3D tisk | Starship

Podívejte se, jak se tiskne 2,5 metru vysoký model rakety Super Heavy s lodí Starship

Nosná raketa Super Heavy a loď Starship jsou projekty SpaceX, které by měly dostat člověka zpátky na Měsíc a na Mars. Stroje jsou zatím ještě ve vývoji, ale jejich podoba už je známá, a to bylo motivací pro Dušana Majera z projektu Kosmonautix.cz, aby vytiskl model na 3D tiskárně. Zvolil měřítko 1:48 a celá sestava by na výšku měla mít přibližně 2,5 m.

Postup tisku jednotlivých částí můžete sledovat online na Mall.tv:

Raketa Super Heavy s lodí Starship bude ve skutečnosti 120 m vysoká a předčí tak svou velikostí i legendární Saturn V (111 m). SpaceX už nyní testuje prototypy. Raketa má být schopna dlouhých letů na Měsíc či Mars, zároveň ale poslouží jako efektivní transportní prostředek pro ISS.

Tiskne se na 3D tiskárně Prusa i3 MK3S s výškou vrstvy 0,2 mm a tloušťkou trysky 0,4 mm. Materiál je Prusament PLA.  Model se bude vytvářet několik týdnů. Po 3D tisku bude následovat postupná montáž, lepení, úprava povrchu a nabarvení. Výsledek bude vystaven v plzeňské Techmanii. 

Aktualizováno: Tisk začal a nejprve se tisknou nosné válce. Bude jich potřeba šest a každý se tiskne 27 hodin. Už se tiskne třetí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh tisku
Diskuze (11) Další článek: Od velkých PC skříní k prckům. Cooler Master vyrobí krabičku pro Raspberry Pi

Témata článku: SpaceX, Mars, 3D tisk, Starship, Saturn, Model, Vysoký model, ISS, Dušan Majer, Loď, Super Heavy, Tiskárna


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11