Windows 11 | Malware | Viry

Pokoutně stažená instalační média Windows 11 mohou být zamořená malwarem a viry

Pokoutně stažená instalační média Windows 11 mohou být zamořená malwarem a viry

O testovací sestavení připravovaných Windows 11 je mezi uživateli, kteří rádi testují žhavé novinky, velký zájem. Rozhodně však nelze doporučit instalaci z neoficiálních souborů publikovaných na internetu. Kaspersky důrazně varuje uživatele, aby nestahovali a neinstalovali operační systém z kopií nalezených na webu.

Zjištění odborníků na bezpečnost není ničím překvapivým – útočníci neustále hledají způsoby, jak dostat škodlivé aplikace k uživatelům. Celkem logicky reagují na poptávku, přičemž Windows 11 jsou aktuálně ve středu zájmu a mnoho zvědavců si je chce co nejdřív vyzkoušet.

Jak vyzkoušet Windows 11?

Instalační programy systému Windows 11 nalezené na internetu v mnoha případech obsahují nebezpečný malware. Instalace takto upravené verze operačního systému tak může mít velmi nepříjemné následky například v podobě úniku osobních dat.

Bezpečnostní experti ze společnosti Kaspersky zdůrazňují, že „pokud plánujete instalaci systému Windows 11, měli byste ho získat z oficiálních zdrojů.“ Na našem webu jsme připravili podrobný návod Jak nainstalovat Windows 11 (a proč to raději nedělat).

V kostce jde o to, že se musíte přihlásit do programu Windows Insider, v jehož rámci Microsoft uvolňuje novinky k beta testování. V případě kanálu Dev se Windows 11 nainstalují jako aktualizace stávajícího systému. Následně dostanete každou další beta verzi, kterou Microsoft vydá.

Viry a malware v instalačce

Na internetu lze například nalézt balíček pojmenovaný jako 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Dle názvu vypadá jako instalační médium Windows 11 v sestavení 21996.1 s přibaleným aktivátorem. Velikost tohoto souboru je pouhých 1,75 GB, což však na neznalé uživatele může působit věrohodně. Pravda je taková, že většinu toho zabírá jeden soubor DLL, který obsahuje spoustu zbytečných informací.

Klepněte pro větší obrázek 
Licenční ujednání

Otevřením souboru se spustí instalátor, který vypadá jako běžný průvodce instalací systému Windows. Jeho hlavním úkolem je stáhnout a spustit další spustitelný soubor. Tento druhý soubor je ve skutečnosti také instalátor a je k němu dokonce přiloženo licenční ujednání, které si samozřejmě málokdo přečte.

Pokud uživatel souhlasí s podmínkami, bude do jeho zařízení nainstalována celá řada škodlivých programů. Podobně důmyslně maskovaných balíčků škodlivého softwaru je na internetu mnohem více. Z toho plyne prosté ponaučení: pokud chcete vyzkoušet systém Windows 11, stáhněte a nainstalujte ho z ověřeného zdroje. V tomto případě je jediným takovým zdrojem Microsoft.

Diskuze (15) Další článek: Plicní onemocnění z elektronických cigaret zmátlo lékaře – původně měli podezření na covid-19

Témata článku: Windows, Microsoft, Internet, Operační systémy, Windows 11, Windows Insider, Malware, Viry, Soubor, Kaspersky Lab, Instalace, DEVA, Uživatelé, Kaspersky, Virus, DoporučitTýden Živě: Dost bylo hesel, už je nepoužívejte. Vždyť je to přežitá technologie

Týden Živě: Dost bylo hesel, už je nepoužívejte. Vždyť je to přežitá technologie

** Ve službách Microsoftu pomalu není potřeba klasické heslo ** Facebook žehlí další aféru, tentokrát je to dvojí metr ** Naši čtenáři chtějí Android ve Windows 11

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

** Total Commander navazuje na éru dvouokenních správců souborů ** Ve svém rozhraní skrývá řadu funkcí, o kterých možná nevíte ** Vybrali jsme dvacet tipů a triků pro tento program

Karel Kilián
Správce souborůTotal CommanderTipy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Začíná olympiáda. Takhle ji můžete sledovat na internetu, v televizi a rádiu, nebo přes mobil

Začíná olympiáda. Takhle ji můžete sledovat na internetu, v televizi a rádiu, nebo přes mobil

** Japonská olympiáda začíná 23. července, končí 8. srpna. ** Sledování komplikuje 7hodinový posun, akce začínají v brzkých ranních hodinách, končí kolem 15. hodiny našeho času. ** Internet, mobil, televize, rádio.

Filip Kůžel
Olympijské hrySport