Notebooky | IBM | Lenovo

Podívejte se na nejzajímavější Thinkpady uplynulých 25 let

  • Vyzkoušeli jsme si jubilejní Thinkpad 25
  • Osahali si legendární stroje historie od IBM i Lenova
  • Příští rok se Thinkpady opět zásadně změní

Thinkpad slaví letos na podzim 25 let od prvního modelu 700c. Původní stroje IBM přešly v roce 2005 pod křídla Lenova, které tak připravilo jubilejní model Thinkpad 25.

Bohužel se ale nepočítá s prodejem Thinkpadu 25 v České republice. Museli jsme tak za tím vyrazit do Vídně, kde Lenovo uspořádalo akci pro novináře a partnery ze střední Evropy. Mohli jsme se tak podívat nejen na letošní prémiový model, ale projít se celou historií Thinkpadu od původního modelu 700c přes legendární stroje historie až po Thinkpad 25.

Vylepšená klávesnice a dotykový displej

Samotný Thinkpad 25 vychází z běžného Thinkpadu T470, stejné tělo, stejná nabídka konektorů stejný displej formátu 16:9. Hlavní změnou je provedení klávesnice, které ctí klasickou klávesnici Thinkpadu s modrým Enterem, sedmi řadami kláves a větší klávesou Esc a Delete.

Lenovo tuto klávesnici naposledy použilo v roce 2011 u modelu T420, T430 už měl dnešní klávesnici chicklet s mezerami mezi klávesami. Klávesnice pro Thinkpad 25 ale není nějaká stará ze skladu. Sice má staré rozložení, současně je ale plně podsvícená. Tyto staré klávesni neměly podsvícení a Thinkpady to řešily pomocí ThinkLight - diody v horní hraně displeje, která osvětlovala prostor s klávesnicí.

Lenovo20.jpgLenovo21.jpgLenovo22.jpg
Thinkpad 25 je T470 s lepším povrchem a klasickou klávesnicí

Thinkpad 25 také používá lepší povrchové materiály. Vrací se u něj příjemně pogumovaný na omak příjemný povrch. Touchpad se také řadí ke špičce, a to přitom Thinkpady dlouhá léta spoléhaly na Trackpoint - červený čudlík mezi klávesami GHB. Potěší také dotykový displej, který nekryje žádné rušivé lesklé sklo. Perfektní matný displej, který ale poslouchá na dotyk prstů.

Všechno pod USB-C

Zeptal jsem se, zda Lenovo zvažuje návrat vyšších displejů do podnikových notebooků. Formát 16:9 je pěkný na sledování videa, ale na tabulky v Excelu by přece jen byl vhodnější starý poměr 4:3. Pravověrní thinkpadisté proto stále špatně nesou současný důraz na 16:9.

Pascal Bourguet, videprezident Lenova pro EMEA, sice nemohl nic oznámit, ale alespoň naznačil, že diskuze ohledně poměru stran displeje velmi intenzivně probíhají a pro podnikové stroje má opravdu smysl použít vyšší displeje. Ostatně Microsoft používá pro Surface poměr 3:2, podobně i Macbooky mají vyšší displeje. Takže snad se v tomto něco změní.

Lenovo23.jpgLenovo24.jpg
E480 a E580 přijdou na trh až příští rok. USB-C plně převezme nabíjení i dokování

Nejbližší budoucnost pro Thinkpad ale také bude pro konzervativní řadu notebooků zásadní. Počátkem příštího roku přijdou modely E480 a E580 z řady Thinkpad Edge, které už budou mít kromě procesorů Core 8. generace plné USB-C pro nabíjení, data a výstup obrazu.

Lenovo tak přestane používat současný hranatý napájecí konektor, zmizí dokovací stanice připojované ze spodní strany a vše kompletně převezme USB-C. Už dnešní T470 sice můžete přes USB-C nabíjet, když nemáte po ruce klasický adaptér, ale plný důraz na USB-C včetně opuštění dokovacího konektoru na spodní straně dostane až T480.

Diskuze (21) Další článek: Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,