Web

Podívejte se, co se o vás dozví každý web jen tím, že ho navštívíte

  • Každá webová stránka o vás může zjistit informace o vašem počítači nebo vašem chování
  • Zábavnou formou se můžete dozvědět, co všechno o vás web zjistí

Každá webová stránka o vás může zjistit informace, které poslouží k analytice či interakci na daném webu. Jsou to sice anonymizovaná data, ale neznalého uživatele internetu může překvapit, jak může být „sledován“.

Webová stránka může získat informace o vaší IP adrese a podle toho vás alespoň hrubě lokalizovat. Získá také základní informace o vašem počítači, zejména tedy o operačním systému, prohlížeči, rozlišení obrazovky a typu procesoru. Takové informace slouží tvůrcům webu k optimalizaci webových stránek, nebo k přizpůsobení zobrazení stránky.

Dále může neznalé překvapit, že si webová stránka pamatuje historii návštěv a že dokáže celkem přesně sledovat každý pohyb kurzoru myši. Nejsou to žádné přímo zneužitelné informace, ale když se začnou střádat, může to postupně vést k vybudování uživatelského profilu. Toho využívají například e-shopy, které tak přesně mapují chování návštěvníků a dokážou jim pak v pravou chvíli podsunout lákavou nabídku. Zvyšuje se tím pravděpodobnost nákupu. 

Sběr dat jako hra

Pro představu, co všechno dokáže internetový prohlížeč sledovat, skvěle poslouží web Clickclickclick.click, kde si můžete s těmito informacemi dokonce zahrát.

Web postupně říká, co o vás ví a jak se zrovna na webu chováte. Zapněte si reproduktory, protože nezůstane jen u textu a výsledky jsou vtipně komentovány. Na jednoduché stránce s jedním tlačítkem se pak můžete pustit do sbírání achievementů, neboli cílů. Těch je celá řada a cílem je dosáhnout co největšího skóre.

Podívejte se, jak hra funguje:

Při hraní Clickclickclick.click si člověk lépe uvědomí, jak sběr dat funguje a jak by se následně daly analyzovat. Právě takovými informacemi pracují pokročilé e-shopy i jakékoli jiné weby, které potřebují upoutat vaši pozornost.

Stránku vytvořili vývojáři z VPRO Medialab a Studio Moniker jako názornou ukázku toho, jak může být uživatel internetu sledován webovou stránkou. 

Sledování napříč weby

Weby jsou samozřejmě vybaveny i technologiemi jako jsou cookies, které umožňují analýzu návštěvníka webu i s ohledem na opakované návštěvy. Zkrátka si skrze prohlížeč uloží malý balík dat, který opakované návštěvy postupně loguje a při opětovné návštěvě webu server hned ví, že má tu čest s již známým návštěvníkem. 

Více o cookies a sledování napříč weby se dozvíte ve starším článku:

Vrcholem jsou pak pokročilé trackovací systémy, které se snaží analyzovat pohyb návštěvníka napříč ostatními weby. To například využívá Facebook. Pochopitelně se nedokáže „napíchnout“ na každý web, ale stačí, aby jeho provozovatel umístil na web tlačítko pro udělení „To se mi líbí“ nebo pro sdílení, případě facebookové komentáře. Tím se dostane do struktury webu kód Facebooku, který už dokáže sbírat některé informace i takto z cizího webu. Blíže o tom informuje samotný Facebook.

Základ článku vyšel před dvěma lety. Nyní jsme jej aktualizovali a doplnili a vydáváme znovu, protože je téma stále aktuální a vyhledávané.

Diskuze (4) Další článek: Facebooku poprvé v historii neroste příjem. Zisk se propadl kvůli pokutám

Témata článku: Facebook, Internet, Bezpečnost, Web, Tipy, Zajímavosti, Kurzor myši, Sběr dat, Anonymizovaná podoba, Monika, Achievementy, Zneužitelný člověk, Cizí IP, Ip kamery, IP adresa, Webová stránka, Data, Jednoduchá stránka, The Next Web, Návštěvníci, Rozlišení obrazovky, Click, Stránka, Prohlížeč, TlačítkoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
V kapse nosíme počítač v kompaktní podobě. Proč ale mobil nikdy plně nenahradí notebook?

V kapse nosíme počítač v kompaktní podobě. Proč ale mobil nikdy plně nenahradí notebook?

** Špičkové smartphony dnes mají výkonu na rozdávání ** Proč však stále telefony nedokáží nahradit počítače? ** Je to cílem výrobců nebo na to Android prostě není stavěný?

Martin Chroust
PočítačeDesktopAndroid
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky