Soudy | Elizabeth Holmes | Theranos

Podvodnice Elizabeth Holmes z Theranosu půjde z vězení o 20 měsíců dřív

Pouhých šest týdnů po nástupu do vězení se bývalá podnikatelka v biotechnologiích Elizabeth Holmes zřejmě chová natolik dobře, že jí americký vězeňský úřad zkrátil délku nepodmíněného trestu. Pravděpodobně se tak dostane na svobodu o celých dvacet měsíců dřív, informuje magazín Ars Technica.

Federální vězeňské záznamy uvádějí, že předpokládané datum propuštění Holmes je 29. prosince 2032. Její pobyt v ženské věznici s minimální ostrahou v texaském Bryanu tak potrvá 115 měsíců, tedy něco málo přes 9,5 roku. Aktualizace předpokládaného data propuštění není nijak zvlášť neobvyklá, ale vzhledem k proslulosti jejího případu je osud této trestankyně bedlivě sledován.

Skoro o dva roky dřív na svobodu

V listopadu loňského roku odsoudil americký okresní soudce Edward Davila Elizabeth Holmes ke 135 měsícům (tj. 11 letům a 3 měsícům) vězení za čtyřnásobný podvod na investorech jejího nechvalně proslulého a dnes již zaniklého startupu Theranos, který se zabýval krevními testy.

Holmes spolu se svým bývalým přítelem a někdejším prezidentem Theranosu Rameshem „Sunnym“ Balwanim tvrdili, že jejich patentovaná technologie dokáže provést stovky lékařských testů za použití pouhé kapky krve odebrané z prstu. Jejich tvrzení a publicita sice pomohly v roce 2014 zvýšit hodnotu společnosti na 9 miliard dolarů, ale technologie ve skutečnosti nikdy nefungovala.

Před vynesením rozsudku požadovali právníci Holmes její odsouzení na pouze 18 měsíců domácího vězení, zatímco federální prokuratura požadovala 15 let nepodmíněně. Probační úředník v jejím případě doporučil nepodmíněný trest na 9 let, což se blíží aktuální délce.

Holmes se proti rozsudku odvolala. Soudce Davila a americký odvolací soud pro 9. obvod však zamítli její pokusy zůstat na svobodě na kauci, zatímco se bude odvolávat. Holmes tedy 30. května přijela do texaské ženské věznice, aby nastoupila k výkonu trestu.

15 % za vzorné chování

Mluvčí ministerstva spravedlnosti deníku The Washington Post potvrdil, že se výše trestu Holmes nezměnila, ale že datum propuštění vězeňkyně „téměř jistě“ odráží její dobré chování a zařazení do programů na snížení recidivy, které mohou vězeňkyním umožnit zkrácení trestu.

V prohlášení pro agenturu Associated Press se Úřad pro vězeňství odmítl vyjádřit ke konkrétnímu případu s odkazem na „soukromí, bezpečnost a ochranu“, ale uvedl, že každý vězeň sbírá body za dobré chování a ty se následně promítají do předpokládaného data propuštění“.

Dle předpisů si musí federální vězni odpykat minimálně 85 % soudem uloženého trestu, přičemž zbývajících 15 % je vyhrazeno jako nejvyšší možná odměna za dobré chování. Aktualizované datum propuštění tak odpovídá maximální možné hranici snížení trestu. Stejně tak se předpokládá, že bude zkrácen i Balwaniho třináctiletý trest odnětí svobody, který dostal za dvanáct podvodů a spiknutí.

Pokud zůstane v platnosti předpokládané datum propuštění, bude Holmes, nyní 39letá matka dvou dětí, propuštěna několik týdnů před svými 49. narozeninami. Kromě trestu odnětí svobody bylo Holmes a Balwanimu nařízeno společně zaplatit podvedeným investorům náhradu škody ve výši 452 milionů dolarů.

Diskuze (4) Další článek: Alibaba spouští generátor obrázků. Konkurenci má překonat možnostmi ovlivnit výsledný obrázek

Témata článku: , , ,