Internet | Poskytovatelé internetu

Podmořský kabel Marea boří rekordy. Díky nové technologii by mohl teoreticky přenášet až 26,2 TB/s

Nejrychlejším podmořským kabelem na světě je linka Marea, která spojuje španělské Bilbao s Virginia Beach v USA a patří společnému podniku Microsoftu a Facebooku. Kabel má délku 6 605 kilometrů a tvoří jej osm párů optických vláken. Každý pár zvládne přenést až 20 Tb/s, souhrnná kapacita tedy dosahuje až 160 Tb/s.

Nutno ale podotknout, že v praxi jsou zatím přenosy mnohem pomalejší – okolo 9 Tb/s.

Nyní se na možnosti kabelu podívali experti ze společnosti Infinera a navrhli několik optimalizací v modulaci 16-QAM, díky kterým se v rámci experimentálního provozu podařila navýšit rychlost v jednom kabelu na 26,2 Tb/s.

Jak se pokládá podmořský kabel – v tomto případě konkurenční FASTER, ve kterém je zainteresovaný zase Google:

Jedná se o nový přenosový rekord v optickém vodiči na takovou vzdálenost, který je zajímavý i tím, že k navýšení rychlosti nebylo třeba zasahovat do samotného kabelu – specialisté si pohráli jen s modulací signálu.

26,2 Tb/s odpovídá zhruba 3,2 TB/s. Kdyby takto rychle komunikovaly všechny vodiče Marey dohromady, jedná se o souhrnnou rychlost 26,2 TB/s (osm párů).

Podmořské kabely na mapě

Marea je sice rychlá, světové kontinenty i menší regiony ale dohromady propojují desítky dalších kabelů. Jejich interaktivní mapu najdete třeba na webu Submarine Cable Map.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podmořské kabely ve světě a Evropě a konečně nejrychlejší Marea
Diskuze (16) Další článek: Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Témata článku: Technologie, Microsoft, Internet, USA, Facebook, Poskytovatelé internetu, Virginia beach, Microsoft a Facebook, Podmořský kabel, Rychlost, Technolog, Nová technologie, Marea, Vodič, Modulace, Rekord, Kabel, Bilbao, REK, Submarine Cable Map


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky