Historie | Hudba, filmy, seriály | Autorské právo

Podívejte se na film s Charliem Chaplinem. Na Nový rok se z hromady filmů stalo volné dílo

Úderem včerejší půlnoci neskončil jen rok 2018, ale také autorská ochrana hromady amerických význačných děl, uplynula totiž dostatečně dlouhá doba od úmrtí jejich autorů.

1. ledna se tak v public domain (volné dílo) proměnil třeba film The Pilgrim režírovaný Charliem Chaplinem, nebo kniha Antic Hay od Aldouse Huxleyho. Kompletní seznam najdete třeba na webu Duke University.

Jedná se o první velkou vlnu po dlouhých 20 letech, v polovině 90. let totiž američtí zákonodárci prodloužili skokově dobu ochrany o dalších 20 let. Nyní tedy o ochranu přišla díla z roku 1923 a v následujících letech budou následovat další z meziválečné éry Hollywoodu.

The Piglrim, režie: Charlie Chaplin (1923, 59 minut)

Public Domain se vyskytuje i v autorskoprávní legislativě dalších zemí včetně Česka, ačkoliv se obě podoby přeci jen kosmeticky liší. V každém případě, v okamžiku, kdy dílo fakticky ztratí ochranu, může s ním většinou každý nakládat, jak se mu zlíbí.

V Česku jsme se před deseti lety setkali s podobným případem, kdy vypršela autorskoprávní ochrana třeba na díla Karla Čapka, neboť uplynula dostatečně dlouhá doba od jeho smrti. V roce 2016 pak vypršela ochrana třeba Povídání o pejskovi a kočičce od jeho bratra Josefa, nebo román Bylo nás pět od Karla Poláčka.

Podobná díla tak může kdokoliv publikovat na internetu nebo třeba vydat knižně, aniž by musel uzavírat jakékoliv licenční smlouvy apod.

Diskuze (23) Další článek: Bill Gates: „Vedoucí představitelé USA musejí přijmout jadernou energii“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,