Podrobný průvodce chipsetovým bludištěm

Intel bude pravděpodobně jediný výrobce procesorů pro patici Socket 8.
Pouze málo lidí zná i jiné výrobce čipsetů nežli Intel. Problém těch jiných je velmi jednoduchý - svou produkci jsou nuceni prodávat nepříliš známým firmám, většinou z oblasti Asie. Objem jejich celkové produkce je v porovnání s Intelem přibližně pětinový.

VIA má pozici třetího v pořadí výrobců čipsetů. Jedná se o tchaiwanskou společnost s rozsáhlou prodejní sítí s pobočkou v USA. Intelu konkuruje na základě nízkých cen a zaměřením na low-endovou část trhu. Ovšem pokud se prosadí její nové modely, mohla by se ucházet o úlohu dominantního výrobce na trhu základních desek s procesorovou paticí Socket 7. Velmi dobrým dojmem působí čipsety VIA VP2/97, VPX a VP3, které nejsou určeny přímo pro low-endové systémy. Mají mnoho rysů čipsetů od Intelu a používají vyšší stupeň integrace.

VP2/97 nabízí své výhody: SDRAM, BEDO, ECC, paritní a EDO paměť, externí cache do velikosti 2048 KB, až 512 MB RAM paměti, podpora SMP, ATA-33 a ACPI. Proto celkem nepřekvapí že již byl označen výstižnou přezdívkou - "430TX killer". Srovnatelné parametry a přednosti nabízí i čipset AMD-640. Oba jsou schopny práce při taktování 75 MHz. Tato frekvence je ovšem v praxi nepoužitelná, neboť nastávají problémy s pamětí a PCI kartami.

K těmto přednostem přidává VIA VPX ještě schopnost asynchronní PCI sběrnice. Tomuto faktu se jistě zaradovala společnost Cyrix, neboť asynchronní sběrnice je nutná pro procesor Cyrix 6x86 PR200, který je externě taktován na 75 MHz. Při použití asynchronní sběrnice VPX zmírňuje problém nestandardního taktu 37,5 MHz u PCI sběrnice. Ten totiž porušuje specifikaci PCI a v některých případech způsoboval komplikace.

VP3 je první čipset, který podporuje AGP. V podstatě se jedná o model VP2/97 vybavený podporou AGP. Základní desky vybavené tímto čipsetem by se na trhu měly objevit asi v září.

V podobné pozici jako VIA je i AMD. Společnost zakoupila licenci na čipset VP2/97 a vytvořili svůj vlastní s označením AMD-640. Ovšem nejedná se o identický čipset k VP2/97. AMD jej vyvinula samostatně a hodlá s ním vytvořit alternativu Intelu, nikoliv konkurenci pro jiné výrobce. Pokud je mi známo, tak AMD nemá žádné plány ohledně čipsetů pro procesor Pentium Pro (patice Socket 8). Intel bude pravděpodobně jako jediný výrobce procesorů pro patici Socket 8. To samé platí pro Slot 1. Do tohoto čipsetu hodlá AMD integrovat i podporu AGP, ovšem žádnou z těchto zpráv bohužel nemám oficiálně potvrzenou od AMD. V průběhu června spustila AMD výrobu tohoto čipsetu, který se podle parametrů zdá stejně dobrý jako 430TX či 430HX Intelu.

Pověst druhého největšího výrobce po Intelu si udržuje SiS. Jeho modely často používají sdílnou paměťovou architekturu, která umožňuje integrované grafické kartě přístup do hlavní paměti systému. Můžou být sdíleny až 4 MB paměti s přírůstky po 0,5 MB. V současné době se snaží velmi těsně konkurovat Intelu po pětileté pověsti výrobce alternativních čipsetů. Jeho odbytištěm je OEM produkce kupující i video čipset. Řada základních desek vybavených tímto čipsetem má integrovanou grafickou kartu.

OPTi sdílí osud společnosti, která podlehla ve válce s Intelem. Před několika lety na pozici Intelu velmi lehce dotírala - byla výrobce stejně dobrých čipsetů za nižší ceny. Ovšem Intel ji odsoudil k smrti uvedením standard PCI mnohem dříve, než OPTi předpokládala. V současné době vyrábí čipsety pro low-endové OEM systémy a základní desky. Její Vendetta je marným pokusem, který přišel příliš pozdě. Jedná se spíše o čipset, který musela firma vyrobit jako daň své minulé slávy. Podle papírových specifikací je podobný 430VX, ovšem s několika výjimkami: až 512 MB RAM paměti, UMA (undefined memory architecture) podpora grafické karty, podpora ECC a parity, šest 72-pinových paměťových modulů či čtyři SDRAM moduly. Své čipsety prodává společně s UMA grafickou kartou a zvukovou kartou.

Váš názor Další článek: Nový mikroprocesor od Intelu

Témata článku: Video, Podobné parametry, Dominantní pozice, Bludiště, Vybavený model, Killer, Základní model, Identický čip, Dobrá pozice, Dobrý dojem, Chipset, Výrobce, Průvodce, Paměťová sběrnice


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky