Podívejte se: Nový Průzkumník pro Windows 8

Podívejte se, jak bude vypadat nový Průzkumník ve Windows 8. Bude používat lištu z Office známou jako ribbon, nabídne dvě stovky klávesových zkratek a připojí obraz ISO.

Lidé z Microsoftu se skutečně činí, na oficiálním vývojářské blogu Windows 8 se totiž objevil další hutný článek s hromadou obrázků. Pokud vás minulá novinka ohledně upraveného kopírování souborů v Průzkumníkovi příliš nezaujala, vězte, že tentokrát půjde o hlubší designovou změnu.

Microsoft se nechal už dříve slyšet, že bude ve Windows 8 ve velkém překreslovat původní rozhraní programů do podoby ribbonu. Tento prvek sice nemá spolehlivý a pěkný český překlad, nicméně jedná se přesně o tu funkčně rozšířenou lištu, kterou Microsoft poprvé představil v Office 2007 a posléze ve Windows 7 u Malování, WordPadu a klientských aplikací z balíku Windows Live.

Průzkumník bude mít ribbon

Dalším nativním programem na řadě je Průzkumník. Šéf vývoje Windows 7 Steven Sinofsky se na blogu tradičně rozepsal a neopomenul se poohlédnout do historie v malém srovnání podoby souborového správce ve Windows 1 a dnes. Důležitější jsou ale anonymně sbíraná data (se svolením uživatele), která napovídají, jak vlastně Průzkumník používají běžní uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podoba Průzkumníku ve Windows XP, Windows 7 a návrh pro Windows 8

Drtivá většina z nich vyvolává příkaz pomocí kontextového menu (pravé tlačítko myši) a pomocí klávesové zkratky. Samotné GUI, tedy hlavně současnou horní lištu, používá naopak jen mizivé procento uživatelů. Není se ani čemu divit, lišta toho totiž skutečně mnoho neumí a Sinofsky a jeho tým to hodlá změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba lišty ribbon pro Průzkumník ve Windows 8

Většina operací se tedy přesune do nového ribbonu, ve kterém bude schovaná většina operací pro práci se soubory. Hlavní lišta bude mít několik záložek. V první a hlavní bude přístup k základní práci se soubory a složkami, druhá bude sloužit pro sdílení souborů – tedy třeba zabalení souborů a zaslání e-mailem, sdílení v lokální síti. Chybí ale poznámka, jestli bude do sdílení nějak integrovaný Live Mesh nebo alespoň SkyDrive. Starší návrhy GUI z letošního jara napovídají, že možná ano. Záložka pro nastavení pohledu nabídne mnohem více možností zobrazení včetně rychlého zapnutí zobrazení skrytých a systémových souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Ribbon v Průzkumníkovi a karta s nastavením zobrazení

Nakonec nechybí ani záložka pro vyhledávání a další kontextové záložky, které se budou měnit podle aktuálního adresáře a vybraného souboru. Pokud tedy budete v adresářovém stromu zcela nahoře (Tento počítač), v záložce Manage se zobrazí funkce šifrování disku pomocí technologie BitLocker, formátování, bezpečné smazání a tak dále. U fotografií to budou zase funkce pro prezentaci, nastavení fotky jako tapety aj.

Dvě stovky klávesových zkratek

Ribbon je často kritizovaný pro příliš velkou spotřebu vertikálních pixelů – no je jednoduše řečeno příliš vysoký, což se nehodí u širokoúhlých displejů, které mají naopak nevyužité horizontální pixely. Microsoft na blogu nicméně slibuje, že při maximalizovaném okně a při rozlišení 1366×768 zobrazí nový Průzkumník s ribbonem v seznamu 24 souborů, zatímco současný Průzkumník by jich zobrazil pouze 22, ve spodní části okna se totiž zobrazuje ještě docela zbytečný panel s popisem vybraného souboru a složky.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft slibuje, že i s vysokým ribbonem zobrazí Průzkumník více informací

Bude připojovat ISO a VHD obrazy

Nový Průzkumník bude chtít oslovit i náročnějšího uživatele, bude totiž dostupný pomocí cirka 200 klávesových zkratek, které si případně budete moci zobrazit pomocí nápovědní zkratky jako u všech stávajících programů používajících ribbon. Pokud vám ale ribbon přesto nebude vyhovovat, po ruce bude i QAT – Quick Access Toolbar, čili zjednodušená klasická lišta.

Klepněte pro větší obrázek
Zmenšená lišta QAT

Na závěr ještě jedna příjemná novinka – Průzkumník bude konečně umět připojovat ISO obrazy disků a optických médií jako virtuální diskovou jednotku. Jistě, na Linuxu je to už nějaký pátek zcela běžné, ale díky za to.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 připojí obraz ISO jako virtuální diskovou jednotku
Diskuze (130) | GScreen Spacebook 17: dvoudisplejový notebook se objeví v listopadu

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Klávesová zkratka, Průzkumník, Hlavní lišta, Původní rozhraní, WordPad, Ribbon, Mizivé procento, Nový, Nový Průzkumník

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší