Herní konzole | Valve | Steam Deck

Podrobné informace o mobilním čipu v herní konzoli Valve Steam Deck

Firma Valve už dříve zveřejnila některé informace o použitém hardwaru v chystané mobilní herní konzoli Steam Deck. Nyní odkrývá další podrobnosti. základem je speciální čip AMD Aerith, který staví na architektuře Zen 2 a má čtyři jádra na frekvenci 2,4 GHz až 3,5 GHz. Integrovaná grafika s architekturou RDNA 2 má 8 výpočetních jednotek (CU) a frekvence je proměnná od 1 do 1,6 GHz.

Pokud jde o hrubý výkon, procesorová jádra s podporou SMT mají až 448 GFLOPS (FP32) a grafika pak až 1,6 TFLOPS (FP32). Čip je pomocí 128bitového rozhraní připojen na 16GB unifikované operační paměti LPDDR5 (čtyři čipy) s 1 GB VRAM, avšak hry mohou využívat celou kapacitu. Propustnost je až 88 GB/s. Procesor je přitom stále velmi úsporný – TDP je 4 W až 15 W dle zatížení a frekvence.

Valve nabízí několik konfigurací, přičemž nejlevnější varianta má místo SSD pouze 64GB eMMC. Dle testů přímo od Valve je toto úložiště při nahrávání her o 12,5 % až 25 % pomalejší než 256GB nebo 512GB NVMe SSD verze. O moc pomalejší není ani kvalitní SD karta. Použitý USB-C port (Displayport 1.4 s DSC, USB3 Gen2) zvládne až dva displeje s 4K@60 a 45W napájení si poradí i s připojeným zařízením do 7,5 W.

Vzhledem k problémů s dodávkami komponent Valve posunulo dostupnost Steam Decku až na únor roku 2022, avšak i v té době se nejspíše dočkají jen ti nejrychlejší, kteří si zařízení předobjednali hned po představení.

Váš názor Další článek: Ransomware útočí na weby s redakčním systémem WordPress a požaduje výkupné

Témata článku: Hry, SSD, Herní konzole, Architektura, Steam, Valve, Steam Deck, GHz, Grafika, Informace, Frekvence, Steam Decka, Čip, SMT, Herní konzole na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix