Mapy Google | Bezpečnost | Banka

Podvodníci útočí tam, kde byste to nečekali. Mění údaje bank v mapách Googlu

Podvodníci útočí tam, kde byste to nečekali. Mění údaje bank v mapách Googlu

Zapomeňte na krádeže peněženek nebo podivně psané e-maily. Podvodníci se začínají přizpůsobovat a inovují i v oblastech, kde byste to nečekali. Na jeden nový způsob upozornil Abhijit Tomar na svém blogu, ale o dalších stejných případech už informovali i další uživatelé.

Samotný podvod využívá toho, že běžný uživatel může různými triky dosáhnout toho, že změní údaje firmy v mapách Googlu. Vzhledem k tomu, jak jsou mapy Googlu hojně využívané, protože se lze k údajům dostat rychle a snadno (třeba i přes hlasovou asistentku), nelze se divit, že podvodníci této možnosti začali využívat.

Podvodník tak změní telefonní číslo banky, která je v Google mapách zaregistrovaná a jednoduše čeká, až někdo zavolá. Ve zmíněném případě bylo uvedeno, že se podvodník hlásí jako pracovník banky a z volajícího tak relativně snadno pomocí sociálního inženýrství dostane údaje ke kreditní/debetní kartě i s CVV, což umožňuje okamžitý výběr či prodej na další místa černého trhu, která si se získáním peněz poradí tak, aby je nikdo nevystopoval.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka falešného telefonního čísla banky v mapách Googlu a upozornění od uživatelů v recenzích. Google to neřeší

Zajímavostí je, že podvodník měl stejné podvodné číslo registrované na více místech stejné banky, což zvyšovalo počet příchozích hovorů. Problém je, že Google tento problém vůbec neřeší, a to i přes to, že se na stránce hodnocení v mapě nachází několik upozornění na falešné telefonní číslo.

Základní rada tak platí - nikomu nesdělujte své osobní údaje na dálku v plné podobě. Pokud banky chtějí ověření, obvykle se ptají jen na částečný údaj, první a poslední číslice a podobně.

Diskuze (17) Další článek: Ohio je prvním státem, kde lze daně zaplatit pomocí bitcoinu

Témata článku: Google, Mapy Google, Bezpečnost, Podvod, Banka, Uživatelé, CVV, Psaný e-mail, Mapa, Příchozí hovor, Osobní údaj, Černý trh, Základní rada, Upozornění, Nový způsob, Údaj, Podvodník, Číslo, Telefonní číslo, Běžný uživatel, Hlasový asistent, Sociální inženýrství


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 120

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 44