Podívejte se: Nový Průzkumník pro Windows 8

Podívejte se, jak bude vypadat nový Průzkumník ve Windows 8. Bude používat lištu z Office známou jako ribbon, nabídne dvě stovky klávesových zkratek a připojí obraz ISO.

Lidé z Microsoftu se skutečně činí, na oficiálním vývojářské blogu Windows 8 se totiž objevil další hutný článek s hromadou obrázků. Pokud vás minulá novinka ohledně upraveného kopírování souborů v Průzkumníkovi příliš nezaujala, vězte, že tentokrát půjde o hlubší designovou změnu.

Microsoft se nechal už dříve slyšet, že bude ve Windows 8 ve velkém překreslovat původní rozhraní programů do podoby ribbonu. Tento prvek sice nemá spolehlivý a pěkný český překlad, nicméně jedná se přesně o tu funkčně rozšířenou lištu, kterou Microsoft poprvé představil v Office 2007 a posléze ve Windows 7 u Malování, WordPadu a klientských aplikací z balíku Windows Live.

Průzkumník bude mít ribbon

Dalším nativním programem na řadě je Průzkumník. Šéf vývoje Windows 7 Steven Sinofsky se na blogu tradičně rozepsal a neopomenul se poohlédnout do historie v malém srovnání podoby souborového správce ve Windows 1 a dnes. Důležitější jsou ale anonymně sbíraná data (se svolením uživatele), která napovídají, jak vlastně Průzkumník používají běžní uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podoba Průzkumníku ve Windows XP, Windows 7 a návrh pro Windows 8

Drtivá většina z nich vyvolává příkaz pomocí kontextového menu (pravé tlačítko myši) a pomocí klávesové zkratky. Samotné GUI, tedy hlavně současnou horní lištu, používá naopak jen mizivé procento uživatelů. Není se ani čemu divit, lišta toho totiž skutečně mnoho neumí a Sinofsky a jeho tým to hodlá změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba lišty ribbon pro Průzkumník ve Windows 8

Většina operací se tedy přesune do nového ribbonu, ve kterém bude schovaná většina operací pro práci se soubory. Hlavní lišta bude mít několik záložek. V první a hlavní bude přístup k základní práci se soubory a složkami, druhá bude sloužit pro sdílení souborů – tedy třeba zabalení souborů a zaslání e-mailem, sdílení v lokální síti. Chybí ale poznámka, jestli bude do sdílení nějak integrovaný Live Mesh nebo alespoň SkyDrive. Starší návrhy GUI z letošního jara napovídají, že možná ano. Záložka pro nastavení pohledu nabídne mnohem více možností zobrazení včetně rychlého zapnutí zobrazení skrytých a systémových souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Ribbon v Průzkumníkovi a karta s nastavením zobrazení

Nakonec nechybí ani záložka pro vyhledávání a další kontextové záložky, které se budou měnit podle aktuálního adresáře a vybraného souboru. Pokud tedy budete v adresářovém stromu zcela nahoře (Tento počítač), v záložce Manage se zobrazí funkce šifrování disku pomocí technologie BitLocker, formátování, bezpečné smazání a tak dále. U fotografií to budou zase funkce pro prezentaci, nastavení fotky jako tapety aj.

Dvě stovky klávesových zkratek

Ribbon je často kritizovaný pro příliš velkou spotřebu vertikálních pixelů – no je jednoduše řečeno příliš vysoký, což se nehodí u širokoúhlých displejů, které mají naopak nevyužité horizontální pixely. Microsoft na blogu nicméně slibuje, že při maximalizovaném okně a při rozlišení 1366×768 zobrazí nový Průzkumník s ribbonem v seznamu 24 souborů, zatímco současný Průzkumník by jich zobrazil pouze 22, ve spodní části okna se totiž zobrazuje ještě docela zbytečný panel s popisem vybraného souboru a složky.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft slibuje, že i s vysokým ribbonem zobrazí Průzkumník více informací

Bude připojovat ISO a VHD obrazy

Nový Průzkumník bude chtít oslovit i náročnějšího uživatele, bude totiž dostupný pomocí cirka 200 klávesových zkratek, které si případně budete moci zobrazit pomocí nápovědní zkratky jako u všech stávajících programů používajících ribbon. Pokud vám ale ribbon přesto nebude vyhovovat, po ruce bude i QAT – Quick Access Toolbar, čili zjednodušená klasická lišta.

Klepněte pro větší obrázek
Zmenšená lišta QAT

Na závěr ještě jedna příjemná novinka – Průzkumník bude konečně umět připojovat ISO obrazy disků a optických médií jako virtuální diskovou jednotku. Jistě, na Linuxu je to už nějaký pátek zcela běžné, ale díky za to.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 připojí obraz ISO jako virtuální diskovou jednotku
Diskuze (127) Další článek: GScreen Spacebook 17: dvoudisplejový notebook se objeví v listopadu

Témata článku: Windows, Software, Microsoft, Operační systémy, Windows 8, Win + N, Klávesová zkratka, Hlavní lišta, Nový, Nový Průzkumník, Nativní program, Quick Access, Průzkumník, WordPad, Quick Acces, Window, Klasická lišta, Nový průzkum, Původní rozhraní, Windows +, Win +, Mizivé procento, Ribbon, Microsoft na blogu, Software na Heureka.czMusk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Vlastní e-shop za půlden. Přehled platforem pro tvorbu webového obchodu

Zprovoznění vlastního e-shopu nemusí znamenat programátorské znalosti a vše je možné zařídit velmi rychle. Krabicových řešení, kdy je připraveno vše od hostingu, správu produktů až po samotné rozhraní obchodu, existuje velké množství. Vybrali jsme čtveřici nejlepších.

Stanislav Janů
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy