogram prací a poslední ze sedmi balíčků dokumentace hodlá předat 24. července.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová prohlásila: „Microsoft je povinen fungovat v souladu s právem EU. Vždy jsem zdůrazňovala své odhodlání zajistit, aby Microsoft kompletně splnil rozhodnutí Komise z března 2004. Lituji, že více než dva roky po jeho vydání a navzdory příkazu předsedy soudu prvního stupně, který sděloval, že odvolání Microsoftu k tomuto soudu nemá odkladný účinek pro plnění podmínek rozhodnutí EK, neskoncoval Microsoft se svým protizákonným jednáním. Neexistuje jiná alternativa, než udělení pokuty. Žádná společnost není víc, než zákon. Každý obchod, který funguje v EU, musí dodržovat právo EU. Doufám, že poslední část technické dokumentace, kterou Microsoft hodlá dodat, konečně přinese soulad obchodní politiky Microsoftu s právem EU a další pokutování nebude nutné.“

Klepněte pro větší obrázek

Neelie Kroesová v Evropském parlamentu

Současná legislativa EU umožňuje Komisi udělit firmám narušujícím svobodnou hospodářskou soutěž pokutu do výše pěti procent z průměrných denních tržeb za předcházející účetní rok. To by v případě Microsoftu mohlo být asi 4,5 milionu eur vzhledem k příjmům ve výši cca 110 milionů dolarů denně.

Z pohledu občana EU

Společnost Microsoft podle vlastních slov vyčlenila na přípravu požadované dokumentace tři stovky zaměstnanců a uvolnila značné množství prostředků. Evropská komise je přesto přesvědčena, že předložené materiály nejsou dostatečně přesné a podrobné. Proto 10. listopadu 2005 varovala Microsoft, že pokud do zmíněného 15. prosince nezačne dostatečně plnit její nařízení, mohl by čelit denní pokutě ve výši až 2 milionů eur.

Mezi veřejností kolují nejasnosti, co že vlastně měl Microsoft udělat a proč Evropská komise usoudila, že to neudělal. Požadavek EK se skládal ze dvou základních částí. MS měl za prvé poskytnout „kompletní a přesnou dokumentaci rozhraní, která by umožnila plnou spolupráci mezi servery s jiným operačním systémem, než Windows, a servery a pracovními stanicemi tímto systémem vybavenými“. Druhou část požadavků tvořila povinnost zpřístupnit tyto informace za přijatelných podmínek.

Komise nepožaduje původně plánované dva miliony eur proto, že pokutuje zatím pouze nepředání dokumentace v kompletní a přesné formě. Až v okamžiku, kdy kompletní a přesná forma bude existovat, v závislosti na míře technologické inovace v dokumentaci obsažené a na základě výše poplatků, které Microsoft za materiály bude požadovat, bude možno rozhodnou o tom, zda jsou podmínky poskytování informací „přijatelné“.

Peníze vyplacené Microsoftem skončí v rozpočtu EU. Evropská komise, zřejmě za účelem zisku větší podpory veřejnosti, zmiňuje, že rozpočet o tuto částku nebude navýšen, ale sníží se o ni příspěvky členských států, tedy odvod z daní jednoho každého občana Unie.

Z pohledu Microsoftu

Microsoft v reakci na udělení pokuty ústy svého právního zástupce Brada Smitha oznámil: „Ve vší úctě k Evropské komisi a tomuto antimonopolnímu řízení nevěříme, že jakákoli pokuta, obzvláště potom pokuta této výše, je odpovídající vhledem k nedostatkům v původním rozhodnutí EK a našim dobře míněným snahám z posledních dvou let. Požádáme evropské soudy o rozhodnutí, zda byly naše snahy nařízením Komise vyhovět dostatečné a zda je pokuta spravedlivá.“

Navzdory pokutě bude Microsoft pokračovat v plnění nařízení Komise tak, jak činil dosud. Bude dále dělat, cokoliv si EK vyžádá, aby naplňoval její rozhodnutí, zatímco jej přezkoumávají soudy.

Microsoft od prosince 2004 až do současnosti dodal tisíce stran technické dokumentace. Smith tvrdí, že „jakmile se ukázalo, že panují nejasnosti v zadání požadovaných informací, tlačili jsme na jejich ujasnění, obratem jsme dodali opravené materiály, poskytovali k nim neomezenou technickou podporu a dokonce jsme našim konkurentům odtajnili části zdrojového kódu.

Klepněte pro větší obrázek

Pravý problém zde není ve splnění podmínek, ale v jejich vyjasnění. Jasnou definici požadavků na dokumentaci jsme obdrželi až v květnu. Přitom jsme valnou většinu těchto požadavků dokázali naplnit během tří měsíců. Na vytvoření vysoce kvalitní dokumentace jsme - vzhledem k přísnému časovému rozvrhu - zaměřili značné zdroje. V současnosti na věci pracuje více než 300 zaměstnanců v celodenních směnách. Vše pro to, abychom dodali poslední část dokumentace naplánovanou na 24. července. Je těžké pochopit, proč Evropská unie přichází s touto enormní pokutou ve chvíli, kdy práce konečně probíhají dobře a dohodnutý termín dokončení je vzdálen jen několik dní,“ dodává Brad Smith.

Microsoft se podivuje nad objemem pokuty, který je vyšší, než kterákoliv dosud nařízená pokuta a to včetně těch nejzávažnějších monopolních praktik včetně cenových kartelů. Brad Smith rovněž nevěří ve spravedlivost rozhodnutí EK, pokud se „berou v potaz snahy Microsoftu podřídit se a fakt, že v USA již více než tucet společností podobnou dokumentaci využívá.“

Z pohledu občana EU podruhé

Stanoviska obou stran sporu se tedy do značné míry rozcházejí. Je překvapující, že Evropská komise se nesnaží na argumentaci Microsoftu, že dokumentaci poskytuje a dokončí ji k domluvenému datu, nijak reagovat. Ze strany EU jsme dosud nemohli slyšet žádné vyjádření k existenci dohodnutého časového plánu, jejž Microsoft tvrdí, že dodržuje. Rovněž chybí konkrétní vyjádření v čem konkrétně je dokumentace nekompletní a nepřesná. Microsoft totiž tvrdí, že se přesně drží zadaných požadavků. Je jasné, že jelikož dokumentace je konkurentům nabízena za úplatu, nelze na jejích částech ukazovat, co konkrétně je špatně. Na druhou stranu lze alespoň vyjmenovat konkrétní body či vlastnosti, které se EK nezamlouvají.

Ze strany Evropské unie získáváme jen malé množství konkrétních informací. Přitom EU, zastoupená svým výkonným orgánem, Evropskou komisí, je žalobcem, tedy tím, kdo by měl explicitně prokazovat vinu. EU by se o to měla pokusit přinejmenším ze zodpovědnosti vůči svým občanům.

Dá se předpokládat, že pokud již spotřebitel OS Windows používá, nedostatky kritizované Komisí mu zřejmě nevadí – jediný, komu vadí, je konkurence, protože ta nemůže spotřebiteli prodat své vlastní řešení. Vzpomeňme jen na předchozí spor MS versus EK o integraci Windows Media Playeru do Windows XP. Zájem o verzi bez něho (Windows XP N) je mizivý. Zdá se, že EK má sklon řešit bezvýznamné problémy, které v konečném důsledku nijak zásadně neovlivňují spotřebitele. Kdyby uživatelé Windows používat nechtěli, alternativu si jistě bez obtíží najdou.

Uvidíme, co přinesou soudní spory. V každém případě Evropská komise požaduje, aby již nové Windows Vista, jakmile vyjdou, odpovídaly jejím představám o naplnění antimonopolního práva Evropská unie.

 

Diskuze (498) Další článek: Rozjezd Windows Vista podpoří tisícovka výrobců softwaru

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, Pokuty, Přesná informace, Pokutování, Kompletní dokončení, Brad Smith, Poslední den, Přesná forma, Vyplacené peníze, Současná legislativa, Výše, Pokuta, Požadovaná částka, Evropská komise, Evropské právo, Smith, Enormní množství, Právní zastoupení, Přesná částka


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5