Podle Adobe je budoucnost v RIA

V Praze se včera konaly dvě konference o webových technologiích. Jednu měl na starost Adobe a představil na ni zajímavé projekty, které se objevily na podzimním Adobe MAX.

Praha včera patřila webovým technologiím, v jednom dni se tu totiž konaly hned dvě odborné konference. Zatímco Web 2.0 2009 se orientovala především na využívání internetového fenoménu v byznysu, Adobe v Národním domě na Smíchově uspořádal setkání fanoušků konkrétních webových technologií s názvem „Budoucnost internetu je v Rich Internet Aplikacích. Svou návštěvou konferenci osvěžil i softwarový evangelista Ben Forta, který v současných dnech projíždí Evropou a propaguje internetové technologie od Adobe. Na konferenci ale vystoupil také regionální šéf Michal Metlička, Tomáš Krcha a další programátoři.

Sázka na AIR – vyplatí se?

Podobné akce v režii Adobe se již tradičně konají přeci jen v poněkud neformálním tónu, publikum je mladé, hustota notebooků a telefonů od Applu vysoká a podle mnohých na Adobe chodí i více děvčat než na konkurenční Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ben Forta (forta.com) a přednáška Tomáše Krchy

Já jsem si nenechal ujít úvodní keynote Bena Forty a část dopoledního přednáškového cyklu, který se nesl v duchu vývoje bohatých internetových aplikací RIA. Adobe má před sebou nelehký úkol prosadit svoji technologii AIR v prostředí, které ještě není pevně definováno a o které se teprve bude bojovat. O nadvládu nad novou formou systémově nezávislých aplikací (Flash, Silverlight, AIR, AJAX, Google Gears, JavaFX,…) má totiž zájem nejen Adobe, ale i Microsoft s technologiemi Silverlight a WPF a samozřejmě také Sun a jeho technologie JavaFX, která by měla nahradit zastaralé a nepříliš oblíbené applety.

Nevíte, co je to RIA a Adobe AIR?

Pokud pro vás byl předchozí odstaveček španělskou vesnicí, přečtěte si samostatný článek, který vám vysvětli, co to vlastně AIR a potažmo tedy i RIA je a zde se pro změnu můžete podívat na populární programy, které v něm lze vytvářet.

Flash Player na 500 000 000 počítačů

V Adobe zatím mají jasno: „RIA patří nám,“ jelikož prakticky každý počítač připojený k internetu má dnes nainstalovaný Flash Player a poměrně svižně roste i penetrace verze 10. Slovy absolutních čísel je to podle Michala Metličky celých 500 milionů počítačů a Flash Player nakonec vládne 80% převahou i na poli internetového videa, kde vytlačuje neflexibilní QuickTime, RealPlayer, svou silou ale zasáhl i streamy od Microsoftu, který na nový koncept přehrávačů zareagoval až svým Silverlightem.

Vedle klasického bloku „jsme nejlepší“, který pochopitelně najdete na každé technologicky jednobarevné konferenci, se zbytek dne orientoval na představení novinek v kreativním balíku CS4 a na některé technologické chuťovky, které Adobe ukázal již loni na putovní konferenci Adobe MAX – včerejší přednáška byla skutečně takový malý český „post-MAX“.

Návštěvníci se tedy dozvěděli, že v roce 2010 se výrazně sjednotí Flash Player, AIR bude dostupný nejen pro desktopy, ale i pro kapesní zařízení a iPhone… nejspíš nebude nadále podporovaný (pesimistický pohled).

Adobe Labs Alchemy: C/C++ ve Flash Playeru

Z hlediska vývoje přijde snad již brzy řeč na velmi zajímavý projekt Alchemy, který umožní uvnitř virtuálního stroje Flash Playeru spouštět C/C++ kód, a prostředí pro návrh grafického uživatelského rozhraní flashových aplikací Flash Catalyst se snad dočká použitelné verze i pro Windows.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Flash Catalyst: grafiku, tlačítka, lišty a další objekty nakreslíte třeba ve Photoshopu a v Catalystu k nim připojíte logiku.
V tomto smyslu Catalyst vzdáleně připomína třeba Microsoft Expression Blend pro návrh WPF aplikací v XAML jazyku

Kde jsou české veřejně dostupné AIR aplikace?

To vše je dnes součástí inkubátoru Adobe Labs a další věci si Adobe drží pod pokličkou, AIR tu ale už je a s ním i hotové aplikace. Některé z nich skutečně jen rozšiřují možnosti webové stránky, kterou pomocí Flashe/Flexu uzavřou do klasického okna operačního systému. Do této kategorie patří nejrůznější klienti, aplikace pro přístup k Acrobat.com, eBay, všemožné čtečky internetových novin (Times Reader) nebo přehrávače. Velmi povedenou sortou AIR aplikací jsou ale i nejrůznější komunikátory včetně klientů pro službu Twitter, kterým kraluje těžkopádně pojmenovaný Thwirl.

A AIR už dokonce objevuje i státní správa, která jej použila pro vývoj klientské aplikace, která umí mimojiné vyplňovat daňové přiznání. Nemusíte používat těžkopádný webový formulář ale pěknou aplikaci s PDF čtečkou, která nabízí prakticky to samé jako web, zabírá pár kilobajtů a především funguje napříč operačními systémy – budete potřebovat jen internetové připojení.

Bohužel ale nemám na mysli Českou republiku, ale sousední Polsko, které je sice dle mnohých až příliš konzervativní a technologicky zaostalé, pravda je ale očividně občas zcela opačná.

Klepněte pro větší obrázek
Poláci mohou v AIR aplikaci vyplňovat daňové přiznání a to na Windows, Mac OS X i v Linuxu

AIR aplikace se pomalu objevují i v sousedním Slovensku, u nás to ale zatím vázne, a tak se není čemu divit, že zdejší „adobisté“ organizují podobné propagační akce jako ta včerejší s Benem Fortou.

Je to takový malý paradox, česká komunita uživatelů Adobe totiž se svými 108 registrovanými členy patří k těm největším v Evropě a v té středovýchodní je pak podle Tomáše Krcha jedinou konkurencí pouze stomilionové Rusko. Webové stránky českého Adobe User Group najdete na webové adrese www.adobegroup.cz.

Témata článku: Budoucnost, Web, Programování, Internet, Adobe, Reportáže, Rio, Adobe Air, Včerejší přednáška, Polsko, Technologická převaha, Flex, Flash Player, Silverlight, Adobe Flash, Microsoft Silverlight, Fort, Adobe Flash Player, Catalyst, Alchemy, Air

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje