Windows 10 | May 2020 Update

Podzimní aktualizace Windows 10 bude opět minoritní. Velkých novinek se už asi nedočkáme

Microsoft se aktuálně chystá na vydání květnové aktualizace Windows 10, v přípravě je ale již i ta podzimní. A jak to vypadá, bude stejně jako loňská pouze minoritní s minimem novinek. Doba velkých aktualizací je tak již zřejmě za námi.

Nové aktualizace u Windows vychází co půl roku, loni ale Microsoft na podzim uvedl jen minoritní verzi, která přinesla pár novinek a spíše opravovala chyby. Samotný balíček byl přitom malý a pouze aktivoval funkce, které v rámci Windows již byly. A jak to nyní vypadá, letos na podzim se možná dočkáme něčeho podobného.

V aktuálním sestavení pro Windows Insidery, tedy betatestery Windows, s číslem 19041.264 se nachází položky v registrech, které patří do následující verze, která nese prozatímní označení 20H2. Dokonce je zde položka umožňující „aktivovat“ další aktualizaci a proběhne změna v informaci o systému právě na verzi 20H2, tedy 2009, která má vyjít na podzim.

Klasické Windows 10 ztratily dech

Vše tak naznačuje tomu, že se dočkáme opravdu jen malých změn. Na velké se ale nelze těšit ani nyní v květnu – Microsoft sice na vývoji neustále pracuje a seznam novinek je poměrně dlouhý, žádná ale není významná, či příliš vyčnívající, pro běžného uživatele. Dočkáme se sice plné podpory linuxového kernelu v rámci Windows 10 a změn přihlašování PINem a biometrikou, bombastické novinky, jako byly třeba u Creators Update, zde ale nejsou.

Lze tak pozorovat trend, kdy se redmondský gigant snaží systém spíše vypilovat a udělat jej co nejatraktivnějším pro firemní zákazníky, kteří si v minulosti stěžovali na příliš časté velké aktualizace. Ty jim totiž komplikovaly distribuci v rámci firem, kdy museli často kontrolovat kompatibilitu a případné problémy.

Pro běžné zákazníky se ale kvůli tomu Windows staly poměrně nudnými – schválně zda si vzpomenete, jakou velkou novinku přinesly poslední velké Windows 10. Microsoft zde ale zřejmě směřuje svůj pohled jinam – a to směrem k Windows 10X. Zde totiž může zahodit klasické ovládání, připravit nové rozhraní a přinést uživatelům na dotykových zařízeních a noteboocích ta Windows, kterými měli být Osmičky.

Tomu nasvědčuje i nedávné oznámení, že Windows 10X zamíří právě i na notebooky – původně byly v první vlně plánovány pouze pro dvoudisplejová zařízení, jako bude třeba Surface Neo. Třeba se tak v budoucnosti dočkáme rozdělení, kdy klasické desítky budou pro firmy a profesionály a 10X pro běžné uživatele. Do té doby tu zřejmě budeme mít velké aktualizace Windows 10, které zase tak velké nejsou.

Jedna z mála podzimních novinek by mělo být nové Start menu:

Zdroj: Windows Latest

Diskuze (9) Další článek: Šli byste v něčem takovém ven? Startup chce vyrábět obří filtrační helmy proti koronaviru

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Windows Insider, Windows 10X, Creators Update, May 2020 Update, Surface Neo, Redmondský, Verze, Běžný uživatel, Novi, Start menu, Podzim, Win + N, Bude, Uživatelé, Windows Latest, Velká novinka, ASI, Novinka, Windows +, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Pozor, letí raketa. Google na Ukrajině začne varovat uživatele Androidu před nálety
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayAktualizace softwaru