Podívejte se na nejzajímavější Thinkpady uplynulých 25 let

  • Vyzkoušeli jsme si jubilejní Thinkpad 25
  • Osahali si legendární stroje historie od IBM i Lenova
  • Příští rok se Thinkpady opět zásadně změní

Thinkpad slaví letos na podzim 25 let od prvního modelu 700c. Původní stroje IBM přešly v roce 2005 pod křídla Lenova, které tak připravilo jubilejní model Thinkpad 25.

Bohužel se ale nepočítá s prodejem Thinkpadu 25 v České republice. Museli jsme tak za tím vyrazit do Vídně, kde Lenovo uspořádalo akci pro novináře a partnery ze střední Evropy. Mohli jsme se tak podívat nejen na letošní prémiový model, ale projít se celou historií Thinkpadu od původního modelu 700c přes legendární stroje historie až po Thinkpad 25.

Vylepšená klávesnice a dotykový displej

Samotný Thinkpad 25 vychází z běžného Thinkpadu T470, stejné tělo, stejná nabídka konektorů stejný displej formátu 16:9. Hlavní změnou je provedení klávesnice, které ctí klasickou klávesnici Thinkpadu s modrým Enterem, sedmi řadami kláves a větší klávesou Esc a Delete.

Lenovo tuto klávesnici naposledy použilo v roce 2011 u modelu T420, T430 už měl dnešní klávesnici chicklet s mezerami mezi klávesami. Klávesnice pro Thinkpad 25 ale není nějaká stará ze skladu. Sice má staré rozložení, současně je ale plně podsvícená. Tyto staré klávesni neměly podsvícení a Thinkpady to řešily pomocí ThinkLight - diody v horní hraně displeje, která osvětlovala prostor s klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Thinkpad 25 je T470 s lepším povrchem a klasickou klávesnicí

Thinkpad 25 také používá lepší povrchové materiály. Vrací se u něj příjemně pogumovaný na omak příjemný povrch. Touchpad se také řadí ke špičce, a to přitom Thinkpady dlouhá léta spoléhaly na Trackpoint - červený čudlík mezi klávesami GHB. Potěší také dotykový displej, který nekryje žádné rušivé lesklé sklo. Perfektní matný displej, který ale poslouchá na dotyk prstů.

Všechno pod USB-C

Zeptal jsem se, zda Lenovo zvažuje návrat vyšších displejů do podnikových notebooků. Formát 16:9 je pěkný na sledování videa, ale na tabulky v Excelu by přece jen byl vhodnější starý poměr 4:3. Pravověrní thinkpadisté proto stále špatně nesou současný důraz na 16:9.

Pascal Bourguet, videprezident Lenova pro EMEA, sice nemohl nic oznámit, ale alespoň naznačil, že diskuze ohledně poměru stran displeje velmi intenzivně probíhají a pro podnikové stroje má opravdu smysl použít vyšší displeje. Ostatně Microsoft používá pro Surface poměr 3:2, podobně i Macbooky mají vyšší displeje. Takže snad se v tomto něco změní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
E480 a E580 přijdou na trh až příští rok. USB-C plně převezme nabíjení i dokování

Nejbližší budoucnost pro Thinkpad ale také bude pro konzervativní řadu notebooků zásadní. Počátkem příštího roku přijdou modely E480 a E580 z řady Thinkpad Edge, které už budou mít kromě procesorů Core 8. generace plné USB-C pro nabíjení, data a výstup obrazu.

Lenovo tak přestane používat současný hranatý napájecí konektor, zmizí dokovací stanice připojované ze spodní strany a vše kompletně převezme USB-C. Už dnešní T470 sice můžete přes USB-C nabíjet, když nemáte po ruce klasický adaptér, ale plný důraz na USB-C včetně opuštění dokovacího konektoru na spodní straně dostane až T480.

Diskuze (21) Další článek: Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Témata článku: Video, Notebooky, Microsoft, Historie, Evropa, Klávesnice, IBM, MacBook, Excel, Lenovo, ThinkPad, Česká republika, Příští rok, Střední Evropa, Dotykový displej, Spodní strana, Příjemný povrch, Dokovací konektor, Uplynulý rok, Vídeň, Nejbližší budoucnost, Dnešní klávesnice, Dlouhý rok, Podnikový stroj, Displej, Microsoft surface pro 2 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View