Podrobnosti o příjemcích dotací na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu

Již v průběhu pátku se na webových stránkách Ministerstva informatiky začaly objevovat podrobnosti o úspěšných projektech z dotačního řízení na podporu vysokorychlostního internetu.

Seznam projektů, které získaly dotace Ministerstva informatiky ČR na podporu vysokorychlostního internetu, najdete na příslušných webových stránkách. Letmým pohledem zjistíte, že nejvíce je zastoupena infrastruktura, o něco méně pak různé internetové aplikace a vzdělávací projekty.

Infrastrukturu budují obce

Je potěšující, kolik obcí se snaží svým občanům poskytnout přístup k informační dálnici. Mezi uchazeči o dotaci na rozvoj internetové infrastruktury dominují především obce z různých částí republiky. Zdůvodnění žádostí o dotace vyznívá většinou ve stejném duchu: Cílem je zvýšit kvalitu bydlení obyvatel dotčených obcí a regionů. Zaujalo mě zdůvodnění mikroregionu Konstantinolázeňsko. Cílem žadatele je v tomto případě zajištění trvalé obyvatelnosti regionu. Nerad bych provokoval a tamním obyvatelům kvalitní internetové připojení rozhodně přeji, nicméně pod pojmem obyvatelnost si představuji rozhodně něco jiného než internet. Stále jsou mnohem praktičtější věci, než je trvalé připojení k internetu.

Dotace dostaly především malé obce. Svým způsobem je to logické, vzhledem k počtu obyvatel (např. 160, ale i pouhých 75) a obecnímu rozpočtu si těžko mohou dovolit větší výdaje. Věříme úředníkům ministerstva, že posuzovali spravedlivě a dotace tak nebudou sloužit k zajištění pohodlné práce s internetem především zastupitelům obcí nebo jejich známým. Pro příklady typu nový chodník na ulici, kde bydlí starosta, bychom nemuseli chodit daleko.

Nadějí odlehlých obcí jsou především bezdrátové technologie. V seznamu ale najdete i projekty řešené optickými kabely (Třeboň nebo Lysá nad Labem). Je zajímavé, že některé projekty nejsou blíže specifikovány. U obcí mi to jako daňovému poplatníkovi tolik nevadí, ovšem u záznamu typu Aleš Snášel – Vybudování přístupových bodů WIFI ve vybraných obcích Jihomoravského kraje se mohu jen stěží domnívat, co konkrétního projekt pana Snášela jihomoravským obcím přinese.

Aplikace a obsah

Přehled aplikací, které dostaly dotaci, je o něco zajímavější. Uchazeči o dotace jsou logicky především různé firmy a sdružení. Zaujal například projekt Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Tam mají snahu vytvořit portál, který by umožnil objednání pacientů do konkrétní ambulance na konkrétní čas. Jistě je to snaha chvályhodná, ve výsledku samozřejmě bude záležet na lékařích a jejich nechvalně známém právu o rozhodnutí pořadí pacientů. Projekt by měl umožnit lepší plánování cesty především pacientům z odlehlejších obcí, kteří tak nebudou riskovat zbytečnou cestu za lékařem, který nebude k dispozici. Celý projekt by měl být napojen na vyvolávací systém. V praxi bychom tak uviděli pěknou ukázku integrace.

Český rozhlas stanici Praha 2 jistě znáte, i když ji možná neposloucháte. Její projekt Leonardo by měl nabídnout multimediální obsah navázaný na vysílání této oblíbené populárně naučné stanice s celorepublikovým dopadem. Dotace by měly pomoci zprovoznit nové technologie. Pokud půjde vše bez problémů, uživatel je pocítí ve formě on-demand videa, videopřenosů a později i internetové televize.

Rozhodně užitečnou bude Centrální elektronická podatelna, která se snaží podpořit komunikaci s úřady pomocí elektronické pošty a zabezpečení ve formě elektronického podpisu. Nepřetržitá hot-line podpora by měla zajistit pomoc jak občanům, tak subjektům veřejné správy. Věřím, že tyto ji jistě využijí ve velké míře.

Osvěta a podpora

Co se skrývá pod pojmem Inteligentní budovy a telekomunikace? Jde o doprovodné konference stavebních veletrhů, do kterých bude průběžně zařazeno pojednání o problematice napojení inteligentních budov na vysokorychlostní internet a jeho využití. Obě konference budou propagovány v médiích a výsledkem bude sborník a analýza úspěšnosti u podniků. Považujete tuto osvětu za užitečnou?

V Praze 5 vyroste virtuální město. Zaujalo mě, že ze státních peněz jsou dotovány zábavné projekty. Po vzoru projektu z Jižní Koreje bude postaveno virtuální město umožňující lidem žít druhý život, a to v prostředí internetu. Je sice pěkné, že v Jižní Koreji se do projektu zapojily miliony uživatelů, v rámci ČR bych to ale neviděl tak slibně. Za mnohem užitečnější považuji projekt, ve kterém chce společnost Computer Help vytvořit prezentační kurz a tištěnou příručku, které uživatelům ozřejmí výhody širokopásmového připojení k internetu. Slibně vypadá také myšlenka interaktivního konfigurátoru na CD, který po nastavení základních informací o uživateli přehraje konkrétní příklady využití internetu ve formě videoklipů.

Nevědomost v odlehlých obcí se chystá napravit ČD - Telematika a.s.. Z jejich průzkumů prý vyplynulo, že uživatelé v malých obcích neví, jak by broadband využili, a proto je po něm velice nízká poptávka. Doufejme tedy, že pánové z této společnosti obyvatelům malých obcí ozřejmí, jak efektivně využít širokopásmového připojení… Do boje s nevědomostí se vydávají také zástupci dalších projektů určených pro manažery a zástupce státní správy. Objeví úředníci efektivnější využití rychlého internetu než je už zajisté nudné stahování nejnovějších písniček i filmů?

Dotace ministerstva umožní práci na novém vzdělávacím časopisu směřovaném na občany, drobné podnikatele a pracovníky státní správy. Časopis slibuje prosazování státní informační politiky a poskytování informací o širokopásmovém připojení k internetu. Měl by být zpracován podobně jako jiné časopisy stejného vydavatelství. Uvidíme, jak moc bude zajímavý a srozumitelný.

Dotace pro chytré hlavičky

Je jistě chvályhodné, že se najde tolik obětavých firem, které chtějí občanům nabídnout lepší dostupnost internetu, zajímavé internetové aplikace a osvětu. Po přečtení informací o jednotlivých projektech jsme však nebyli zcela přesvědčeni o správném účelu dotací ve všech případech. Je nepochybné, že řadě obcí přinese připojení k internetu užitek. I kdyby byl připojen pouze jeden počítač v malé knihovně na obecním úřadě.

Na druhou stranu se nelze zbavit dojmu, že dotace poslouží řadě společností k zajištění budoucích výdělků. Zářným příkladem jsou dotované informační kampaně, jejich popis není přesvědčivý ani trochu, viz Broadband Monday:

Projekt BROADBAND MONDAY (BBM) bude motivovat malé a střední podnikatele (MSP) k širšímu využívání vysokorychlostního přístupu k internetu (broadbandu) a dodavatele služeb, aplikací a produktů informačních a komunikačních technologií (ICT) k rozvoji nových a zajímavých broadband řešení pro MSP. Projekt napomůže odstranění existujících bariér využívání broadbandu ze strany MSP, jako jsou neznalost existujících nástrojů a řešení, nedostatek zajímavých aplikací a napomůže zvyšování počtu uživatelů na úroveň srovnatelnou s nejvyspělejšími státy EU. Řešitelský tým má přitom rozsáhlé zkušenosti z řízení profesionální komunity okolo podnikání.
Nástrojem bude zejména zpřístupnění know-how, znalostí, zkušeností (best practices) a benchmarků, které jsou dosud z důvodu ceny dostupné jen velkým společnostem, segmentu MSP (k jednotlivým výstupům viz. níže v kapitole 4. Výstupy řešení). Maximální dosah projektu zajistí zpřístupnění všech výstupů na portálu monday.cz (broadbandmonday.cz) a podpora mediálních partnerů. Dopadem této motivace bude zvýšení konkurenceschopnosti MSP, rozvoj HDP ČR, zvýšení počtu pracovních příležitostí i zpřístupnění pracovních míst v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Myslím, že na místě by bylo více investicí do infrastruktury, případně informačních projektů – nikoli zábavných. Informace o tom správném využití internetu se mezi sousedy na malých obcích jistě brzy rozšíří, ve městech také. Kterou oblast považujete za prioritní vy? Infrastrukturu, projekty využívající rychlého internetu nebo kampaně vyzdvihující jeho výhody?

Diskuze (3) Další článek: Cena za NAND flash paměťové čipy by měla klesnout až o 25 %

Témata článku: Internet, Internetové připojení, Jižní Korea, Zajímavé místo, Velká motivace, Nudná komunikace, Projekt, Nudný život, Rozvoj, Jednotlivá města, Pracovní zkušenost, Zajímavý obsah, Zvýšený obsah, Existující obsah, Leonardo, Lysá, Stejný úřad, Televize s internetem a wifi, Správný rozvoj, Ambulance, Podpora, Stejný vzor, Podrobnost, Vzdělávací projekt, Trvalé připojení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší