Mapy | GIS | Kartografie

Nejčerstvější letecké snímky Moravy teď na mapě nemá Google ani Mapy.cz

Brněnský TopGis loni nafotil východní část republiky a jedny z nejčerstvějších a veřejně dostupných leteckých snímků Česka už najdete na internetu, stačí navštívit adresu chytremapy.cz a zobrazit vrstvu ortofotomapy.

Snímkování probíhalo od dubna do srpna loňského roku, přičemž následující měsíce zabralo kartografické zpracování a publikace. Letos vyrazí letouny Cessna 404 a VulcanAir P68C TC do západní části Česka, v roce 2020 přijde na řadu střed republiky a v roce 2021 začne nové kolo na východě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
P68C a Cessna 404 fotí i pro Mapy.cz

TopGis používá velkoformátové kamery a zemský povrch snímá s rozlišením 12,5 cm/pixel. Jen pro představu, loňské fotografování Moravy se skládá z 31 tisíc fotografií, které zabírají území o rozloze více než 21 500 km2.

Poznáte nově pořízená města a místa na Moravě? Podívejte se do galerie.

Dočkají se nových dat i Mapy.cz?

Nové kolo snímkování by mohlo předznamenat i aktualizaci leteckých podkladů v Mapy.cz, TopGis je totiž dodavatelem dat pro Seznam, který do něj v roce 2014 majetkově vstoupil a ve společnosti drží 30% podíl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stáří map lze poznat zejména na současné rezidenční výstavbě. Letecké snímky na Moravě, zleva: Mapy.cz, Mapy Google, loňské snímky TopGis.

Mapy.cz přitom mají v tuto chvíli na mnoha místech Česka snímky staré i čtyři roky, což je na dnešní poměry přece jen hodně a v mnoha lokalitách jej hravě překonávají i konkurenční mapy od Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Harmonogram snímkování v letošních a následujících letech
Diskuze (17) Další článek: Raketa SLS má namále: Stála už 14 miliard dolarů, ale NASA ji možná ani nepotřebuje

Témata článku: Google, Mapy Google, Mapy.cz, Internet, Mapy, Letadla, GIS, Kartografie, TopGis, Cessna, Snímkování, Letecký snímek, Česká republika, Snímek, Nové kolo, Morava, Google mapy


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124