Podzimní barvy ve stylu Nokia

Finskou společnost Nokia si představujeme spíše s mobilními telefony. Vedle toho ale Nokia nabízí také špičkové monitory a displeje.
Finskou společnost Nokia si představujeme spíše s mobilními telefony, kde je světovou jedničkou, a se síťovými prvky a řešeními. Vedle toho Nokia nabízí také špičkové monitory a displeje.

Mezi její novinky, představené tento podzim, patří monitory řady 440. Model 449ZA má úhlopříčku 15 palců a pracuje s horizontální rozmítací frekvencí 70 kHz, 17palcový 447ZA Plus používá frekvenci 86 kHz, monitor 445ZA pak má úhlopříčku 21 palců a pracuje s frekvencí 110 kHz. Jsou připraveny pro multimediální aplikace díky vestavěnému směrovému mikrofonu a reproduktorům.

Tyto monitory doplňují celkovou řadu, tvořenou ještě 17palcovým 447PRO, 19palcovým 446PRO a 21palcovým 445PRO. Modely 447PRO a 446PRO jsou nové. Všechny tyto monitory jsou ploché — používají technologii FlatAG (FD Trinitron), kromě toho mají sníženou odrazivost a lze u nich nastavit teplotu barev.

LCD si razí cestu
Díky stále zlepšující se technologii plochých panelů LCD klesá jejich cena a objem jejich výroby se zdvojnásobuje každé dva roky. Ploché displeje LCD mají oproti klasickým obrazovkovým monitorům řadu výhod — vysoký kontrast, pixelovou ostrost, jednotnou konvergenci, sníženou odrazivost, a nulové geometrické zkreslení. Nezanedbatelným pro je pak i otázka ergonomie. Nokia se proto věnuje přes některé nevýhody oproti klasickým obrazovkám i jejich výrobě — sem patří náchylnost k defektům pixelů, nižší barevná ostrost, obraz v jiných režimech než při nativním rozlišení nedosahuje vysoké kvality, vyšší cena byla zmíněna, grafické karty v PC jsou navíc většinou analogové.

LCD-displej Nokia 800PRO má úhlopříčku 18,1 palce, dává však k dispozici stejnou pracovní plochu jako 20palcový monitor (u těch se bere rozměr úhlopříčky jako vzdálenost mezi upevňovacími oky pro šrouby). Rozlišení displeje 800PRO je 1 280 x 1 024 bodů, obraz je viditelný v pozorovacím úhlu 160 stupňů, dosahuje kontrastu 300:1, jasu 235 kandely na metr čtvereční (pro neznalé — paprsek z tohoto monitoru vás může srazit ze židle pod stůl; humor), a zobrazuje 16,7 milionu barev. Může být připojen ke dvěma analogovým zdrojům signálu, nebo naráz k jednomu analogovému a digitálnímu; přímé digitální rozhraní přitom eliminuje potřebu převodu signálu z analogového na digitální. Připojení je možné přes USB.

Produkty Nokia, tj. monitory i zařízení GSM, u nás distribuuje společnost Agora Plus.

Váš názor Další článek: Pozor na spuštěné programy při vypínání

Témata článku: Nokia, Barvy, Nativní rozlišení, Čtvereční metr, Agora, Podzim, Mobilní telefony nokia klasické, Zlepšující monitor, Čtvereční panel, Styl, Vysoká frekvence, Vestavěný mikrofon, Vysoký kontrast, Úhlopříčka, Přímý signál, Vysoká teplota, Celkový obraz

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší