Pohltí VIA technologii Kyro a Kyro II?

STMicroelectronics končí s grafikou, možná ji získá VIA.
STMicroelectronics, známější svými grafickými čipy Kyro a Kyro II, nedávno oznámila svůj záměr opustit grafický byznys a jedním z horkých kandidátů na pohlcení je VIA.

STMicroelectronics je typickým příkladem firmy, které nebyl technologický náskok co platný. Grafické čipy Kyro a Kyro II sbíraly ocenění v testech, ale přes velký potenciál se nepodařilo výkonnostně předhonit konkurenci v podobě Nvidie. Objevily se i informace o tlacích Nvidie na dodavatele grafických karet s čipy Kyro, kdy si Nvidia vynucovala exkluzivitu na dodávky grafických čipů. Nejvýznamnější dodavatel grafických karet s Kyro a Kyro II – společnost Guillemot – navíc oznámila změnu své orientace na grafická řešení ATI, když získala evropskou exkluzivitu na dodávky grafických karet s čipy od ATI. STMicroelectronics se tak výrazně zmenšil manévrovací prostor a firma zvolila raději opuštění a případný prodej grafického byznysu ještě v době, kdy nemá na sobě výraznější šrámy a problémy s existencí.

Tchaj-wanský server Digitimes zveřejnil dohady o tom, že novým majitelem technologie Kyra by se měla stát VIA. Ta uvedla, že je v nějakých jednáních s výrobcem grafiky je a nechce to dále komentovat.

VIA je nyní v situaci, kdy by nějakou výkonnější grafiku potřebovala. V roce 2000 sice koupila grafický byznys firmy S3 a integrovala jej do svých čipsetů, nicméně v dnešní době tu je silný protivník v podobě nForce od Nvidie a ATI se chystá také uvést svůj mobilní čipset (má k tomu tiskovou konferenci na CeBITu). VIA se poměrně dobře výkonově pohybuje mezi standardními čipsety bez integrovaných multimediálních prvků, pokud ale přijdou na přetřes integrovaná řešení, moc slavné to není a VIA boduje jen v kritériu nízká cena.

Otázkou je, zda by VIA prospělo pohlcení dalšího končícího grafického výrobce. S3 se sice do čipsetů integrovalo, výrazný rozkvět grafiky se ale pod křídly VIA nekoná a kombinace VIA-S3 existuje jako levné řešení pro notebooky a základní kancelářské stroje. V případě Kyra právě hrozí další podobný pozvolný pokles. VIA by se ale mohla dostat díky Kyru i do levných herních počítačů, přece jen se jedná o grafiku s určitě slušným výkonem. Samozřejmě k plné konkurenci nForce bude ještě třeba integrovat kvalitní zvukovou kartu, to ale již je případem dříve recenzované desky MSI KT3 Ultra.

Diskuze (3) Další článek: Hewlett-Packard získal podporu pro návrh převzetí Compaqu

Témata článku: Byznys, VIA, Nízký tlak, Kancelářská podoba, Grafický čip, Typický příklad, Standardní čip, Podobný tlak, Mobilní čipset, Technolog, Levné řešení


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence