Pojďte se těšit

Odpoutejte se na chvíli od frekvencí procesorů, neposlouchajících operačních systémů, problémů s připojením k internetu či honbě za vyšším skóre v 3D Marku. Zkusme si na chvilku vymýšlet budoucnost.
Klepněte pro větší obrázekJako jediní ze dvou zástupců z České republiky jsme v průběhu tohoto týdne přinášeli přímo z centra dění v kalifornském San Jose denní obrazové zpravodajství a aktuality z konference Intel Developer Forum. Mohli jste tak okamžitě získat přehled o aktuálních novinkách i trendech, které vás budou provázet v následujících měsících a ovlivní vaše vnímání světa počítačů na dalších několik let.

Protože IDF dnešním dnem končí, je na místě se podívat na hlavní trendy z globálního pohledu, nikoli jednotlivých technologií, poskládat prostě všechny střípky do jedné velké mozaiky.

Konference IDF není v prvé řadě orientována na představování produktů, hlavním tahounem jsou technologie a nové standardy, na kterých spolupracuje celá řada firem. Intel samozřejmě hraje významnou roli při definování standardů a vývoji čipů pro konečné produkty, IDF je ale třeba vnímat jako velké fórum, kde mají prostor všechny firmy, nabízející svůj díl cesty k budoucnosti.

IDF se koná pravidelně každého půl roku a po americké premiéře postupně putuje celým světem. V USA se jej letos účastnilo na 4500 vývojářů a dalších lidí s velkým vlivem na určování dalších trendů v počítačích a komunikacích.

Konvergence, konvergence, konvergence

Hlavním poselstvím letošního IDF je Konvergence. Všechny počítače budou komunikovat, všechny komunikace budou počítat. Nebudeme rozlišovat mezi počítačem či telefonem z dnešního pohledu. Bude to svět, kde širokopásmové připojení bude dostupné bezdrátově, mobilní telefony budou mít výkon současných stolních počítačů, přenosné počítače budou schopny celý den pracovat bez vnějšího napájení, takže je ani nebudeme úplně vypínat. Nebude jednoznačná hranice mezi tím, co pokládáme za počítač, a tím, co za komunikační zařízení. Patrick Gelsinger, CTO Intelu, prohlásil, že každý procesor či čip od Intelu bude mít v sobě integrovanou část pro bezdrátovou komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek

Představení funkčního prototypu mobilního telefonu, schopného plynule přecházet během hovoru mezi GSM, GPRS, 802.11b a podle šířky pásma přenášet i video nebo další dodatečné informace. Funkční telefon je velký jako dnešní kapesní počítač (Pat Gelsinger jej drží v levé ruce).

V domácnosti nebude brán počítač jako hlavní uzel, spíš počítač bude součástí domácí sítě připojené rychlým připojením k internetu. K této domácí síti budou bezdrátově připojeny různá zařízení, která budou moci vzájemně sdílet data a informace.

Na cestě k tomuto cíli leží pochopitelně řada překážek, už nyní se ale velmi intenzivně pracuje na jejich odstraňování a řada potřebných technologií je dostupná již nyní ve fázi prototypů byť často větších rozměrů.

U řady těchto projektů je brána hranice roku 2010 jako okamžik jejich příchodu na trhu. Těchto sedm let bude mimořádně zajímavých a současně se můžeme v další budoucnosti těšit na další zatím netušené možnosti.

Jednotlivé technologie jako PCI Express, Serial ATA II, varianty 802.11 a dalších 802.xx bezdrátových standardů, nové generace procesorů, pamětí, to vše jsou jen stavební bloky, které jsou sice zajímavé i ve svém jednotlivém pohledu, ale to, o co jde především, je jejich vzájemná spolupráce. Samotné technologie také nejsou cílem, ale pouze prostředkem k dosažení nového způsobu života s počítači. Můžete brát již jako fakt, že výpočetní výkon, rychlost připojení, výdrž na baterie nebo rozměry vás za pár let již nebudou nijak omezovat.

Před deseti lety si málokdo dokázal představit, jak internet a mobilní telefony změní náš život. Ostatně jako sci-fi z tehdejšího pohledu může působit to, že čtete tento text, který jsem napsal v notebooku na trávě před hotelem, doplnil obrázky z digitálního fotoaparátu, přes WiFi jej přímo vložil do redakčního systému a vy si jej můžete během okamžiku přečíst třeba zase v tramvaji na vašem kapesním počítači s připojením k internetu. A to je přitom jen začátek. A je příjemné se těšit na to, co se teprve chystá, a vymýšlet si, co bude možné.

Diskuze (14) Další článek: Yahoo! chce odstřihnout Trilian, Jabber a Mirandu

Témata článku: Video, Velký čip, Hlavní cíl, Levá ruka, Připojený uzel, Jediný prototyp, Hlavní uzel, Velká komunikace, Vnější svět, Dnešní standard, Dodatečné zařízení, Dnešní den, Hra roku, Konečná fáze

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší