Podivná válka mezi Microsoftem a Real Networks

Celkem poklidnou letní internetovou sezónu nebývale rozvlnil spor mezi firmou Microsoft a Real Networks.
Celkem poklidnou letní internetovou sezónu nebývale rozvlnil spor mezi firmou Microsoft a Real Networks. V médiích je prezentován jako soupeření obra a trpaslíka, takže je jasné, na čí straně jsou apriorní sympatie. Uhodli jste, Microsoft to není. V poslední době jsem v komentářích několikrát obhajoval postupy největší softwarové firmy na světě, takže jsem si na Internetu skoro vysloužil nálepku jejich nohsleda, a tímto článkem to asi ještě potvrdím. Asi mám smůlu; když bylo v módě Microsoft chválit, tak jsem kritizoval, teď je naopak považován za "nezávislého novináře" ten, kdo jej dokáže pořádně sejmout.
Pojďme ale k věci. Je dobré představit firmu RealNetworks, protože představovat Microsoft naštěstí nutné není. Jedná se o jednoho z "nejšťastnějších" a bezpochyby nejlepších internetových průkopníků - Rob Glaser a jeho tým velice brzo zkusili vsadit na to, že po Internetu budou kdysi téci zvuková, později i obrazová data, a vyvinuli prográmek, který tato data (ze začátku zvuková) dovedl přehrávat. Vtip spočíval v tom, že se jednalo o streaming čili tekoucí data, tedy ne o soubor, který si jednoduše stáhnete na disk a pak jej spustíte, ale o data, která okamžitě začnou přitékat z prostředí Internetu, žádný ukládaný soubor nevzniká, data se ihned přehrávají a naplňuje se tak idea interaktivního zvukového nebo obrazového média. Za vtipným nápadem se ovšem objevilo jeho bezvadné, obdivuhodné využití - Glaser dokázal se svým týmem přehrávač a formát v rekordně krátké době jednak standardizovat, jednak dále vylepšovat, a jednak rozšířit i například do oblasti videa - z "Real Audio" je tedy na světě daleko univerzálnější "Real Player", zaměřený na audio i video. Pro úplnost poznamenejme, že firma se tehdy ještě jmenovala Progressive Networks Inc.
Nyní vstupuje na scénu Microsoft. Pozdě - jistě, protože Real Networks byla jedna z několika set programátorských skupin v oblasti Internetu, která měla zejména štěstí na vítězný nápad. Microsoft potřebuje do svého prohlížeče tuto "streaming" technologii, protože samotný Internet Explorer nestačí; má několik možností. Buď naprogramuje něco sám (bude trvat dlouho, bude pracně vybojovávat trh proti Real Networks, jejichž produkt je vynikající a náskok na trhu nesporný), nebo bude licencovat či pohltí jiného konkurenta (ale nikdo jiný obdobné kvality a standardu není), nebo se zkusí domluvit s RealNetworks Inc.; s firmou, která má svoje místo na burze necelých šest měsíců. Rozhodl se, že cé je správně, že do firmy investuje a stane se jejím minoritním akcionářem (říká se tomu "noha ve dveřích"; v případě Microsoftu ale navíc šlo o jen desetiprocentní podíl bez práva hlasovat) a že bude její formát standardizovat. Vůbec není jen "mimochodem", že akcie RealNetworks se do té doby potácely těsně nad vstupní hodnotou, takže to pro Glasera a pro ostatní spolumajitele nebyla žádná výhra; po kontraktu s Microsoftem ovšem vystřelily na čtyřnásobek, a pro bývalé zakladatele to znamenalo zisky ve výši mnoha desítek miliónů dolarů téměř přes noc.
Jakmile se totiž toto stalo, přestala pro RealNetworks existovat další konkurence - jejich program byl v Microsoft Windows nastaven jako implicitní přehrávač zvukových a obrazových proudů přes Internet. Dá se to zhruba přirovnat k tomu, jako kdyby výrobci automobilů začali ve svých nových modelech používat speciální otvor pro palivo, do kterého lze pouze strčit hadici výrobce XY; během rekordní doby se přizpůsobí všechny pumpy, což ovšem bude znamenat, že budou brát palivo od onoho dovozce XYZ (spojeného s výrobcem hadic XY) a nikoli od České rafinérské. Microsoft moc dobře ví, jaké vstupenky rozdává, a co za ně může chtít - v případě Real Networks se dalo předpovídat, že poté, co si s její pomocí vylepšil svou pozici v Internetu (a opakuji: zvětšil hodnotu majetku spolumajitelů na čtyřnásobek, což by se jim samotným asi nikdy nepodařilo), dovyvine tuto technologii sám (konkrétně jde o stoprocentní vlastnictví přímo konkurující technologie Vxtreme, výrazný podíl v podobně změřené firmě VDOnet a konečně i o výměnu autorských práv s firmou Apple, která vyvíjí vynikající formát QuickTime) a partnerovi dá vale. Je to tvrdý postup? Ano, je hodně tvrdý, ale v rámci smluv a pravidel a u RealNetworks s tím museli počítat. Ono totiž nejde o nějakou nenapodobitelnou, fantastickou technologii, ale jen u dobře udělaný kodek a komprimátor zvukových a obrazových technologií, nic, co by bylo možné si pochránit navždy a nic, co se dá vlastními silami udělat taky.
Je proto nyní skoro zbytečné komentovat onen skutečný spor, který se navíc táhne okolo toho, zda je chyba v nové chystané verzi přehrávače (označené G2) způsobená firmou RealNetworks či Microsoftem, a hlavně o to, zda Microsoft náhodou záměrně nesabotoval tuto novou verzi, protože už chystá vlastní software (Media Player), a protože chce torpédovat konkurenční Netscape Navigator. Snad jsou zajímavá silná slova, která si vyměnili šéfové obou firem: Glaser (mimochodem: programoval před založením firmy Progressive Networks právě v Microsoftu) obviňoval Microsoft z toho, že nedovolí uživatelům jít jinou cestou, než kterou jim nadiriguje, zatímco Gates jej v ještě stručnějším prohlášení poslal… no, někam. Je to od Gatese zpupnost? RealNetworks měla za poslední rok obrat 45 mil. USD, ovšem při ztrátě 27 mil. USD; Gates (a nejen on) dobře ví, že kdyby tuto firmu poslal k vodě i s jejich technologiemi, asi by se už nad hladinu nevynořila.
Když Ford Motor Co. přijde do plastikářské minifirmičky někde ve Wisconsinu a řekně jim, že využije jejich technologie a že po nich bude chtít pět miliónů blatníků ročně s tím, že Fordu firma předá své patenty, z nich vyplývající autorská práva, zaručí stálé ceny a vůbec se stane otrokem Fordu, podívá se majitel této firmy nejdříve k nebi, aby zjistil, čí zásluhou ho potkalo takové štěstí - pak může chvilku vyjednávat, aby bylo vzbuzeno zdání rovnocenného boje a byla zachována tvář a s rukou chvějící se radostí podepíše. A protože i Internet patří do tohoto světa, platí v něm úplně stejná pravidla, jen si to někdo nechce přiznat.
Váš názor Další článek: Druhý pokus o cenzorství Internetu je opět kontroverzní

Témata článku: Microsoft, Internet, Samotný tým, Ford, Svět motorů, Zvuková technologie, Výrobce automobilů, Wisconsin, Válka, Speciální otvor, Val, Real, Rekordní podíl, Trpaslík


Určitě si přečtěte

WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5