Waze | Navigace | Cestování

Pokud silničáři nebudou připravení na sníh, Waze ano. Řidiči se mohou navzájem upozornit na neprohrnuté silnice

Jednou z výhod navigační aplikace Waze je její komunitní charakter. Spočívá nejen v tom, že při plánování trasy bere v potaz aktuální stav na cestách, ale také v možnosti hlásit události, před kterými jsou ostatní uživatelé jedoucí po stejné cestě s předstihem varováni.

Řidiči tak mohou přímo v aplikaci varovat například před kolonou, nehodou, sraženým zvířetem, probíhajícími pracemi na vozovce, policejní hlídkou, hustou mlhou, krupobitím, záplavami či ledovkou. Nově v nabídce přibyla možnost ohlásit neprohrnutou cestu.

Varování před neprohrnutou cestou

Novou funkci přidali vývojáři na základě doporučení ministerstva dopravy amerického státu Virginie. V některých oblastech budou tato hlášení sdílena s příslušnými orgány v rámci programu Waze for Cities, do kterého je zapojeno více než tisíc měst a dalších partnerů z řad veřejných služeb.

Neuklizené, respektive dle aplikace „neprohrnuté“, cesty lze hlásit ve všech 185 zemích, kde je navigační aplikace Waze k dispozici – tedy i v Česku. Primárně bude tato informace sloužit k varování ostatních řidičů, jež mají naplánovanou cestu přes inkriminovaný úsek.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlášení neprohrnuté cesty ve Waze

Možnost ohlásit neuklizenou cestu se skrývá pod oranžovým plovoucím tlačítkem, jež se v průběhu navigace zobrazuje v pravém dolním rohu aplikace. Tím se uživatel ocitne v nabídce Poslat hlášení, kde bude pokračovat do sekce Nebezpečí. V dalším kroku zvolí možnost Počasí a následně klepne na tlačítko Neprohrnutá cesta s obrázkem sněhové vločky.

Řidiči sobě

Sníh na vozovce je faktorem, který ovlivňuje bezpečnost a může vyvolat nutnost snížit rychlost jízdy. Waze automaticky sbírá informace o úsecích s nižší než obvyklou rychlostí na základě průjezdu svých uživatelů a zobrazuje je v mapě pomocí barevných indikátorů.

Pokud některý z řidičů nahlásí neprohrnutou vozovku, bude díky indikaci v mapě snadněji pochopitelné, proč se v daném místě jezdí pomaleji. Ostatní pak budou moci s předstihem reagovat – například zpomalením a zvýšením pozornosti.

Waze je v tomto směru jednoznačným lídrem – díky komunitě mají uživatelé neustálý a průběžně aktualizovaný přehled téměř o všem, co se děje na cestách. Samotná aplikace je zdarma pro operační systémy Android a iOS, neobsahuje žádné skryté platby, jen při zastavení občas zobrazuje reklamu.

Diskuze (10) Další článek: Prohlížeč od Seznamu má upravený design a nové funkce. Inspiroval se u Opery

Témata článku: Google, GPS, Waze, Navigace, Izrael, Cestování, Vozovka, Aplikace, Hlášení, Uživatelé, Sníh, Ministerstvo dopravy, Česká republika, Virginie, Předstih, Řidič, Aktualizovaný přehled, Plánování trasy, Android a IOS, Tlačítko, Cesta


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu