Pohled do světa inteligentního oblečení

Chcete mít v bundě MP3 přehrávač? Nebo vás láká tričko, které dokáže měnit barvy podle vaší nálady? Něco z toho možné je, něco z toho možné bude, digitální technologie v oděvech mají budoucnost jistou.

Ráno vstanete a seberete ze země spodní prádlo. Bliká mu už ale varovná diodka, moc čisté tedy nebude a nepomohou mu ani integrované kapsle deodorantu, radši si tedy vezmete ze šuplíku nové. Natáhnete na sebe rychle kalhoty a tričko, barva vás nezajímá, ta se přece dá průběžně během dne změnit stiskem kolečka na rukávu. Zatímco snídáte, necháte si do integrovaného hudebního přehrávače nahrát skladby pro tento den. Ještě na sebe hodíte větrovku, integrovaná GPS navigace a solární nabíječka se přece jen bude během dne hodit, a můžete vyrazit.

Budou jednou styl našeho oblečení ovládat počítače? A budou také počítače přímo integrované v našem oblečení? Není to popravdě taková sci-fi, jak by vám to mohlo na první pohled připadat. Ostatně hned u tohoto článku najdete recenze dvou současných představitelů elektronického oblečení, které si můžete koupit volně v prodeji také u nás. Chytré oblečení tedy není jen součástí laboratorních testů a extrémně drahých prototypů. Začíná pomalu pronikat i mezi běžné lidi. Zdráhám se používat označení běžný uživatel, protože přece jen uživatel bundy zní trochu podivně. Ale i když nebudete uživatelem inteligentní bundy, užívat si to budete náramně.

Tričko změří pulz

První komerční produkty inteligentního oblečení se začaly objevovat kolem roku 2000, kdy firmy Philips a Levi’s uvedly bundu s integrovaným MP3 přehrávačem a mobilním telefonem. Dnes po pěti letech už Levi’s nemá inteligentní oblečení v nabídce a ti ostatní nabízí nejvýše to samé, tedy bundu s integrovaným MP3 přehrávačem a telefonem. Je to důkaz toho, že inteligentní oblečení je mrtvou záležitostí? Spíše jen toho, že prozatím není záležitostí masovou a první nasazení musíme čekat jinde než u větrovek pro volný čas.

Americká armáda například delší dobu podporuje výzkum uniform nové generace, které budou schopny měnit svou kamufláž podle okolního prostředí. Voják vyběhne z lesa v zelené uniformě a padne do pole obilí se žlutou uniformou. Podobně se v armádě prosazují do oblečení integrované počítače, kdy má voják k dispozici vlastní síť pro připojení čidel a informačních displejů. Jak už to ale s armádním výzkumem bývá, od nasazení v bojových podmínkách uběhne řada let, než se podobných výdobytků dočkají i běžní spotřebitelé.

Oblastí, kde se v civilním nasazení setkáme s opravdu inteligentním oblečením nejdříve, bude jistě lékařství. Čidla integrovaná do oblečení budou monitorovat zdravotní stav pacienta a v případě vybočení z definovaných parametrů dokáží rychle upozornit na problémy. Díky bezdrátovému přenosu dat může mít lékař stále přehled o stavu svých pacientů. I pacienti, kteří by jinak museli být pod přímým lékařským dohledem, nebo se dostavovat na časté prohlídky, budou moci díky čidlům v oblečení vést lepší život. Nejde o žádný malý trh, například Intel letos zřídil speciální divizi zaměřenou jen na digitální zdravotnictví, Philips má v této oblasti několik výzkumných projektů a řada dalších firem zde cítí příležitost. Poptávka je přitom vysoká, zdravotní pojišťovny si uvědomují, že je dražší mít pacienta v nemocnici než v domácím léčení. Pochopitelně je tak v jejich zájmu prosazování technologií, které sníží počet pacientů v nemocnicích.

Cesty z bludného kruhu

Klikni pro větší obrázek.Co vlastně brzdí nástup inteligentního oblečení do hlavního proudu? Technologie to nebudou. Není problém vést látkou kabely i samotná látka může mít elektrické vlastnosti. V roce 2002 uvedl Logitech látkovou klávesnici KeyCase pro kapesní počítače, která sloužila současně jako obal na počítač a klávesnice. Použita byla látka ElekTex, která dokáže snímat dotyk v ose X, Y a Z, tedy nejen pozici stisku, ale také jeho sílu. Pár dalších produktů se s touto látkou objevilo, Logitech ale svou látkovou klávesnici nenabízí.

Produkty z kategorie inteligentního oblečení jsou vůbec přehlídkou opuštěných vývojových cest. Jen málo produktů obstálo v čase a dočkalo se nové vylepšené verze. Chybou minulých let totiž bylo vytváření produktů pro produkty. Tedy nabídnutí produktu, který sice spadal do kategorie inteligentního oblečení, ale jehož využití bylo velmi malé, případně nahraditelné levnějším tradičním řešením. Na co vám bude MP3 přehrávač integrovaný do bundy, když nabízí omezenou nerozšiřitelnou paměť? K čemu vám bude mobilní telefon v bundě, když jej nemůžete vyjmout? Naštěstí se ale objevují nadějná řešení. Díky Bluetooth můžete v bundě použít libovolný telefon, díky rozšíření přehrávačů iPod se výrobcům oblečení vyplatí nabízet produkty určené pro tento konkrétní přehrávač a nemusí vyvíjet vlastní řešení. Letos na jaře navíc japonští výzkumníci přišli na možnost přenosu dat lidskou pokožkou včetně přenosu přes vrstvu oblečení. Kabely mezi jednotlivými částmi oblečení tak nebudou nutné, jednodušší bude také údržba oblečení.

Digitální šatna

Klikni pro větší obrázek. Velmi zajímavě vypadá také technologie RFID v oblečení. RFID jsou malé čipy, které lze vložit do oblečení, nevyžadují napájení a lze je prát. Tyto čipy lze pak bezdrátově rozpoznávat a využívat tak k mnoha účelům. Benetton dnes testuje použití RFID pro správu produktů v obchodech, objevují se i pokusy o nasazení mimo obchodní sféru. Projekt Chantal Mora používá RFID pro organizování oblečení v domácnosti. Ke každému kusu oblečení přiděláte RFID čip a vyfotíte jej. Počítač pak sám tvoří statistiky vašich oblíbených oděvů, oblíbených kombinací a může například zjistit, zda se vám nějaké oblečení vyplatilo – zda jej nosíte tak často, aby to zdůvodnilo jeho cenu.

Opravdu chytré oblečení

Na podobné nasazení inteligentního oblečení si nicméně budeme muset ještě počkat. Obecně jsem, co se týče nasazování nových technologií, optimistou. V případě chytrého oblečení máme ale před sebou dlouhou cestu. Inteligence v oblečení nás nesmí omezovat při nošení, musí být přirozeným obohacením vybavení. Nesmí za vysokou cenou skrývat jednoúčelové řešení s řadou nedostatků. Nyní se nacházíme v období po prvních nadšených produktech, které byly hlavně zadrátovaným oblečením, nikoli užitečným řešením řady problémů. Firmy se spálily a jsou nyní podstatně opatrnější, ale o to zajímavější nové produkty budou.


MP3 přehrávač, co umí zahřát

Zimní bunda O’Neill Hub je nejtypičtějším představitelem elektronického oblečení, byť jde popravdě dnes již o vyřazovaný model. Mimořádně kvalitní zimní bunda z odolné tkaniny využívající teflon pro vnější izolaci nabízí, mimo mnoha kapes a zajímavých vychytávek, zejména integrovaný MP3 přehrávač s ovládáním pomocí tlačítek umístěných na rukávu. Mimo to podporuje přehrávač také Bluetooth připojení mobilního telefonu, a tak můžete celou bundu použít jako handsfree. Mikrofon je integrován v límci, sluchátka MP3 přehrávače poslouží jako sluchátka telefonu.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. 

Bunda je velmi příjemná a je radost ji nosit i bez MP3 přehrávače. Ovládání přehrávání je na rukávu, v límci je pak vestaven mikrofon

Přehrávač nemá žádný displej, jen základní tlačítka na rukávu. Ovládání tlačítky je pohodlné a lze je mačkat i s rukama v rukavicích. Přehrávač tvoří malý vyjímatelný modul s integrovanou baterkou, který je nutné při praní bundy vyjmout. Venku také bude při nabíjení a připojení k počítači. Hlavní výtkou na adresu přehrávače je jeho velmi omezená kapacita 128 MB. To je dnes – v době gigabajtových přehrávačů – opravdu minus. Současně také zamrzí jednoúčelovost přehrávače, nemůže fungovat nezávisle na bundě. Nemá sluchátkový konektor ani žádná tlačítka.

Bundu jsme popravdě netestovali při každodenním používání, letní měsíce nejsou vhodné na testy kvalitních zimních bund. Přesto oceňujeme velmi precizní provedení a promyšlené rozvržení kapes a ochranu před vniknutím sněhu při pádu. Pokud byste se chtěli ze svahu spustit za zvuků oblíbených skladeb, přijde vás tato bunda na 24 990 Kč. Není to tedy žádná láce. Vzhledem k tomu, že teď ji ale opravdu neunosíte, doporučíme vám počkat na novou verzi, která bude podporovat přehrávače iPod. Odpadne tak omezení kapacity přehrávače a jeho jednoúčelovost. Současně by mohla být cena samotné bundy nižší. Bohužel se zřejmě upustí od možnosti Bluetooth připojení telefonu. To ještě uvidíme.

Produkt zapůjčila firma: Hořák Trading


Hudbou proti slunci

Sluneční brýle Oakley Thump jsou skvělým řešením pro hudebně založené aktivní sportovce, vášnivé turisty i běžné ochránce vlastních očí před slunečním zářením se sklonem k permanentnímu poslouchání MP3 skladeb. Brýle a hudba? Jistě: v kvalitně dílensky zpracovaných slunečních brýlích s výklopnými polarizovanými tmavými skly je zabudován MP3 přehrávač s kapacitou 256 MB.

Na horních stranách postranic brýlí je umístěno pět tlačítek, kterými lze brýle ovládat (hlasitost, posun vpřed a vzad, spuštění a zastavení přehrávání). Současným stiskem obou tlačítek pro regulaci hlasitosti je možné střídat tři přednastavené úrovně ekvalizéru. Nezvykle kvalitní sluchátka jsou upevněna na kovových jezdcích (pístech), jež umožňují přizpůsobit brýle, aby netlačily, ale zároveň pevně seděly na hlavě. Všechny pohyblivé části jsou výborně usazeny a zapuštěny do robustního rámu brýlí; odolnost proti vlhkosti, prachu a jiným nečistotám je více než zřejmá. Skla jsou dostatečně tmavá, brýle po testu slušivosti na několika lidech nezklamaly.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Sluchátka jsou spojena s postranicemi pevnými trubičkami, ovládací tlačítka jsou na horních hranách postranic

Baterie brýlí se nabíjí přes USB, který slouží i pro přenos dat do interní paměti. Po připojení k počítači se zařízení chová jako přenosný disk. Levá postranice brýlí je vybavena LED diodou, která informuje o stavu Li-Ion baterie. Je-li kapacita baterie nižší než 30 %, začne dioda blikat a brýle se v pravidelných (zkracujících se) intervalech začnou ozývat i zvukově. Prvotní, resp. 100% nabití trvá asi tři hodiny, osmdesáti procent dosáhnete již po šedesáti minutách; souvisle hrát vydrží Oakly Thump déle než šest hodin.

Interní paměť zvládá WAV, WMA a formát MP3 (CBR i VBR při více než 320 kb/s). Soubory lze do paměti nahrávat libovolně, je možné využít i složek. Přehrávač nejprve přehraje v abecedním pořadí skladby v kořenové složce, teprve poté pátrá ve složkách. Brýle jde použít i jako přenosné zařízení pro nehudební data. Brýlím chybí displej a možnost náhodného přehrávání, nicméně celkový dojem (funkčnost, výkon a výdrž) je nadprůměrný. A cena? 16 990 Kč.

Produkt zapůjčila firma: Hořák Trading

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 15-16/05.

Diskuze (8) Další článek: Pozvánka na seminář: Hitachi přináší nový pohled na storage systémy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,