Podcasting: fenomén i trend, ale raději buďme v klidu

Velmi skepticky jsem se na Živě vyjadřoval o významu blogů, internetových deníčků, zejména v rozměru naší země. A jakkoli tím budu část čtenářů iritovat, vyjádřím se podobně konzervativně i k nové „velké věci“ internetu, k podcastingu.

Těm, kteří ještě nevědí, co to podcasting je (ach, je možné být vůbec tak zaostalý?), mohu prozradit, že se jedná vlastně o audioblogy. Protože „mlet pantem“ bývá pro většinu lidí snazší než ťukat do klapek, tak svoje výplody rovnou namluví, software to převede do nějakého MP3 souboru (i s každým „hm, tedy, totiž, taky, ano…“) a někdo jiný si to pak může místo pracného čtení pustit do ucha. Podcasting získal své jméno od applovského iPodu zkombinovaného s castingem, vysíláním. U nás iPody ještě moc neužíváme, ale podcasty se dají poslouchat celkem vším, takže to nevadí.

Jiný druh žurnalistiky

Přesto: podcast není jen nejapná napodobenina blogu („audioblog“). Je to, podobně jako blog, nové médium, které se nedá jen tak odmávnout rukou. („Autorů blogů je víc než jejich čtenářů. Ergo, bloggeři čtou svá dílka jen po sobě a většinu blogů nečte ani jeden člověk – včetně jeho autora.“) Protože blog je do jisté míry novou žurnalistikou (viz vrcholně zajímavé blogy z Iráku), je podcasting novým rádiem.

I rozhlasové vysílání samozřejmě trpí nemocemi moderní, komerční doby: tři čtvrtě hodiny tupý playlist, pak minutu tzv. zprávy, poté nějaká příšerná talkshow, a tak to jde dokola 24 hodin. Podcast umožňuje vytvářet vlastní rádio: hudba, reportáže, rozhovory, komentáře, investigace.

Domnívám se, že podcasting vytváří výrazněji nový fenomén než blogging, protože blogy (vlastně „internetové stránky“) jsou zde s námi už deset let, jen se jim neříkalo blogy a dávno jsme si na ně zvykli, ale bloggerské rádio (podcast) se řítí na svět rozhlasu jako neřízená střela. A to na obzoru svítá logický následník blog/castů: videoblog, vysílání privátních internetových televizních stanic.

Zmiňme ještě, že podcast dodržuje poctivě základní přednost internetu, a to, že si „stáhnu, kdy chci, poslouchám, kdy chci“. Nejde o datový proud, ale o soubor, který se abonentovi podcastu sám nasouká na počítač a který si posluchač poslechne kdykoli chce (později), dokonce i bez připojení k internetu. (A kdyby nějakého bláhovce napadlo loupat z podcastu penízky tím, že do něj vloží reklamu, není nic snazšího než ji přeskočit.)

Internet se opět rozroste

Podcast je populární, protože je nový (a „vzrušující“, exciting, jak říkají Američani; uvidíme, jestli jim jejich vzrušení vydrží do švestek). V České republice tento fenomén, podobně jako blogging, nedokážeme vhodně ocenit – je to totiž jev velmi vhodný pro velké národy a velké (národní) státy. Obrovské trhy se stovkami milionů (ach!) potenciálních posluchačů či čtenářů se chovají úplně jinak než například trh český.

Tak jako v anglo-americkém jazykovém prostoru internetu vznikly stovky tisíc blogů, z toho tisíce velmi kvalitních (u nás stovky, z toho jednotky kvalitních), vzniknou tam i desetitisíce podcastů. Z toho možná stovky tak kvalitních, že se budou profesionalitou rovnat komerčním rádiím.

To u nás, bojím se, vůbec nehrozí, takže (ještě víc se bojím) české podcasty se stanou spíše doménou exhibicionistických pablbů typu Vesmírní-lidé.cz. Český podcast, český videocast, český moblog: zajímavé, pro určité specializované, zájmové skupiny dokonce i významné. Internet se rozroste o pár jedinečných květinek – a díky za ně – ale tráva z toho zelenější nebude.

Diskuze (37) Další článek: Expres Klik zrychlí internet... na den

Témata článku: Internet, Střela, Vhodná reklama, Klid, Playlist, Stovka milionů, Fenomén, Panty, PodcastSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Proč Galaxy A80 neuspěl? Vzpomínáme na dosud jediný Samsung s otočným foťákem

Proč Galaxy A80 neuspěl? Vzpomínáme na dosud jediný Samsung s otočným foťákem

** Samsung před třemi lety uvedl do prodeje netradiční „áčko“ ** Jedná se o vůbec první (a také poslední) Samsung s otočným foťákem ** Proč jsme se dodnes nedočkali žádného nástupce?

Martin Chroust
Otočný fotoaparátGalaxy
Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

** Jak fungují laserové dálkoměry a jak kreslí mapu ** Dnes si ho postavíme s pomocí servomotoru a TF-Luna ** Aplikace na PC bude kreslit mapu místnosti

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuLaser
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Samsung připravil limitovanou edici krytů pro skládací véčko Z Flip3. Spolupracoval se slovenskou značkou

Samsung připravil limitovanou edici krytů pro skládací véčko Z Flip3. Spolupracoval se slovenskou značkou

** Samsung si připravil speciální kryt pro véčko Z Flip3 ** Nabízet se bude jen v Česku a na Slovensku ** Limitovaná edice čítá jen sto očíslovaných krytů

Martin Chroust
Obaly a pouzdraVéčko
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle