Podnikatel si zaregistroval jména poslanců

Tento titulek jste si mohli přečíst ve středeční příloze Ekonomika Mladé fronty DNES.
Podnikatel si zaregistroval jména poslanců

Podle článku si nejmenovaný podnikatel zaregistroval internetové domény na jména více než 130 poslanců. Přesně se jedná o 134 poslanců a jméno podnikatele je Jiří Salajka; snad se na mě nebude zlobit, ale stejně si všichni mohou najít tyto údaje na CZ.Nicu. Většina z vás nad touto zprávou, pokud jste si jí vůbec všimli, jistě mávla rukou a řekla: „No a co?“ Co mně je do nějakých poslanců, stejně jim na jejich stránky nepolezu. To by jistě mohla být pravda, nebýt několika poslaneckých hlasů, které se posléze ozvaly a volaly po přijetí nového zákona, který by podobné doménové spekulace se jmény známých osobností zakázal.

V tomto směru se jednoznačně stavím za svého kolegu Martina Koptu a nemohu říct nic jiného než zákonu ne. Na co speciální zákon ošetřující kdo má a kdo nemá právo na registraci určité domény? Podle jakého klíče by se vybíralo mně není opravdu jasné. Například v Praze existuje ulice Klausova a jen málo lidí ví, že se nejedná o známou politickou osobnost, ale že se jedná o Karla Klause, českého gynekologa a porodníka, profesora UK Praha. Už nežije, ale kdo by měl větší právo na doménu: Klaus gynekolog, Klaus politik nebo třeba Franta Klaus z Horní Dolní?

Kontaktoval jsem i pana Jiřího Košuta, což je spolupracovník pana Jiřího Salajky a na celé věci má nemalý podíl, zda se nechtějí k celé věci vyjádřit a musím říct, že jsem si hezky a příjemně popovídal. Než jsem volal, domníval jsem se, že se jedná o dalšího doménového spekulanta, ale po rozhovoru jsem názor pozměnil. Ono se dneska ani spekulovat s doménovými jmény moc nevyplatí, protože neustále obnovovat registraci už není možné a zaplatit za všechny registrované domény by se oběma pánům také nevyplatilo. Podle jejich slov mají registrováno asi 400 různých mutací doménových jmen se jmény poslanců ve tvaru jménopříjmení, jméno.příjmení, jméno-příjmení nebo příjmení. Cena za všechny tyto domény by přesáhla 650 000 Kč! Takže oč vlastně jde?

V první řadě se jedná o reklamu, protože oba zmiňovaní pracují v designérském studiu. V řadě druhé o recesi a na snahu upozornit o všeobecně špatném povědomí našich poslanců o internetu. Volby probíhaly už více než před měsícem a půl a to, že si někdo těsně po volbách zaregistroval internetové domény na jména poslanců, si někdo všimnul teprve nedávno. Je vidět, že politici se o svojí prezentaci vůči veřejnosti moc nezajímají, protože jinak by to už museli zjistit. V době, kdy i poslanci běžně mluví o e-Governmentu, by ti samí zaváděli speciální zákon zamezující doménovým spekulacím se jmény známých osobností. Radši se jich ani neptat, co si pod pojmem e-Government představují. Ani jeden z nich asi taky neslyšel nic o speciální žádosti. Takže vážení poslanci: Žádný zákon není potřeba!

Na pravou míru bych chtěl uvést i prodej domén zpět politikům, jestliže o to požádají ještě před vypršením žádosti. Předvedu to na příkladu poslance KDU-ČSL Libora Ambrozka. Ten má u Jiřího Salajky požádáno o domény liborambrozek.cz, libor-ambrozek.cz a ambrozek.cz. V novinách bylo chybně uvedeno, že podnikatel za každou doménu požaduje 5 000 Kč. Podle slov pana Košuta tomu tak není a za všechny tyto domény požadují 5 000 Kč a ne 15 000 Kč. Cena 5 000 Kč byla stanovena plošně bez ohledu na to, zda má ten či onen poslanec u pana Jiřího Salajky zaregistrovánu jednu nebo čtyři domény. Některý poslanec by na tom tedy mohl ještě vydělat :) Nejlepší to mají poslanci ODS, ti převod domény platit nemusí (zaplatí pouze registrační poplatek CZ.NICu) a i konzultace dostanou zdarma.

Ostatní, co mají o zneužití svého jména obavy, si mohou podat speciální žádost nebo počkat, až uplyne 39 dnů od podání žádosti o registraci, která po nezaplacení po této době vyprší (vždy se počítá 24 hodin, takže jako první den se počítá den po registraci a k uvolnění dochází tuším v pět ráno). Žádosti o zřízení byly podány 24.07.2002, takže za 39 dnů si mohou poslanci podat normální žádost. Jak mně bylo sděleno, pan Jiří Košut ani Jiří Salajka novou žádost podávat nebudou.

Moje rada poslancům tedy zní, zjistěte si, o kolik domén máte požádáno u pana Jiřího Salajky, mohli byste i získat nebo si v případě zájmu o doménu/y podejte speciální žádost. Mohlo by se totiž stát, že po vypršení doby platnosti žádosti vám doménu ukradne skutečný spekulant a bude chtít vydělat.

Pan Jíří Košut mně slíbil, že všem poslancům, kteří o to požádají, rád zdarma vysvětlí, jak se při podávání speciální žádosti postupuje.

Diskuze (51) Další článek: Enermax se už prodává i u nás !

Témata článku: Podnikatel, Záře, Nemalá cena, Špatný klíč, Zář, Podnik, Nemalý podíl


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize