Windows | Historie | Operační systémy

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

  • 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0
  • Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu
  • Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

22. května roku 1990 neuplynuly ještě ani dva měsíce od zrušení Československé socialistické republiky, a pokud už měla některá z pokrokovějších domácností nějaký ten počítač, tak zpravidla herní osmibit s připojeným černobílým merkurem.

Součástí Windows 3.0 byl i Solitaire. Podívejte se, jak se tato nejoblíbenější kancelářská hra postupně vyvíjela

Na západ od Aše se ale tou dobou začaly na pultech obchodů s osobními počítači pomalu objevovat krabice s novým operačním systémem Windows 3.0!

Ano, dnes je to přesně třicet let od uvedení třetích Windows, které už konečně začaly připomínat použitelný operační systém, pomohly Microsoftu definitivně zvítězit na poli desktopových operačních systémů nad konkurencí, no a nakonec i položily základ pro ještě mnohem úspěšnější sérii Windows 9x. 

Požadavky pro běh Windows 3.0

  • Špičkový procesor Intel 8086/8088 a vyšší
  • Nehorázný 1 MB RAM (2 MB pro procesory Intel 80386)
  • Ohromných 6 MB místa na disku
  • Skvělý MS-DOS ve verzi 3.1 a vyšší

S pochopitelným zpožděním se nakonec Windows 3.x dostaly i do Československa a následující roky jsme si je kopírovali z diskety na disketu a nehledě na jakoukoliv licenční politiku. Byly to divoké roky.

Pirátství pomohlo v rozmachu

Pirátství bylo v podstatě tehdejším distribučním standardem v postkomunistických zemích, software byl totiž ještě velmi drahý, Microsoftu se to ale nakonec vyplatilo, celá devadesátá léta totiž platilo, že jsou Windows a PC synonymem domácího počítače i pracovní stanice. A přes veškerou snahu ostatních to vlastně platí dodnes.

Na přelomu 80. a 90. let to ale ještě samozřejmost nebyla a trh byl mnohem barevnější než dnes, kdy máme na desktopu k dispozici v podstatě jen Windows, MacOS a linuxové systémy.

Windows jako nadstvaba MS-DOS

Windows 3.x rozpracovaly základní GUI prvky které používáme dodnes. Tedy okna, která lze přesouvat, zvětšovat a zmenšovat do podoby ikon dokovaných při spodním okraji monitoru.

Klepněte pro větší obrázek
První verze Windows byly v podstatě jen grafickou nadstavbou nad textových operačním systémem MS-DOS, ze kterého jsme je také spouštěli příkazem win

Windows tehdy sice ještě neměly hlavní panel, nabídku Start a oznamovací oblast s hodinami, právě minimalizace spuštěných programů k dolnímu okraji ale dávala tušit, co přijde příště. 

Klepněte pro větší obrázek
A toto je už desktop Windows 3.0 s odzbrojující tapetou s 3D figurkami – před třiceti lety to lidem prostě připadalo normální a vkusné

Připomeňte si Windows 3.0 v komentované galerii, nainstalovali jsme je totiž na virtuální počítač VirtualBox a připomenuli si přelom 80. a 90. let minulého století.

Diskuze (75) Další článek: Samsung chce na vrchol. Staví novou továrnu na 5nm čipy

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Intel, Historie, Operační systémy, macOS, Redmond, Systém, Windows jako, Windows +, Operační systém, Galerie, Desktop, Grafická nadstavba, Gale, VirtualBox, Nadstavba, Data, Československo, Win +, File, Window, Microsoft Windows, Win + Z, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zítra začíná veletrh Amper. Přijďte za námi na Computer stage, tady je program

Zítra začíná veletrh Amper. Přijďte za námi na Computer stage, tady je program

**Veletrh Amper se po dvou odkladech vrací ** Těšíme se na vás na brněnském výstavišti ** Zde je program Computer Stage

Časopis Computer
VeletrhČasopis Computer
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Termobarické zbraně se téměř vyrovnají jaderným. Je to koncentrovaná energie bez radioaktivity. Lidé nemají šanci

Termobarické zbraně se téměř vyrovnají jaderným. Je to koncentrovaná energie bez radioaktivity. Lidé nemají šanci

** Rusko na Ukrajinu mj. vyslalo i termobarické raketomety ** Jedna salva těchto zbraní dokáže zabít prakticky všechny lidi na ploše několika hektarů ** Jak přesně fungují?

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství