Pohyblivé obrázky v domácí síti, aneb šetříme za televizní karty

Máte na svém desktopu televizní kartu, ale čas od času byste uvítali sledování ČT24 před spaním, v pohodlí s notebookem v křesle? Další televizní karty není třeba. Není totiž nic jednoduššího než využít domácí síť a přijímané vysílání do ní streamovat. Jak na to?
Pohyblivé obrázky v domácí síti, aneb šetříme za televizní karty

Nástup digitálního televizního vysílání umožňuje velmi snadnou práci s přijímaným videem. Pryč jsou doby, kdy jsme pro nahrávání televizního signálu potřebovali značný výkon a o manipulaci v reálném čase jsme si mohli nechat leda zdát. Vysílání komprimované v MPEG-2 má přes své zjevné nevýhody i několik výhod. Mezi ně patří právě velmi snadné nakládání s televizním signálem. Nahrávání není ničím jiným než prostým ukládáním nezměněného datového proudu na pevný disk. Když můžeme video takto uložit, není nic jednoduššího, než jej nasměrovat do domácí sítě a sledovat televizi na kterémkoli místě bytu.

Klepněte pro větší obrázek

DVB Dream: Může to být jednodušší?

Streamovat video do lokální sítě umožňuje mimo jiné i velmi populární program pro sledování digitálního televizního vysílání DVB Dream. Ten jsme si blíže představili před několika měsíci v článku, v němž jsme hledali vhodného softwarového partnera pro digitální televizní kartu. Ačkoli možná tento úkol působí složitě, nastavení a pravidelné využívání sítí přenášeného televizního signálu je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

Já mám televizní kartu a ty ne

Na straně počítače vybaveném televizní kartou je potřeba streamování nakonfigurovat. Jde o několik jednoduchých kliknutí a finální potvrzení této volby i ve windowsovském, případně konfigurace jiného dektopového firewallu. DVB Dream umožňuje vysílání více programů současně, ačkoli nastavení ani praktické používání této vymoženosti není zrovna pohodlné. Na vysílajícím počítači je možné deaktivovat renderování obrazu, čímž lze snížit zátěž na tento stroj pro případ, že s ním máte v době streamování jiné úmysly. Optimalizace zátěže má smysl právě tehdy, chceme-li streamovat více programů naráz. U DVB Dreamu to totiž lze provést pouze tak, že je otevřeme jako PIP (obraz v obraze), čímž ale samozřejmě zavalíme procesor dekódováním několika MPEG-2 videosignálů naráz. To není problém na moderních strojích, avšak například postarší AMD Sempron 64 2800+ (socket AM2+) si souběžně se všemi kanály v multiplexu A neporadí, maximálně obsluží čtyři z nich.

Klepněte pro větší obrázek

Abychom streamovali více programů naráz, je třeba je otevřít jako obraz v obraze

Předpokládáme, že svůj DVB Dream máte správně nastaven a funkční, tedy že máte zejména naladěné kanály a nastavené kodeky pro dekódování obrazu a zvuku. Vstupte do menu Volby - Preference, kde přejděte na položku LAN Streaming. Zde vyplňte adresu cílového počítače (Client). Nemáte-li pro cílový stroj preferenci, či chcete-li umožnit sledování televize více členům rodiny naráz, stačí vyplnit adresu končící hodnotou 255 (například 192.168.0.255). Tím zajistíte vysílání videa na všechny stroje v domácí síti. Položku Port můžete nechat na stadardní hodnotě, případně změnit po libosti (v rozsahu 0 - 65535). Nezapomeňte vysílání aktivovat zaškrtnutím políčka u možnosti Active. Velikost bufferu můžete nechat na standardní hodnotě.

Ve spodní části tohoto okna DVB Dream informuje o aktuálním datovém toku. Ten samozřejmě odpovídá aktuálnímu datovému toku přijímaného televizního signálu, respektive součtu všech aktuálně otevřených stanic. Tomuto údaji je třeba věnovat pozornost obzvláště pokud pro domácí síť využíváte Wi-Fi a nemáte příliš dobrý signál. Bezdrátový přenos nemusí být za špatných podmínek schopen zajistit dostatečnou přenosovou kapacitu (průměrně kolem 2,7 Mbit/s).

Klepněte pro větší obrázek

Adresa 192.168.2.255 odešle videostream na všechny počítače v síti

To nevadí, mně stačí naslouchat v síti

Na straně klienta je přehrávání úplně stejně jednoduché. Nejlépe k němu poslouží VLC Media Player. Program stáhneme a projdeme klasickou jednoduchou instalací. VLC vypadá jednoduše, nenechte se však zmást. Jde o jeden z nejschopnějších multimediálních přehrávačů vůbec. Nám se hodí nabízenou možností otevřít data streamovaná po síti. Kdo by tuto funkci hledal v menu Soubor pod položkou Open Network Stream, nespletl by se.

Klepněte pro větší obrázek

VLC Media Player po prvním spuštění

Zvolíte-li tuto položku, zobrazí se dialogové okno žádající parametry přijímaného signálu. Nezměnili-li jste v DVB Dreamu port, nemusíte zde nastavovat vůbec nic. Možnost UDP/RTP na portu 1234 jsou totiž právě tím, co hledáte. Okno stačí potvrdit tlačítkem OK a několik sekund počkat na načtení signálu a dekodéru MPEG-2. I zde zřejmě bude před prvním spuštěním potřeba povolit výjimku ve firewallu. Jednotlivé přijímané programy lze (v případě, že jich prostřednictvím otevření jako PIP streamujete více) přepínat v menu Navigace.

Klepněte pro větší obrázek

Televize po síti na příslovečná tři kliknutí

Každý připojený klient znamená na vysílajícím počítači asi padesátiprocentní nárůst zátěže procesoru oproti stavu bez připojených klientů. Je také potřeba počítat s určitým časovým posunem mezi jednotlivými signály. Konkrétně připojení síťových klientů způsobí zhruba půlvteřinové zpoždění v přehrávání na streamujícím počítači.

Klepněte pro větší obrázek

A takto to dopadne
Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Pohyb, Dream, Signál, Pipa, Televize program, Preference, VLC Media Player, Multiplex, Špatný signál digitální televize, Program televize všechny stanice

31 komentářů

Nejnovější komentáře

 • huts 13. 5. 2007 12:09:59
  Zdravim, chtel bych se zeptat jestli by bylo mozne streamovat jakekoli...
 • jozka 10. 5. 2007 15:12:42
  Staci dat RECORD do sdileneho adresare na siti...

  A nahravany...
 • jabba 10. 5. 2007 10:03:12
  Zalezi na interpretaci textu, ale samozrejme to bylo mysleno jako vtip -...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky