Podařilo se: 56bitový DES rozbit za 22 hodin

Gigantický výkon 100 000 spojených počítačů s jedním superpočítačem byl úspěšný.
Jak jsme počátkem roku psali o pokusu zlomit DES nenechal na sebe výsledek dlouho čekat. 18. ledna se spustila masívní akce, na které se podílelo téměř 100 000 počítačů připojených k Internetu a jeden superpočítač s názvem Deep Crack. Celou akci řídila Electronic Frontier Foundation ve spolupráci s Distributed.Net. Cílem bylo rozlomit zprávu zakódovanou 56bitovým klíčem DES za méně než 24 hodin, přičemž předchozí podobný pokus v červenci loňského roku zabral 56 hodin. Celá tato gigantická výpočetní síla dokázala za jednu sekundu prověřit 245 miliard klíčů. Volena tedy byla metoda hrubé síly, kde bylo potřeba právě obrovského spojeného výpočetního výkonu. Podobné pokusy jsou směřovány rozhodně jako podpora tvrzení, že 56bitový kódovací klíč je zastaralý a omezení na vývoz 128bitového kódování jsou přežitá.

Nicméně i zde existují různé metody legálního obcházení zákonů. Zakázáno je vyvézt program, který kóduje data 128bitovým šifrováním, jde ale vyvézt odděleně program s 56bitovým kódováním a upgrade, který jej na 128bitové kódování vylepší, takto lze například používat 128 bitové kódování v Netscape Navigatoru.

Součástí úspěšného pokusu o zlomení byla odměna od RSA ve výši deseti tisíc dolarů, která půjde skupinám Distributed.Net a EFF. První odměna byla vyhlášena v lednu 1997 a algoritmus byl zlomen za 96 dní, v únoru 1998 Distributed.Net zlomila DES za 41 dní.

Váš názor Další článek: @Home koupí Excite za 6,7 miliardy dolarů

Témata článku: Deep, Crack, Odměna, Electronic, Výpočetní síla

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost