Česko | Statistiky

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

  • 27. března vypukne další velké sčítání Česka
  • Ze zákona je povinné, proběhne ale na webu i v mobilní aplikaci
  • Podívejte se krok za krokem na otázky

České státní statistiky letos čekají dvě velké operace. Samozřejmě podzimní volby, ale už za pár týdnů také Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Účast je ze zákona povinná, ale ČSÚ na webu vysvětluje, proč podobná data vlastně potřebujeme.

Dotazník budete moci vyplnit jak na webu onlinescitani.cz, tak v mobilní aplikaci Sčítání21 pro Android a iOS. K dispozici nakonec budou i listinné archy pro ty, kteří nemají počítač a internet.

  • Elektronické sčítání proběhne ve dnech 27.3. až 9.4. 2021
  • Listinné sčítání pro všechny ostatní pak ve dnech 17.4. až 11.5. 2021

Prvních veřejných výstupů bychom se měli dočkat na sklonku roku podle toho, kolik obyvatel se rozhodne pro elektronickou formu vyplňování. Čím více, tím lépe.

Bude to bezpečné a nespadne to, slibuje ČSÚ

Aby bylo letošní sčítání co nejdůvěryhodnější, Český statistický úřad slibuje maximální bezpečnost. Elektronický systém je robustní a škálovatelný, prochází penetračními a zátěžovými testy a také nezávislými audity. Na vše samozřejmě dohlíží také NÚKIB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nespadne to a bude to bezpečné

Veškerá komunikace se servery a uložená data budou samozřejmě šifrovaná ve státní cloudové infrastruktuře (vícenásobný geografický cluster) na území České republiky a budou zabezpečená jak před vnějším, tak vnitřním zneužitím. Data budou zároveň anonymizovaná a veřejné výstupy budou obsahovat určitý informační šum (techniky z ranku tzv. differential privacy), díky kterému není možné ve výstupech spojit konkrétní osobu se získanými údaji, ale zároveň nedojde k chybným statistickým interpretacím.

Podívali jsme se v předstihu, jak vypadá průchod webovým dotazníkem, který si můžete prohlédnout v komentované galerii.

Diskuze (194) Další článek: Spousta nových webů, o polovinu více e-shopů. Covid zahýbal českým internetem

Témata článku: eGovernment, Internet, Web, Android, iOS, Vláda, Česko, Mobilní aplikace, Statistiky, Open data, NÚKIB, Česká republika, Český statistický úřad, Byt, Volby, Data, Probe, Sčítání lidu, Velké sčítání, Sčítání