Podrobné srovnání internetových připojení

Internet se stal neodmyslitelnou součástí moderního života. Pokud jej ale chcete využívat opravdu naplno, je třeba dobře zvážit způsob připojení. Při pečlivém výběru internetového poskytovatele získáte nejen kvalitnější služby, ale můžete navíc i ušetřit.

Multimediální aplikace – ať už slouží pro zábavu, vzdělání či komunikaci – mají vysoké požadavky nejen na přenosovou rychlost, ale také kvalitu spojení a rychlost odezvy serveru. Rychlý internet se navíc může hodit pro tzv. teleworking – práci na dálku. Umožňuje totiž lepší přístup k firemním prostředkům (třeba pomocí protokolu FTP) nebo například vzdálené ovládání firemního počítače (aplikace Vzdálená plocha ve Windows atd.).

Není rychlost jako rychlost

Mezi pevnými připojeními vedou poskytovatelé xDSL služeb a kabelových připojení, naproti tomu bezdrátový přístup je nejčastěji nabízen prostřednictvím Wi-Fi pracujících v bezlicenčním pásmu na frekvenci 2,4 Ghz a 5 Ghz. Všichni tito poskytovatelé nabízí trvalý vysokorychlostní přístup k internetu, ovšem jejich služby se liší. Pokud chcete internet využít jen v nejzákladnější podobě – na výběr pošty a vyhledávání informací – jistě vás uspokojí nejlevnější tarify. Ale pozor – i v nejnižší cenové hladině může správný výběr ušetřit spoustu času a peněz!

Popisovaná připojení nabízejí nejčastěji asymetrické rozdělení rychlosti – tedy vyšší datovou propustnost směrem k uživateli než od něj. Toto rozdělení kapacity vyplývá jednak z technického přizpůsobení linky, ale také ze zastaralého názoru, že uživatel potřebuje data z internetu získávat a ne je nabízet. Asymetrické rozdělení kapacity je velkou překážkou v provozování aplikací výměnných sítí nebo datových a souborových serverů. Symetrické rychlosti ale nabízejí pouze někteří poskytovatelé bezdrátového připojení.

Všechny zájemce určitě potěší zpráva o opakovaném zvýšení rychlosti u nejznámějších kabelových poskytovatelů operátorů. Také jejich cenová politika nabízí optimistický výhled do budoucna – služby se zlevňují, nebo alespoň dlouhou dobu nezdražují. Poskytovatelé bezdrátových připojení přes Wi-Fi, ale na tyto cenové přestřelky bohužel nijak nereagují.

Myslete na budoucnost

Kabelové přípojky i ADSL nabízejí velice kvalitní služby, vysoké přenosové rychlosti a příjemné ceny. Ovšem vítěz může být jen jeden. S malým náskokem se vedení ujímají kabelové přípojky, protože nabízí vyšší přenosové rychlosti, lepší cenové nabídky a především další potenciál k rozvoji kvalitních služeb v oblasti multimédií.

Pokud bydlíte v lokalitě, kde si můžete vybírat ze všech druhů popisovaných připojení, jistě vám ke správné volbě pomohou následující řádky. I když využíváte internet minimálně, neomezujte se nejlevnější nabídkou. Zakrátko by vás totiž úzké hrdlo do světa internetu mohlo začít nepříjemně omezovat.

ADSL

+
veřejná IP adresa často v ceně
dostatečná rychlost
krátké odezvy
hlasové služby
široká dostupnost
-
asynchronní přenos
technologický strop rychlosti
na linkách Českého Telecomu nelze
zřídit bez klasické telefonní služby
nízká agregace
FUP

Telefonní síť představuje jednu z nejrozšířenějších infrastruktur, proto bylo přirozené ji využít také k připojení na internet. ADSL je výhodné pro domácnosti a menší podniky, jelikož cena je několikrát nižší než u symetrických služeb. Pásmo pro přenos informací se rozděluje v poměru 1:8, rychlosti se pohybují od 512/128 kb/s do 4 096/512 kb/s v cenovém rozmezí 450 až 1600 Kč bez DPH pro domácí uživatele.

Linku lze s určitými omezeními teoreticky provozovat na všech místech, kde je rozvedena telefonní síť. Vzdálenost od ústředny nesmí být větší než 2 až 5 km (v závislosti na kvalitě kabeláže a přenosové rychlosti). Poskytovatelé se tedy podle tohoto trendu snaží zvýšit počet ústředen, a rozšířit tak dosah i kvalitu nabízených služeb.

Pro zavedení služby je nutná aktivní telefonní přípojka s telefonním číslem. Instalace dnes nevyžaduje přítomnost technika – poskytovatelé nabízí možnost zaslat tzv. samoinstalační balíček. Ten obsahuje modem, splitter (zařízení pro oddělní datového a telefonního signálu), kabely a podrobný návod pro zapojení a konfiguraci modemu. Zprovoznění internetu po technické stránce pak zvládne téměř každý.

Zřízení ADSL přípojky nabízí poskytovatelé při uzavření smlouvy na 12 měsíců za symbolickou cenu 1 Kč. Zvýhodněna je v tomto případě také cena modemu a paušál za první měsíc. ADSL si můžete objednat i bez klasické telefonní služby a využít například výhodnější VoIP telefonii, počítejte však s navýšením měsíčního paušálu až o 300 Kč. Společně se zavedením služby získává zákazník veřejnou IP adresu.

O oblibě služby vypovídá přes 300 000 připojených uživatelů, což je třikrát více oproti minulému roku. Celkově nabízí ADSL dostatečnou kapacitu a rychlou odezvu nezbytnou pro moderní aplikace v podobě IP telefonie (nabízena přímo v balíčku služeb), online hudby nebo hraní online her. Trnem v oku však zůstává omezení přenosové rychlosti po překročení datového limitu (FUP – Fair Usage Policy).

Ceny služeb, agregace a datové limity jsou závislé na poskytovateli, proto je vhodné věnovat velkou pozornost výběru správné nabídky. Lákavá slova mohou v praxi mnohdy skončit velkým zklamáním.

Verdikt celkem 88%
ADSL připojení nabízí vysokou přenosovou rychlost, a to včetně rychlé odezvy vhodné pro internetovou telefonii. Hlasové služby dokonce poskytovatelé (za příplatek) nabízí přímo ve své nabídce. Připojení vyniká jednoduchostí instalace i nízkou pořizovací cenou. Přenosové rychlosti narážejí na technologický strop 8 Mb/s, nejsou tedy schopné konkurovat kabelovým připojením nabízejícím dnes garantované rychlosti přesahující 10 Mb/s. Asynchronní sdílené ADSL se i přes svou popularitu v našem srovnání zařadilo až na druhé místo. rychlost 4/5
kvalita 5/5
služby 4,5/5
dostupnost 4,5/5
cena 4/5

CATV – přípojka kabelové televize

+
vysoké přenosové rychlosti
video služby
krátké odezvy
garantovaná rychlost
-
asynchronní přenos
malá dostupnost
FUP
Kabelové sítě byly původně vyvinuty pro vysílání kabelové televize, postupem času se však začala využívat velká přenosová kapacita koaxiálního kabelu pro trvalé připojení k internetu. Společně se zaváděnou VoIP telefonií nabídnou poskytovatelé kompletní balík služeb pod označením triple play – data, hlas i video.

Pro kabelové sítě je charakteristická vysoká přenosová kapacita až 50 Mb/s směrem k uživateli (download) a 10 Mb/s směrem od uživatele (upload). Skutečná rychlost závisí na klientově volbě – poskytovatelé nabízejí rychlosti od 512/128 kb/s do 12 288/1 024 kb/s, a to za ceny začínající na příjemných 400 Kč bez DPH. Přenosové rychlosti jsou u kabelových přípojek garantované, proto bylo nutné zavést poměrně přísná opatření FUP.

Síť kabelových televizí se rozšířila jen ve větších městech a její služby jsou určené především pro domácnosti. Proto se před zavedením služby přesvědčte, zda je ve vašem bytě kabelová přípojka. Síť kabelové televize nenabízí takové pokrytí jako služba ADSL. Zároveň však nejste vázáni na telefonní síť Českého Telecomu a s ní spojené poplatky za pronájem linky.

Poskytovatelé služby nabízejí bezplatnou instalaci odborným technikem. Ten upraví zásuvku kabelové televize (doplní ji o rozdělovač frekvence – splitter), postará se o zprovoznění kabelového modemu, připojení počítače a nakonec předvede fungující internetové připojení. Cena za aktivaci služby je symbolická a za modem zaplatíte jen vratnou zálohu. V ceně jsou zahrnuté dvě neveřejné IP adresy, další adresa či veřejná IP adresa je za příplatek. Měsíční paušál je trochu nižší než u konkurenčního ADSL.

Kabelová přípojka má vysoké rezervy v přenosové kapacitě. Oba největší poskytovatelé UPC i Karneval nabízí kromě kabelové televize a připojení k internetu další služby využívající jejich síť; ať už digitální kabelové vysílání nebo sice ještě nedostupné, avšak na dveře ťukající nabídky speciálních programů jako je video na přání. Rychlost i kvalita služby přímo vybízí k využití IP telefonie, kterou poskytovatelé již brzy zahrnou do své nabídky. Kabelová přípojka, stejně jako ADSL, nenabízí symetrický přenos dat (alespoň zatím).

Verdikt celkem 88%
Kabelová připojení mají otevřenou cestu k vysokým rychlostem - poskytovatelé již představili rychlosti dosahující směrem k uživateli 50 Mb/s. Zvyšování rychlosti se navíc obejde bez výměny klientského zařízení. Nabídka je zajímavá také cenou - u všech možností připojení poskytuje nejlepší poměr cena/výkon. I přesto, že kabelová přípojka nabízí pokrytí jen ve velkých městech, stává se vítězem tohoto utkání, zejména díky vysoké garantované rychlosti a množství nabízených služeb. rychlost 4,5/5
kvalita 5/5
služby 5/5
dostupnost 4/5
cena 4,5/5

Internet přes Wi-Fi

+
široká dostupnost
ceny za nejnižší rychlosti
dotované ceny za připojení u nejnižších tarifů
nabídka synchronních rychlostí
poměr cena/rychlost za synchronní přenos
-
cena instalace
stabilita provozu
pomalá odezva
bezpečnost
rušení okolí
S příchodem standardu 802.11b se rychle ujala myšlenka šíření internetu přes bezdrátovou síť Wi-Fi. Poskytovatelé nemusí budovat drahou infrastrukturu ani platit za licenci, protože bezdrátový přenos probíhá v bezlicenčním pásmu ISM. Využití Wi-Fi k poskytování internetu se rychle ujalo – poskytovatelé dokázali nabídnout dobré vysokorychlostní připojení na místech, kde doposud nebylo možné. Internetové připojení se prostřednictvím menších poskytovatelů dostalo i do vesnic a okrajových částí měst.

Poskytovatelé nabízejí připojení prostřednictvím přístupových bodů – hotspotů. Jeden hotspot dokáže obsloužit přes sto klientů, kteří sdílejí dostupnou šířku pásma. Maximální rychlost Wi-Fi standardu 802.11b dosahuje 6 Mb/s a u standardu 802.11g/a přesahuje 22 Mb/s. Není těžké odhadnout dostupnou rychlost při současném připojení několika desítek uživatelů.

Připojení k internetu přes Wi-Fi lze rozdělit do dvou skupin; Na časově omezení připojení nabízené většinou v uzavřených prostorech jako jsou hotely, kavárny, čerpací stanice, či restaurace, a na trvalé (časově neomezené) připojení v určitém místě.

Bezdrátové pokrytí ve významných budovách oceníte například při služebních cestách nebo firemních jednání. K poskytování bezdrátového připojení v interiéru přistoupili také čeští poskytovatelé telefonních služeb – Eurotel (se službou WiFi Jet), T-mobile (HotSpot) i Český Telecom (WiFi Hot Spots). Pro připojení do takové sítě postačí notebook či případně PDA s podporou Wi-Fi. Cena za připojení se liší podle poskytovatele, obecně lze počítat s 15 až 30 Kč za desetiminutové připojení, 50 až 100 Kč za hodinové, za celodenní připojení zaplatíte několik stovek korun.

Přestože trvalé venkovní připojení nabízejí stovky poskytovatelů, bude výběr poskytovatele záviset na geografické poloze. Trvalé připojení k poskytovateli není tak snadné, jak je tomu u připojení v budovách – vyžaduje externí anténu, výkonnější zařízení a přítomnost odborného technika, který proměří kvalitu signálu a na základě výsledků vybere vhodnou techniku. Cena instalace se tak může vyšplhat (podle použitého standardu a překonávané vzdálenosti) až na 7 000 Kč.

„Bezdrátoví“ poskytovatelé nabízejí neomezený přenos dat a neuplatňují FUP. Jsou schopni nabídnout asynchronní rychlosti od 256/64 do 4 096/1 024 kb/s i synchronní přenos dat. Cenová nabídka začíná na 350 Kč za nejnižší nabízenou přenosovou rychlost, ale nejčastější jsou nabídky rychlosti 800/200 kb/s za ceny okolo 600 Kč. Pro vyšší rychlosti je nutné sáhnout hluboko do kapsy – za vysokorychlostní nebo symetrické služby zaplatíte dva až šest tisíc korun. Vysoká cena neznamená jen vysokou rychlost, ale zároveň také vysokou kvalitu služby a nesrovnatelnou spolehlivost oproti levným tarifům.

Verdikt celkem 68%
Bezdrátové sítě dokáží svým pokrytím doplnit nabídku pevných linek. Rušení v pásmu 2,4 Ghz a náchylnost na překážky či vliv počasí představují hlavní důvody, proč nejsou poskytovatelé schopni dodržet kvalitu spojení a s ní související přenosovou rychlost. Nevyřešená otázka bezpečnosti a nekonkurenceschopná cena dále posouvá Wi-Fi připojení na poslední místo v našem souboji. Jiná je situace v pásmu 5 Ghz (norma 802.11a) nebo v licenčním pásmu 3,5 Ghz, kde jsou poskytovatelé schopni nabídnou stabilnější připojení včetně doplňkových služeb. rychlost 3,5/5
kvalita 3/5
služby 3/5
dostupnost 4/5
cena 3,5/5

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 8/06.

 

Diskuze (42) Další článek: Seznam testuje druhou verzi Mapy.cz s vyhledáváním firem a institucí

Témata článku: Video, Internet, Připojení k internetu, Trvalé připojení, Vysoká cena, Levný tarif, Nízká odezva, Malý náskok, Vzdálené místo, Vysoká kvalita, Podrobné srovnání, Koaxiální kabel, Televize s internetem, Rychlost, Datový signál, Fair Play, Wi-Fi Hotspot, Klientské zařízení, Kabelové spojení, Přenosová kapacita, Bezdrátový internet, Wi-fi síť, Kabelová televize, Internetové připojení, Úzké video


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF