Zdravim vsechny, konecne jsem se dostal ke stavbe. Pri spusteni aplykace.py, se mi vraci "invalid sxntax". Nezkouseli jste to nekdo?
Chtelo to smaznout posledni "reklamni radek" v kodu. Pres SSH to nebylo videt, pri spusteni lokalne mi Python vratil misto s chybou.Pak je jeste potreba: sudo python3 -m pip install tornado, pri normalni instalaci Tornada se nenainstalovali moduly.
Nic mene, aplikace.py i kdyz se spousti bez chyb, index se mi nenacte.
Dalsi den pokusu za mnou. Stranku html nctu, ale bez obrazu z kamery, ten je dostupny jen na portu 8000 a nactu ji az po uprave aplikace.py. Uprava spociva v odstraneni veskere prace s GPIO. Existuje krom autora nekdo, komu to chodi? Diky
Moc pěkný článek. Škoda, že tomu nerozumím :(
Vsechno dobry, ale psali jste o tanku a ja porad nevim, jak na to upevnim sveho kamarada SA 58 ...
No, o stabilizovanych lafetach někdy příště.
Pivo nepiju. Co takhle Dr. Pepper 😀
Tento ani ten článek s "ajPed"em jsem podrobně nečetl, jen jsem nahlédl a mám jednu poznámku."A co je nejdůležitější, pomocí technologie WebSocket jsme zprovoznili asynchronní oboustranné spojení mezi prohlížečem a Raspberry Pi, na obrazovce monitoru se tedy každých 500 ms aktualizují data z dálkoměru a tank také okamžitě zareaguje, pokud klepneme na plyn."Podle mě je to slovo "nejdůležitější" ve spojení s WebSocket v tomto případě blbost.Podle mě by se v tomto případě dalo v pohodě obejít i bez WebSocket, protože ta periodická aktualizace za 500ms/10s se dá řešit bez problému i ajaxem. A dotazy bez WebSocket třeba na přidání plynu by byly prakticky taky hned.U toho "ajPed"u to smysl mělo, protože tam se valily přes ten WebSocket náhodná data polohy a času tahu toho pera a to by přes ajax šlo fakt těžko tak dokonale jako přes WebSocket...
Zásadní rozdíl mezi AJAXem a WebSocketem je ve způsobu spojení. U AJAXu se musí pokaždé navazovat spojení se serverem až pak se posílají data. Tedy zbytečně se přidávají mikrosekundy i bajty na zpracování. U WebSocketu stačí pouze jednou navázat spojení a pak už je nepřetržitě spojen se serverem. Pak se posílají jen potřebná data. Navíc výhodou WebSocketu je oboustrannost. Zatímco povely posílá klient, tak informační data posílá server. U AJAXu by se musel na informační data ptát klient. Tedy zase zbytečná režie navíc.
Já ale vím co je to ajax i co je to WebSocket a umím používat obojí. A je možné, že to ajax bude pomalejší o nějakou milisekundu. Jenže to by v tomto případě asi nijak poznat nešlo (tedy původně jsem si myslel, že ten tank jezdí jak tank a ne jak formule 1, video jsem viděl až později), ale i tak by to asi poznat nebylo. Mně šlo hlavně o to, že výhoda WebSocketu je ta, že ze serveru můžeš kdy chceš posílat data na klient (prohlížeč). Ale tady ta potřeba "kdy chceš" není, tady je potřeba posílat ze serveru na klienta jen data po 500ms a 10s a to můžeš přece v pohodě řešit dotazem přes ajax nastaveným na 500ms a 10s. A dotazy z klienta (plyn) můžeš řešit tak jak tak ajaxem kdy chceš.Jako nepíšu, že to není WebSocketem třeba všechno o pár ms rychlejší aže to není lepší řešení, šlo mi jen o to říct, že v tomto případě by se to bez WebSocketu klidně obejít mohlo. A že to není "co je nejdůležitější"...
Posílat "plyn" ajaxem sice jde, ale pokud ti následně vypadne spojení, tak už ti nepříjde příkaz na zastavení a robot ti ujede. Kdežto když vypadne WebSocket spojení, tak na to robot může jednoduše zareagovat a sám zastavit.
To se dá ale taky řešit, periodicky se tam bude posílat ten dotaz každou půl vteřinu, pokud se nepošle, tak může zastavit taky.
zrob si svoj tank cez ajax. dovi
Já bych si naprogramoval vlastní klient a server a neřešil bych to websocketem... Proč? Protože je to první připojení rychlejší o pár ms, protože se nemusí řešit hanshake 😀
a svoj mikrokompjuter si nechces zrobit? :))
Více méně článek je tak trochu obšlehnutý a návodů na rpi robota je na internetu plno. Ale na druhou stranu to je hezky přehledné i s videi a pro někoho výhoda v češtině.
Jen netusim nakolik to bude vyhoda mit kod v cestine.
pre toho, komu je kod 'ukradnuty' a chce to proste len rozbehat. Chapes?
Pro toho, komu je kód ukradnuty bude jedno, zda je kód v češtině nebo angličtině.
no vidiiiis, uz si to pochopil.
Tu vyhodu kodu v cestine tam stale nevidim.
Luxusní článek, skoro bych si po letech zase něco sestavil, od školy jsem hodně zapomněl. Snad si najdu čas.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.