Windows 10 | May 2020 Update

Podzimní aktualizace Windows 10 bude opět minoritní. Velkých novinek se už asi nedočkáme

Microsoft se aktuálně chystá na vydání květnové aktualizace Windows 10, v přípravě je ale již i ta podzimní. A jak to vypadá, bude stejně jako loňská pouze minoritní s minimem novinek. Doba velkých aktualizací je tak již zřejmě za námi.

Nové aktualizace u Windows vychází co půl roku, loni ale Microsoft na podzim uvedl jen minoritní verzi, která přinesla pár novinek a spíše opravovala chyby. Samotný balíček byl přitom malý a pouze aktivoval funkce, které v rámci Windows již byly. A jak to nyní vypadá, letos na podzim se možná dočkáme něčeho podobného.

V aktuálním sestavení pro Windows Insidery, tedy betatestery Windows, s číslem 19041.264 se nachází položky v registrech, které patří do následující verze, která nese prozatímní označení 20H2. Dokonce je zde položka umožňující „aktivovat“ další aktualizaci a proběhne změna v informaci o systému právě na verzi 20H2, tedy 2009, která má vyjít na podzim.

Klasické Windows 10 ztratily dech

Vše tak naznačuje tomu, že se dočkáme opravdu jen malých změn. Na velké se ale nelze těšit ani nyní v květnu – Microsoft sice na vývoji neustále pracuje a seznam novinek je poměrně dlouhý, žádná ale není významná, či příliš vyčnívající, pro běžného uživatele. Dočkáme se sice plné podpory linuxového kernelu v rámci Windows 10 a změn přihlašování PINem a biometrikou, bombastické novinky, jako byly třeba u Creators Update, zde ale nejsou.

Lze tak pozorovat trend, kdy se redmondský gigant snaží systém spíše vypilovat a udělat jej co nejatraktivnějším pro firemní zákazníky, kteří si v minulosti stěžovali na příliš časté velké aktualizace. Ty jim totiž komplikovaly distribuci v rámci firem, kdy museli často kontrolovat kompatibilitu a případné problémy.

Pro běžné zákazníky se ale kvůli tomu Windows staly poměrně nudnými – schválně zda si vzpomenete, jakou velkou novinku přinesly poslední velké Windows 10. Microsoft zde ale zřejmě směřuje svůj pohled jinam – a to směrem k Windows 10X. Zde totiž může zahodit klasické ovládání, připravit nové rozhraní a přinést uživatelům na dotykových zařízeních a noteboocích ta Windows, kterými měli být Osmičky.

Tomu nasvědčuje i nedávné oznámení, že Windows 10X zamíří právě i na notebooky – původně byly v první vlně plánovány pouze pro dvoudisplejová zařízení, jako bude třeba Surface Neo. Třeba se tak v budoucnosti dočkáme rozdělení, kdy klasické desítky budou pro firmy a profesionály a 10X pro běžné uživatele. Do té doby tu zřejmě budeme mít velké aktualizace Windows 10, které zase tak velké nejsou.

Jedna z mála podzimních novinek by mělo být nové Start menu:

Zdroj: Windows Latest

Diskuze (9) Další článek: Šli byste v něčem takovém ven? Startup chce vyrábět obří filtrační helmy proti koronaviru

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Windows Insider, Aktualizace, Windows 10X, Creators Update, May 2020 Update, Běžný uživatel, Novinka, Windows +, Velká novinka, Podzim, Start menu, Surface Neo, Novi, ASI, Uživatelé, Verze, Windows Latest

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači