Byznys | Čipy | TSMC

Pokročilejší, ale i dražší výroba: 5nm křemíkový wafer stojí skoro dvojnásobek 7nm

Pokročilejší, ale i dražší výroba: 5nm křemíkový wafer stojí skoro dvojnásobek 7nm

Apple už začal prodávat první produkty využívající 5nm čipy (Apple A14 Bionic), které zatím jako jediná společnost vyrábí TSMC. Zatímco Apple je prvním zákazníkem, díky analytikovi RetiredEngineer se můžeme i podívat, kolik vlastně taková výroba stojí.

Z nezveřejněných zdrojů se mu totiž podařilo získat informace a vytvořit odhady o ceně za výrobu waferů s 5nm čipy u TSMC: Zároveň v tabulce ukazuje i velmi dobré porovnání toho, jaký je rozdíl v cenách při výrobě se starší technologii.

Jak je vidět, jeden 300mm wafer s 5nm čipy vyjde u TSMC na přibližně 17 tisíc dolarů, ale pochopitelně bude také hodně záležet na tom, jak velké objednávky budete odebírat. Stejný wafer ale s 7nm čipy vyjde téměř na polovinu – mírně přes 9 tisíc dolarů. Je tedy vidět, že Apple si dvojnásobně připlatí za to, že má oproti jiným výrobcům tu nejmodernější technologii výroby.

Klepněte pro větší obrázek

Se staršími technologiemi rovněž dále rychle klesá cena za wafer, například u 10nm výroby je to už jen 6 tisíc dolarů za wafer. Mobilní čipy mají výhodu v tom, že jsou malé a na jeden wafer se jich tak vejde hodně. To je nevýhoda například u velkých procesorů nebo grafických čipů, jejichž cena je tak úměrně vyšší právě z důvodu, že se jich na jeden wafer vejde mnohem méně a navíc je u nich větší riziko nedokonalosti.

Diskuze (5) Další článek: Vesmírná technika: I země hobitů má svůj kosmodrom. Podíváme se do Izraele i na Nový Zéland

Témata článku: Technologie, Hardware, Apple, Byznys, Procesory, Moorův zákon, Nanotechnologie, Čipy, TSMC, Výroba, Tranzistory, Grafický čip, Cena, Dolar, Dvojnásobek, Chia