Cenzura | Dezinformace

Podle soudu nebylo blokování českých dezinformačních webů protizákonné

Jen den po vpádu ruské armády na Ukrajinu došlo k do té doby nevídanému kroku – hromadnému zablokování několika tuzemských dezinformačních webů. Dříve se blokovaly jen stránky na základě soudního příkazu, předběžného opatření či ty porušující zákon. Jak dnes informovalo Aktuálně.cz, první soud rozhodl, že speciální blokovací operace proběhla v pořádku a veřejná správa nebránila svobodě projevu.

Městský soud v Praze zamítl žalobu, protože vláda ani Vojenské zpravodajství zablokování webů nenařídily, jen doporučily. Roli hrálo také to, že zablokované stránky, byť ne všechny, se okamžitě přesunuly na jiné adresy a dále fungovaly. Jestli se žalobce proti rozhodnutí odvolá, není jasné. Podle aktuálně bude stejný soud řešit ještě dva další podobné případy.

Jen připomeneme, že blokování dezinformačních webů proběhlo na dvou frontách. Správce národní domény CZ.NIC dočasně zablokoval osm adres s koncovkou .cz po poradě s Vojenským zpravodajstvím, a to z důvodu možného ohrožení (kybernetické) bezpečnosti státu.

Vedle toho pak Vojenské zpravodajství požádalo internetové poskytovatele a mobilní operátory, aby zablokovali přístup k 22 dezinformačním webům. Mezi nimi byly i ty mimo doménu .cz, které tedy nemohl odchytit CZ.NIC. Dlouhodobá analýza Josefa Šlerky pro Investigace.cz mimochodem ukazuje, že zablokované weby se po přesunu na nové adresy pomalu dostávají na původní návštěvnost.

Podcast Živě: Proč se daří dezinformacím a proč cenzura není vždy správným řešením

Diskuze (254) Další článek: Roskosmos dokončil dohodu o dlouhodobé spolupráci s NASA

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,