K těm 3Voltům se hodí přípomínka, že to je jen defaultní napětí. Pro jiné přenosy se používá 1.8 a možná míň. Nevím, jestli to neznamená, že v jiném režimu (z SPI na obyč SD, více pinů 4bit) jsou přímo 3.3V nebezpečné nebo to vydrží.A s tou gumou a papírem to je geniální to by ani pan Stach nevymyslel.
s tim NOR a NAND jste pekne ustrelili. prectete si to nekdy po sobe.
Narážate na toto?>flashové paměti v provedení NAND pro mnohem rychlejší, snazší a častější >přepisování dat než v případě flashových pamětí typu NOR. Lebo to je pekný ústrel NOR flash sú výrazne rýchlejšie hlavne na čítanie a preto sa používajú namieto RAM. Naopak NAND majú halvne vyššiu kapacitu a preto sa používajú ako HDD
NOR flash má i podstatně vyšší výdrž, přičemž článek říká opak.
jasne to je dané tým použitím ako RAM proste musí mať vyššiu výdrž z princípu
RAM není NOR flash, flash paměť je vždycky non-volatile, RAM (většinou DRAM) je zas úplně něco jiného. NOR flash bývají ty různé SPI flash čipy na desce kde je zapsaný BIOS/firmware/apod.
NOR flash ma vicemene vsechny vyhody, lze pouzit i primou adresaci (tj. jde pouzit i jako RAM), ne jen blokovou. Krome jedne - je draha, stejna kapacita zabira zhruba dvojnasobek kremiku nez SLC NAND.
A kde píšem, že Flash ako de facto EEPROM 2. generácie je volatile.RAM nemusí byť nutne voltile, aj keď je tak bežne. v mnohých emebeded zariadeniach je Flash mapovaná ako operačná pamäť. A dokonca aj na PC je Flash s EFI (v minulosti BIOS-om) do istého rozsahu adries(s adresou x86 reset vektoru ) operačnej pamäti (žargónovo RAM), lebo x86 by nebootla
Specifický případ NVRAM ale nemá nic společného s tím, o čem jsme mluvili. Tam je ten hlavní faktor ta možnost přímého adresování.
všechny tyhle paměti maj přímý adresování.. jak jinak by se to adresovalo? nepřímo? bahahaaaá B-] u SRAM funguje to takhle:pošleš 0x03,pošleš adresní byte#2,pošleš adresní byte#1,pošleš adresní byte#0, a potom pošleš samý jedničky B-] ->>>>uint8_t nactenej_byte = SPI.transfer(0xFF),kde se ti načte bajt, který jsi právě přímo adresoval, nemluvě o dalších režimech ..page a sequential, to je jízda B-]..no a u FLASH to funguje.. stejně.. vč READ 0x03 (přidává fastread, dual io, quad io..)..rozdíl je u zápisu do FLASH..sector erase (většinou 4kB)..write nable..page write (většinou 256B)PS: taky mohl nějaký fancy vokurek napsat, že se tam zapisujou POUZE nuly, to byste si šplhli.. B-]
Články co nemají chybu, zírám a 1*, není snadné aby i laik pochopil. 🙂
Fajn článok ale stále je to iba využite hotovej knižnice 😐
Tak si tu knihovnu napiš. (btw. já jsem si svoji vlastní psal). Nezapomeň že máš na Arduinu typicky (dle modelu) 1 nebo 2KB RAM (čti 1024 nebo 2048 bajtů) a každý 512B buffer (který potřebuješ na zápis, protože karta umí zapisovat jen celý buffer) ti zabírá 50% (nebo 25%) veškeré dostupné paměti.Proto třeba například knihovna Arudina nepodporuje dlouhé názvy. Ní to protože by vývojáři býli líni to naimplementovat, ale protoe by se to většinou už nevlezlo na stack a působilo to víc škody než užitku.
..na stack by se to vlezlo, ale kdo by to chtěl řešit, pak by ještě přišli pankáči s unicode.. B-]
ne, je to iba horšie ako example u tej knihovny B-]
Zkoušel jsem kdysi. Jen pozor, že standardní knihovna zná jen názvy 8.3, tj. jako v DOSu, když se zadá delší název, soubor se nezaloží. A název se převede na velká písmena. Možná jsem dělal něco špatně, ale přišel jsem na to metodou pokus-omyl.
FAT/FAT16/FAT32, pokud si dobre pamatuji tak 1/ je pouze syntaxe nazvu 8+3, 2/DIR/8+3, 3/ jiz podporuje dlouhe nazvy
Já na to přišel pokusně, prostě se soubor vůbec nezaložil. Pak jsem zkusil krátký název a najednou tam byl. Stejně je zajímavé, že arduino pomocí destičky za dvacku zvládne i souborový systém. Ještě by mě zajímalo, jak zmenšit spotřebu. Dalo by se např. pomocí nějakého volného pinu spínat napájecí napětí karty, aby se napájela jen v době, kdy s ní chci pracovat? Dovedu si představit třeba záznam hodnot z čidla, každou hodinu a mezi tím procesor uspávat - a to by trvale připojená karta malou baterii brzo vybila.
vypínat napájení = u složitějších SPI zařízení musíš leckdy odeslat "startovací příkazy", tu věc nastavit, pokud potřebuješ malou spotřebu, tak se na tenhle krám vys** a použij TU PRAVOU FLASH CO PATŘÍ K MIKROKONTROLÉRŮM. B-]nebo zálohovatelnou SRAM (23LCV512 mám před sebou), i to vyjde levnějc a líp se to používá, než sd karta.. teda.. používá v rámci arduina, ale nemá to tu výhodu, že to wannabe geek vyndá a strčí do čtečky do fancy noteboočka B-]
parada jako vzdy👍
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.