Podrobný pohled na MP3/CD přehrávač Genica

Jak jsme vás již dříve informovali, na českém trhu je nový MP3/CD přehrávač za dosti solidní cenu. Připravili jsme pro vás podrobnou recenzi.
Jak jsme vás již dříve informovali, na českém trhu je nový MP3/CD přehrávač za dosti solidní cenu. Připravili jsme pro vás podrobnou recenzi.

Již v průběhu minulého týdne jste si na Živě mohli přečíst informaci o tom, že na český trh se dostává nový přenosný MP3/CD přehrávač asijského neznačkového výrobce, který si své uživatele získá především velice nízkou cenou. Díky společnosti Starcom s.r.o (ostravský velkoobchod, který se především zabývá velkoobchodním prodejem výpočetní techniky a nyní i MP3 přehrávačů) se do mých rukou dostal jeden kus tohoto přehrávače, který jsem pro vás mohl otestovat.

Přejděme nyní k vlastní recenzi. Přehrávač velikosti běžného discmana je dodáván se síťovým adaptérem, sluchátky a stručný manuálem v anglickém jazyce. To je vše, co k přehrávači dostanete. Docela mě překvapilo, že se k přehrávači nedodávají tužkové baterie a nějaký bonusový software. Vše to zřejmě bude záviset na ceně, která je i díky těmto náležitostem tak nízká.

Pro samotný chod přehrávače stačí vložit hudební či klasické datové CD s nahrávkami ve formátu MP3 a přehrávač připojit ke zdroji nebo využít 2 tužkové baterie. Vyzkoušel jsem obě varianty a fungovaly bezchybně. Tužkové baterie mě vydržely zhruba 8-10 hodin nepřetržitého přehrávání (testovány dobíjecí baterie Varta AccuPlus 750mA). Přehrávač disponuje numerickým dvouřádkovým malým displejem, na kterém se vám zobrazí počet dostupných písniček a čas přehrávání. K dispozici máte na displeji také stav nabití baterie. Dalšími volitelnými funkcemi je ukázkové „preview“ a „next“ pro posun skladeb vpřed. Také nechybí standardní funkce „pause“, „enter“ a „repeat“. Trošku mě však zamrzelo, že přehrávač nepodporuje ID3 tagy a další s tímto spojené funkce. Velkou výhodou však je, že pro chod tohoto přehrávače nepotřebujete v žádném případě osobní počítač či další přídavné periferie.

Podporované formáty CD jsou CD-R, CD-RW a Audio CD. Mnou testované nosiče TDK, Samsung, Philips a Bestmedia fungovaly bez problémů. Z CD-RW nosičů jsem zkoušel Mitsubishi, které se také přehrávalo spolehlivě.Samotné přehrávání je čisté a bezchybné. Z větších otřesů také nemusíte mít žádný strach, protože přehrávač disponuje 50vteřinovým elektronickým protiotřesovým systémem. Dalším problémem, který jsem zaznamenal je kvalita dodávaných špuntových sluchátek. Sluchátka byla zvláštním způsobem ukončena v místě dělení pravého a levého sluchátka. Z mého pohledu se jedná o velice levná a nekvalitní sluchátka. Jsou tam v podstatě jen na kontrolu funkčnosti přehrávače. Kromě sluchátkového výstupu má přehrávač i výstup line-out a jde tak připojit k zesilovači. Ekvalizér umožňuje využít 5 přednastavených stupňů, které se liší basy, výšky a zřejmě i kvalitou přehrávání. Bohužel uživatelé si sami měnit hodnoty basů a výšek nemohou.

Přehrávač také umožňuje nahrávat hlas či hudbu prostřednictvím mikrofonu, který se dá k přehrávači připojit. Nahrát můžete 500 vteřin záznamu. V přehrávači je zabudovaná přídavná paměť, do které lze tyto nahrávky uložit (zůstanou v paměti i po vyjmutí baterek či adaptéru). Samotné nahrávání hlasu je v celku kvalitní, záleží však na používaném mikrofonu.

Systém přehrávání MP3 nahrávek z CD je realizován obdobně jako na PC. Dokonce tento přehrávač umí číst MP3 i z podadresářů (podpora ISO 9660), bohužel však není možné vybrat konkrétní adresář s MP3 nahrávkami (veškeré MP3 na CD se ukazují postupně podle pořadí, jak jsou na CD vypálena). Podporovaný bitrate je maximálně do 196 kbit/s, což je docela škoda, protože celá řada uživatelů využívá MP3 nahrávky v podstatně lepší kvalitě, které tady bohužel nepřehrajete. Já osobně jsem na CD vypálil několik nahrávek vyššího bitrate, ale bohužel jsem neuslyšel ani hlásku. Jak samotný výrobce uvádí, přehrávač 100% podporuje standard 128 kbit/s, stereo MPEG layer 3-1. Před začátkem napsání této recenze jsem přehrávač mohl testovat více jak 5 dní. Ve většině případů jsem byl s přehrávačem spokojen. Také jsem byl překvapen, že přehrávač po vložení CD s MP3 našel všechny MP3 nahrávky (různého bitrate). Kvalita přehrávání (hodně závisí na použitých sluchátkách) je také na úrovni. Přehrávač je možná trošku nepohodlný při používání mimo domov, protože ho v celku není kam dát (snad nějaká ledvinka či něco podobného). Ocenil jsem funkci „hold“, která zablokuje ovládací tlačítka přehrávače, což zamezuje omylnému zmáčknutí toho nepravého tlačítka. Přístroj s mechanickými částmi má přirozeně větší spotřebu než přehrávače s pamětí RAM. Nabíječka baterií je zabudována přímo v přístroji. Dodávaný síťový adaptér slouží nejen k dobíjení Ni-Cd akumulátorů, ale můžete jej využít pro přehrávání doma a ušetřit tak baterie. Na dva alkalické AA články by měl přehrávač vydržet 14 hodin.

Spokojenost s přehrávačem je na 80% až na některé již výše zmiňované nedostatky. Na konec ještě to nejpodstatnější: váha přehrávače je 260 g (bez baterií), rozměry jsou 12,8 x 14,9 x 2,5 cm (ŠxVxH) Cenově je na tom přehrávač také velice dobře, protože cena u některých prodejců je kolem 5 800 Kč bez DPH 22% (prodejní ceny u Scarab 6999 Kč vč. DPH a společnost Gippy taktéž). Posledním možným problémem je menší tuhost mačkání veškerých tlačítek přehrávače. Osobně vám tento přehrávač doporučuji, protože získáte mnohem více než s MP3manem obsahující základní paměť 64MB za cenu 10 000 Kč. Dnes je již tento přehrávač dostupný v celé řadě internetových obchodů.

Diskuze (18) Další článek: Jak na blikající tlačítko aplikace na hlavním panelu

Témata článku: Software, MP3, Nová nabíječka, Přehrávač, Elektronická sluchátka, Sluchátka Samsung, Mitsubishi, Gen, Solidní kus, Nízká kvalita, Špuntová sluchátka, Osobní váha, Zvláštní způsob, Hold, Nízká výška, Dostupná baterie, CD přehrávač, Discmany levné, Sluchátko, Pohled, Sluchátka s mikrofonem, Cd přehrávače, Podrobný pohled


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu