Pohrajte si s Linuxem: 6 bezplatných cest, jak spustit systém z externího disku

Pohrajte si s Linuxem: 6 bezplatných cest, jak spustit systém z externího disku

  • Chtěli byste si vyzkoušet Linux, ale váš počítač nemá DVD mechaniku?
  • Nebo potřebujete nainstalovat Windows na PC bez mechaniky?
  • Připravte si instalační médium na flashdisk či přenosný disk!

Operační systém Linux je zajímavou alternativou k Windows. Pokud byste si chtěli vyzkoušet, která distribuce vám bude vyhovovat nejvíc, máte možnost použít takzvané „live distribuce“, které umožní Linux spouštět z flashdisku či externího disku. Taková možnost se může hodit třeba i ve chvíli, kdy z nějakého důvodu nejde systém počítače spustit, ale vy se potřebujete dostat k datům na disku.

V tomto článku vám představíme šest nástrojů, které dokážou převést obraz zaváděcího média operačního systému na flashdisk či externí disk. Z něj pak můžete systém nastartovat. Nemusí se přitom nutně jednat o Linux – uvedené způsoby zpravidla fungují i pro instalační médium Windows 10.

Všechny způsoby jsme vyzkoušeli a fungují. Těžko hodnotit, která aplikace je nejlepší, proto si vyberte podle toho, jak se vám líbí uživatelské prostředí a doplňkové funkce.  

YUMI

Open-source aplikace YUMI (zkratka „Your Universal Multiboot Installer“, v překladu „váš univerzální multibootový instalátor“) je jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro tvorbu zaváděcích médií. K jeho hlavním výhodám patří skutečnost, že ho lze použít k vytvoření zaváděcího disku s více operačními systémy.

Bez problémů tak můžete mít na jedné flashce třeba instalační médium Windows 10, živou linuxovou distribuci a nástroj pro vyhledávání malwaru. O tom, co bude po startu spuštěno, rozhodnete výběrem z nabídky – pro tyto účely je využívána sada zavaděčů SYSLINUX.

YUMI 
YUMI

Aplikace YUMI nevyžaduje instalaci – stačí ji stáhnout, spustit a odsouhlasit licenční podmínky. V následujícím okně nejprve zvolíte disk, který hodláte použít jako zaváděcí médium. Pokud nemá systém souborů NTFS či FAT32, požádá vás aplikace o jeho naformátování.

V dalším kroku zvolíte distribuci, případně můžete přidat již stažený obraz ve formátu ISO. U některých distribucí lze také nastavit velikost prostoru pro ukládání provedených změn. Po klepnutí na tlačítko Create zobrazí YUMI okno s přehledem naplánovaných operací. V případě souhlasu pak udělá vše, co je potřeba, abyste mohli z disku zavést zvolený systém.

YUMI 
YUMI

Můžeme konstatovat, že YUMI je přímočarý a jednoduchý nástroj, který uživatele vede tak, aby v podstatě neměl šanci něco pokazit. K úplné dokonalosti tak chybí jen lokalizace do češtiny, kterou však – s ohledem na minimalistické rozhraní – nepovažujeme za zásadní.

Pokračování 2 / 6

Rufus

Patrně ještě větší popularitě, než YUMI, se těší aplikace Rufus. Jde taktéž o nástroj, který umí formátovat a vytvářet zaváděcí média. Pro tyto účely podporuje USB flashdisky, externí disky i paměťové karty. Z oficiálního webu můžete stáhnout instalační balíček, nebo přenosnou verzi.

Jednou ze silných stránek tohoto produktu má být vysoká rychlost. „V porovnání s UNetbootin, Universal USB Installer či Windows 7 USB download tool je až dvakrát rychlejší! Při tomto testování bylo použito ISO Windows 7. Při ISO souborech Linuxu je stále ještě nadprůměrný.“ uvádí se na webu.

Rufus 
Rufus

Dalším kladem tohoto programu je kompletní lokalizace uživatelského rozhraní do češtiny, což jistě ocení uživatelé neholdující cizím jazykům. Veškerá nastavení se opět provádějí v jednom jediném okně – Rufus však nabízí mnohem širší možnosti konfigurace.

Opět budete muset vybrat jednotku, kterou chcete použít pro zavedení systému. Poté zvolíte obraz zaváděcího média ve formátu ISO a můžete nastavit i způsob formátování, včetně velikosti clusterů a kontroly vadných bloků.

Rufus 
Rufus

Po zahájení přípravy tlačítkem Start Rufus postupně provede všechny potřebné kroky. Po celou dobu podrobně informuje o tom, co právě dělá a v jaké fázi procesu se nachází. Aplikace je šířena jako open-source a používat ji lze úplně zadarmo.

Pokračování 3 / 6

balenaEtcher

Do třetice všeho dobrého tu máme open-source aplikaci balenaEtcher, jejíž patrně největší výhodou je schopnost fungovat na počítačích s Windows, macOS i Linuxem. Stejně, jako v případě předchozích programů, jde o nástroj, který z ISO souboru vytvoří zaváděcí médium z flashdisku, externího disku či paměťové karty.

V případě varianty pro Windows můžete použít přenosnou verzi, kterou není nutné instalovat, nicméně pokud byste chtěli instalátor, tak je také k dispozici. Na rozdíl od prvních dvou aplikací tohoto přehledu, jejichž velikost se pohybovala pod dvěma megabajty, je balenaEtcher pořádný macek – stahovat budete 112 MB.

balenaEtcher 
balenaEtcher

Jednou z proklamovaných výhod má být pěkně provedené uživatelské rozhraní. My bychom pro jeho popis použili spíše slova „extrémně jednoduché“, byť musíme uznat, že v této kategorii jde o patrně nejlépe vypadající aplikaci. Celý proces vytvoření zaváděcího média totiž probíhá pomocí minimalistického průvodce.

V prvním kroku zvolíte obraz, který chcete použít. Soubor můžete buď vybrat z lokálního disku, nebo nechat stáhnout ze zadané adresy. Podporovány jsou formáty ISO, IMG a ZIP. K dispozici je také funkce klonování disku.

balenaEtcher 
balenaEtcher

V další fázi vyberete jednotku, na kterou bude tento obraz, spolu se zavaděčem, „vypálen“. Po stisku tlačítka Flash! následuje obvyklý proces přípravy a přenosu souborů, na jehož konci je připravené zaváděcí médium.

Pokračování 4 / 6

UNetbootin

V přehledu nástrojů pro vytváření zaváděcích médií pochopitelně nemůže chybět takřka legendární UNetbootin (zkratka „Universal Netboot Installer“). K jeho výhodám patří možnost používat ho kromě Windows také na macOS či Linuxu.

Dalším kladem hodným zmínky je podpora stahování linuxových distribucí. Nemusíte tedy hledat obraz ISO na internetu – v aplikaci si jednoduše zvolíte, jakou distribuci chcete vyzkoušet, a UNetbootin sám stáhne a obstará vše potřebné.

UNetbootin 
UNetbootin

Aplikaci není nutné instalovat – po stažení ji můžete rovnou spustit. Vše se opět odehrává v jednom jediném okně, kde můžete buď vybrat distribuci a její verzi ke stažení, nebo použít již stažený obraz ve formátu ISO.

Opět je možné (u vybraných distribucí) zvolit velikost prostoru pro ukládání dat. Nakonec vyberete typ zařízení (USB disk, nebo pevný disk) a konkrétní jednotku. Poněkud překvapivě nám tento nástroj (na rozdíl od všech ostatních) nenabídl připojený externí disk.

UNetbootin 
UNetbootin

UNetbootin bohužel nenabízí formátování cílového disku – to budete muset zajistit sami. Nepodporuje ani uložení více distribucí na jedno médium. Uživatelské rozhraní aplikace je pouze částečně lokalizováno do češtiny, která se míchá s angličtinou.

Pokračování 5 / 6

Universal USB Installer

Universal USB Installer (zkráceně UUI) je další nástroj, který vám umožní vybrat si z nabídky linuxových distribucí Linuxu a připravit je na disk či flashdisk tak, aby je bylo možné zavést. Tvůrcem tohoto programu je skupina Pendrivelinux, která poskytuje také první nástroj tohoto přehledu – YUMI.

Na rozdíl od YUMI nepodporuje UUI možnost „vypálit“ na jeden disk více operačních systémů. Uživatelské rozhraní obou aplikací je však velmi podobné. Universal USB Installer není nutné instalovat – stačí ho stáhnout a následně spustit.

Universal USB Installer 
Universal USB Installer

Vše se odehrává v jednom okně, kde nejprve zvolíte distribuci a pak vyberete obraz ve formátu ISO. Následně určíte cílový disk a u vybraných distribucí budete moci nastavit velikost souboru pro ukládání provedených změn.

Universal USB Installer 
Universal USB Installer

Po stisku tlačítka Create dojde k přípravě zavaděče, rozbalení souborů z obrazu a jejich zkopírování na zvolenou jednotku. O celém procesu UUI podrobně informuje, takže budete mít dobrý přehled o tom, jak probíhají jednotlivé operace. Škoda jen chybějící lokalizace do češtiny.

Pokračování 6 / 6

WinSetupFromUSB

Na závěr mírně odbočíme ze světa tučňáka a podíváme se na nástroj WinSetupFromUSB, s jehož pomocí můžete na flashdisk, přenosný disk či paměťovou kartu přenést instalačku operačního systému Windows. Tedy abychom byli zcela přesní: program umí pracovat i s obrazy Linuxu, nicméně z nějakých důvodů se autoři primárně zaměřují na Windows.

Za jednu z výhod lze označit podporu obrazů prakticky všech verzí Windows, které byste v dnešní době mohli chtít používat: Vista, 2000, XP, 2003 Server, Windows 7, 2008 Server, Windows 8, 2012 Server a samozřejmě i Windows 10 ve 32- i 64bitové verzi.

WinSetupFromUSB 
WinSetupFromUSB

Instalační balíček je velký 28 MB a zatím poslední verze 1.9 pochází z května loňského roku. Autor upozorňuje, že některé antivirové programy ho mají tendenci označovat některé soubory jako zavirované, nicméně jedná se prý o falešný poplach. Náš Windows Defender proti němu nic nenamítal.

Po stažení následuje rozbalení samorozbalovacího archivu. Program tedy není nutné instalovat a k dispozici budete mít 32bitovou i 64bitovou verzi. Po spuštění se otevře okno, ve kterém nastavíte vše potřebné – tedy v první řadě cílovou jednotku.

WinSetupFromUSB 
WinSetupFromUSB

V další sekci pak zvolíte instalační médium – tj. typicky obraz instalačního disku ve formátu ISO. Pod volbou Advanced options se skrývá celá řada pokročilých nastavení – například příprava systémů Windows 2000, XP a 2003 Server na instalaci z USB. Po stisku tlačítka Go následuje víceméně klasický proces, o jehož průběhu nástroj informuje formou jednoduchého grafického ukazatele.

Určitě si přečtěte

Články odjinud