Notebooky | Srovnávací test

Podrobný srovnávací test devíti notebooků do 12 000 Kč. Záleží na každé pětistovce

Není umění najít dobrý notebook, když máte vysoký cenový strop. Umění je vybrat s omezeným rozpočtem takový stroj, který vás bude nejméně omezovat.

Proč se dívat po notebooku s cenou do 12 000 Kč? Důvodů je několik. Hodí se pro nenáročné uživatele, kteří chtějí jen psát, surfovat či vyřešit e-mail. Hodí se pro studenty a žáky, nebo jako druhý počítač, do kterého nechcete mnoho investovat. Rest devíti 15,6" a 14" notebooků ukazuje, že se dá vybrat, jen si musíte uvědomit své priority.

Nebojte se Windows v režimu S

Zaměřili jsme se na notebooky s operačním systémem Windows, ovšem v této cenové kategorii nemusí být v některých situacích špatnou volbou sáhnout po chromebooku s operačním systémem Chrome OS.

Zajímavé je to především pro školy a školáky, nebo tam, kde zařízení využívá více uživatelů a bude sloužit především k surfování a práci v cloudu. Výhodou chromebooků je jednoduchost, vynikající zabezpečení i menší hardwarové nároky. Nevýhodou pak různá omezení v podobě práce s aplikacemi či ukládáním souborů na disk. Navíc ani nejsou o mnoho levnější.

Klepněte pro větší obrázek
Umístění reproduktorů na horní straně nad klávesnicí poskytuje notebookům velkou výhodu – zvuk bude vždy směřovat přímo na vás

Jejich konkurencí jsou klasické notebooky s Windows 10/11 Home v režimu S – jde o režim, který například neumožňuje instalaci jiných aplikací než z Microsoft Store, což přináší vyšší míru zabezpečení. Takových notebooků se však bát nemusíte, stačí si právě z Microsoft Store stáhnout nástroj, který Windows v režimu S převede na klasická Windows.

Existuje ještě možnost pro ty, kteří chtějí ušetřit – sáhnout po modelu bez operačního systému a Windows si sami nainstalovat. V takovém případě ale počítejte s úskalími od shánění legálních Windows až po případné problémy při instalaci, jako jsou chybějící ovladače na SSD či nutnost stahování a instalace ovladačů z webu výrobce notebooku.

 

I mezi levnými notebooky najdete zajímavé kousky. Vždy ale budete muset přistoupit na kompromisy. Každá pětistovka navíc znamená posun.

 

Pokud už víte, že chcete notebook s Windows, máte na výběr z menších 13,3/14" a větších 15,6" strojů. Zatímco ty menší umožňují snazší přenášení ať už po bytě, či v terénu, větší vám poskytnou větší zobrazovací plochu a většinou numerický blok. V dané cenové kategorii potkáte tři typy displejů: od nejlepšího IPS s dobrými pozorovacími úhly a rozlišením Full HD přes Full HD TN až po nejhorší TN s rozlišením pouze HD (zpravidla 1 366 × 768 px).

Poslední ze jmenovaných znamená nejen ústupky v kvalitě obrazu, ale také v pohodlnosti při práci, takže je lepší se mu vyhnout. A pokud si chcete alespoň trochu vychutnat fotografie a filmy, je určitě lepší sáhnout po notebooku vybaveném IPS panelem.

Jde to i pasivně

Další velmi důležitou komponentou, na kterou byste se měli dívat hned po displeji, je osazený procesor. Tím nejvýkonnějším, jaký můžete v cenové kategorii do 12 000 Kč pořídit, je jednoznačně Intel Core i3-1115G4 z rodiny Tiger Lake, anebo konkurenční AMD Ryzen 3 5300U.

  • Za zapůjčení notebooků Acer, HP a Lenovo děkujeme e-shopu CZC.cz.

Problém však je, že se v levných noteboocích často vyskytují procesory ze starších generací, které jsou pak méně výkonné a i třeba energeticky náročnější – příkladem je Intel Core i3-10110U u Umax VisionBook 15WU-i3 nebo AMD Ryzen 3 3250U u Lenovo V14-ADA v našem testu. To už je lepší sáhnout po notebooku s úsporným procesorem s TDP pouhých 6 W, který je možné chladit i pasivně. Například takové Pentium N5030 z rodiny Gemini Lake Refresh, či ještě lépe Pentium Silver N6000/N6005 z nejnovější generace Intel Jasper Lake, jakým byl osazen Acer Swift 1 v našem testu. Jasper Lake přináší oproti Gemini Lake Refresh řadu inovací, jako je nejen vyšší výkon, ale také třeba samostatný obvod pro zpracování obrazu z webkamery či podpora PCIe SSD.

Abecední seznam testovaných modelů

14" notebooky:

  • Acer Swift 1 (NX.A7BEC.004)
  • Asus X415EA-EK311W
  • HP 240 G8
  • Lenovo V14-ADA
  • Umax VisionBook 14Wr Plus

15,6" notebooky

  • Acer Aspire 3 (A315-23-R276)
  • Asus X515EA-BQ868T
  • HP 15s-eq1811nc
  • Umax VisionBook 15WU-i3

U operační paměti byste za nepřekročitelné minimum měli požadovat 4 GB, za rozumné optimum 8 GB. Důsledkem nedostatku paměti je zpomalování počítače už při více otevřených nejen aplikacích, ale třeba i záložkách v prohlížeči. Platí tedy, že čím více toho jste zvyklí mít spuštěného najednou, tím vyšší kapacitu paměti budete potřebovat. V honbě za tenkými profily navíc ubývá notebooků s možností rozšíření paměti, často bývá integrovaná na desce. Naopak SSD už bývá vždy osazeno v M.2 slotu, pokud zrovna nejde o 64GB eMMC paměť jako u notebooku Umax VisionBook 14Wr Plus.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Pořadí notebooků od objektivně nejlepšího po nejslabší.

Podrobné tabulky se srovnáním parametrů. Vysvětlíme testovací metodiku.

Změřili jsme výkon procesoru, výdrž baterie, ukážeme, jak stroje vypadají pod termokamerou.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Rusko chce Googlu přistřihnout křídla. Označí ho za lháře a zakáže mu reklamu

Témata článku: Notebooky, Články z Computeru, Srovnávací test, Srovnání, Jasper, Notebooky na Heureka.cz