38
Fotogalerie

Podívejte se, jak to vypadá v tajemném sídle Applu

Hlavní sídlo Applu je obestřeno mnoha tajemstvími. Zatímco Google se rád ukazuje, Apple drží vše v tajnostech. Během doby ale uniklo spousty fotografií z různých částí budov.

V roce 1992 začal Apple stavět své nové sídlo na adrese 1 Infinite Loop, které je rozděleno na šest samostatných sekcí s číselným označením. Apple ale v rámci Cupertina vlastní či si pronajímá další třicítku budov, které jsou určeny pro jeho zaměstnance.

Když se Steve Jobs po dlouhém odloučení vrátil zpátky do Applu, kromě překopání a zjednodušení produktového portfolia včetně směru společnosti se zaměřil i na maličkosti, které ocenili určitě všichni zaměstnanci – povolení psů a mnohem lepší a větší výběr jídla a pití.

campus.JPG
Letecký snímek Apple HQ (Infinite Loop, Zdroj: Google Maps)

A právě v této době asi začneme se staršími interními fotografiemi uvnitř sídla Applu, které částečně ukázal například server AppleGazette.

800px-Apple_Campus_One_Infinite_Loop_Sign.jpg 
Apple kampus One Infinite Loop (Zdroj: Wikipedia)

Fotografie jsou kvůli omezené dostupnosti staré i nové, podrobnější informace o nich často nejsou dostupné. My se však pokusíme sesbírat ještě další a možná i zajímavější.

Vstup, atrium i vlastní Apple Store

Jako hlavní vstup slouží „první“ budova s označením IL1, hned při vstupu se samozřejmě nachází recepce.

Apple_Headquarters_in_Cupertino.jpg 
1 Infinte Loop (Zdroj: Wikipedia)

Na fotografiích je vidět atrium a chodby mezi budovami. Nafotit se je podařilo v roce 2003.

applelobby.jpgapple_hq4.jpgapple_hqatrium.jpg apple_hqatrium3.jpgapple_hqatrium2.jpgapple_hqatrium4.jpg
Uvnitř sídla Applu je prostorné atrium (Zdroj: AppleGazette)
 

Jediná veřejně dostupná část je tamní Apple Store, kde jsou v prodeji i předměty s logem Applu. Zaměstnanci mají na výrobky pochopitelně slevy.

apple_companystore1.jpgapple_companystore2.jpgapple_companystore3.jpg
Veřejně dostupný Apple Store s unikátními věcmi s logem společnosti
 

Chodby a zábava

Tak trochu nudné jsou fotografie chodeb, doplněny jsou ale o místa pro zábavu, kde nechybí stolní fotbálek, ping pong nebo venkovní basketbalové hřiště. V nabídce je i fitness centrum.

61986568.jpgapple_hq1.jpg apple_hq5.jpgapple_hq6.jpgapple_hq10.jpg apple_hq11-550x411.jpgapple_hq8.jpgapple_hq9.jpg
apple_hqfoosball.jpg
apple_hqrecroom1.jpgapple3.jpg
Fotografie z různých částí komplexu (Zdroj: AppleGazette)
 

Jíst se musí

Pro zaměstnance je k dispozici velký výběr jídel a občerstvení. Pokud by se to dalo označit za zajímavost, na fotografiích s černým trojúhelníkem a kruhem můžete vidět označení na dveřích toalet.

apple_hqcafeteria3.jpgapple10.jpg
 apple_hqwomensroom-550x365.jpgapple_hqmensroom-550x365.jpg

Zajímavá je tato fotografie, kterou můžete nalézt na serveru Sourcesanddesign a prezentuje systém MechoShade:

apple_hq7.jpg 


Apple Town Hall a mítinky

Pokud chce Apple novináře pozvat do menších a intimnějších prostor s prezentací, obvykle při nějaké menší události, uskuteční setkání v takzvané Town Hall. Pro uvedení nových produktů ale využívá většího sálu v San Francisku, tedy mimo sídlo Applu.

apple_townhall1.jpgapple_townhall2.jpgapple9.jpg
 

Na další fotografii je vidět jeden z mítinků v sídle Applu. Takových místnosti je samozřejmě mnoho, dle používaných MacBooků můžete poznat, že fotky jsou staré několik let.

61986568.jpgapple2.jpgapple3.jpg
 

Na unikátní fotografii, pravděpodobně ještě z doby před iOS revolucí, můžete vidět pravděpodobně místnost pro mítinky vysoce postavených zaměstnanců, mezi kterými je kromě Steva Jobse i Jonathan Ive nebo Philip Schiller.

apple_hq2.jpg
Starší fotografie pravděpodobně z laboratoří, na snímku je Steve Jobs a další hlavní zaměstnanci (Zdroj)

Testování a design prototypů

Při aféře s anténou u iPhonu 4 Apple poprvé blíže ukázal i obrovské testovací místnosti, kde se měří a optimalizují právě bezdrátové technologie. Cena těchto speciálních „komor“ je kolem jednoho milionu dolarů. Apple tak může testovat antény iPhonů, MacBooků a dalších zařízení přímo v jeho sídle.

apple_wirelesstestinglab1.jpgapple_wirelesstestinglab2.jpgapple_wirelesstestinglab3.jpg
Testovací komory pro bezdrátové signály (Zdroj: Apple)
 

V záběrech videa o konstrukci Apple zařízení a jejich efektivní výrobě (například vyřezaná část hliníku z šasi displeje se použije pro výrobu klávesnice a podobně), se ukázal i dvorní designér Jonathan Ive. V pozadí jsou vidět univerzální stroje, Apple má tak k dispozici většinu klíčových strojů a robotů pro tvorbu prototypů přímo v sídle. Microsoft má podobné stroje a 3D tiskárny ve svém vývojovém centru.

apple_designfacility1.jpg 
Designové a prototypové centrum je pravděpodobně umístěno v podzemní části s přísnou kontrolou vstupu (Zdroj: Youtube)

Apple si na bezpečnosti a ochraně proti předčasnému úniku informací či prototypů dává záležet, do těchto míst mohou pouze vybraní zaměstnanci, vše je s přísnou kontrolou vstupu.

Nové „mimozemské“ sídlo již v přípravě

Druhé velké sídlo Applu, které nabídne přibližně 260 000 m2, by mělo být hotové do roku 2015 a nabídne kruhový tvar, na kterém bude ale nově záviset tvar celé budovy i oken.

Výzkumné části budou mít kolem 28 000 m2 a uprostřed nebude chybět atrium. Podobně jako u současného sídla, i zde lze očekávat podzemní systém speciálních místností.

257536634.jpg 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud