Mapy | Kartografie | GIS

Nejčerstvější letecké snímky Moravy teď na mapě nemá Google ani Mapy.cz

Brněnský TopGis loni nafotil východní část republiky a jedny z nejčerstvějších a veřejně dostupných leteckých snímků Česka už najdete na internetu, stačí navštívit adresu chytremapy.cz a zobrazit vrstvu ortofotomapy.

Snímkování probíhalo od dubna do srpna loňského roku, přičemž následující měsíce zabralo kartografické zpracování a publikace. Letos vyrazí letouny Cessna 404 a VulcanAir P68C TC do západní části Česka, v roce 2020 přijde na řadu střed republiky a v roce 2021 začne nové kolo na východě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
P68C a Cessna 404 fotí i pro Mapy.cz

TopGis používá velkoformátové kamery a zemský povrch snímá s rozlišením 12,5 cm/pixel. Jen pro představu, loňské fotografování Moravy se skládá z 31 tisíc fotografií, které zabírají území o rozloze více než 21 500 km2.

Poznáte nově pořízená města a místa na Moravě? Podívejte se do galerie.

Dočkají se nových dat i Mapy.cz?

Nové kolo snímkování by mohlo předznamenat i aktualizaci leteckých podkladů v Mapy.cz, TopGis je totiž dodavatelem dat pro Seznam, který do něj v roce 2014 majetkově vstoupil a ve společnosti drží 30% podíl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stáří map lze poznat zejména na současné rezidenční výstavbě. Letecké snímky na Moravě, zleva: Mapy.cz, Mapy Google, loňské snímky TopGis.

Mapy.cz přitom mají v tuto chvíli na mnoha místech Česka snímky staré i čtyři roky, což je na dnešní poměry přece jen hodně a v mnoha lokalitách jej hravě překonávají i konkurenční mapy od Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Harmonogram snímkování v letošních a následujících letech
Diskuze (17) Další článek: Raketa SLS má namále: Stála už 14 miliard dolarů, ale NASA ji možná ani nepotřebuje

Témata článku: Google, Internet, Mapy.cz, Mapy, Mapy Google, Letadla, Kartografie, GIS, Kartograf, Morava, Část Česka, Google mapy, Letecký snímek, Česká republika, Snímek, Cessna, Část republiky, TopGis, Nové kolo, Snímkování

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk