Podaří se vstoupit první české počítačové společnosti na burzu?

Českobudějovický holding AAC dosahuje i v obtížných časech setrvale se lepšící výsledky.
V seznamu stovky největších počítačových firem České republiky nefiguruje, a přesto by možná patřila na první příčku – holding AAC se sídlem v Českých Budějovicích se zahraniční majetkovou účastí FIC. (FIC čili First International Computer, přední asijská počítačová firma s obratem 2,5 mld dolarů drží 39 %, šéf holdingu Ladislav Marek 21 %, ostatní akcionáři 40 %)

V letošním poměrně nelehkém roce, kde se firmám v IT obecně nedaří tak dobře jako ve „zlatém“ roce 2001, zaznamenává AAC opět vysoký růst: podle tiskové zprávy firmy utržily společnosti holdingu celkem 1,5 miliardy korun (již konsolidovaný obrat, přesná částka je 1545 mil. Kč), což je zvýšení o 8 % vůči předchozímu roku. Nejlépe se tradičně daří nejsilnějšímu členovi holdingu, firmě ProCA, která je už pochopitelně známá jako jedna z nejsilnějších domácích počítačových značek. Ta si polepšila o 13 % na 707 mil. Kč za čtvrtletí a stará se i o největší zisk v rámci celého holdingu: sama vytváří, alespoň podle údajů za první čtvrtletí roku, téměř dvě třetiny zisku.

Holding AAC je poměrně nenápadný, jak už holdingy, které samy nepodnikají a pouze spravují společnosti, v nichž drží majetkovou účast, obvykle bývají; výčet jeho akvizic za poslední roky z něj ale dělá určitě největšího „dravce“ na domácím trhu: během uplynulých dvou let holding získal českobudějovického kolegu CAD Studio, loni ProCA přebrala Tesco, nedávno pak distribuční aktivity firmy Lintec a pod holding patří i známý server Svět Hardware. Holding se sám netají s plánem dalších akvizic: dobře chápe, že na českém trhu není místo pro žádné „střední“ hráče a že mezi obry se bude dobře dařit jen úzké skupince těch vůbec největších. Ostatně po spojení HP a Compaqu je nejužší špička železářů ještě o něco užší: mezi opravdové giganty se dá počítat už jen HP a Dell mezi světovými značkami, a AutoCont/AT Computers a AAC (ProCA, Libra, Tesco, Vikomt) mezi značkami domácími. Boj je stále ostřejší, protože jednotlivé kategorie se výkonnostně i cenově sbližují a marže stále průběžně klesají; dovolil bych si spekulovat, že zde má AAC o něco lepší pozici než jeho největší domácí konkurent díky zázemí akcionáře FIC, což je přední světový komponentář – i každý zlomek procenta lepších cen hraje velkou roli (například v ročním obratu holdingu znamená jedno procento částku 60 mil. Kč a s tím se už dá něco dokázat), ale možná ještě důležitější je úzký vztah s FIC ve věcech, jako je logistika, financování, přístup k interním informacím a podobně. AAC si navíc v Hong-Kongu založila další dceru (First Fortress Technologies), která se stará o vztahy s dodavateli.

Jak vypadají finance jednotlivých dcer holdingu za první čtvrtletí letošního roku? Společnost poskytla až neobvykle otevřené informace (pokud jsem kdysi AAC káral za „uzavřenost“, musím toto nyní vzít v celém rozsahu zpět); vyplývá z nich velmi silná pozice firmy ProCA včetně zahraničních dcer, slušně úspěšná Libra a slábnoucí Vikomt:

ProCA: obrat 707 mil, nárůst o 13,1 %, zisk (EBITDA) 65,1 mil.
Libra: obrat 454 mil., nárůst o 6,3 %, zisk 19,5 mil.
Vikomt: obrat 109 mil., pokles o 27 %, ztráta 3,3 mil.
CAD Studio: obrat 19 mil., nárůst 19 %, zisk 0,8 mil.

Ze zahraničních poboček se dvě slovenské dcery podílejí na obratu částkou cca 230 mil. Kč a ziskem přes 5 mil., vůbec nejrychleji roste ProCA Romania s obratem 108 mil. Kč, růstem o 44 % a ziskem přes 5 mil. Kč.

Největšími „dojiči peněz“ čili cash cows jsou služby, software a oblast elektroniky, kde holding funguje jako distributor některých asijských značek. Obratově sice nejzajímavější, ale z pohledu tvorby zisku jsou na tom nejhůře osobní počítače.

Holding udává, že za první čtvrtletí prodal 9228 kusů počítačů všech značek, které na českém trhu šíří (Brave, Tesco, Leo a Monsoon). To by mohlo odpovídat číslu okolo 50 000 PC za rok 2002 – obdobných čísel by mohl letos dosáhnout spojený HP/Compaq, stejně jako AutoCont/AT Computers. Mediálně zajímavý, finančně méně zajímavý, ale přesto prestižní – takový je boj o první místo v PC na domácím trhu a letos bude ještě navíc hodně napínavý.

Ve svých materiálech AAC uvádí, že cílem firmy je vstup na burzu. Společnost uvažuje o vstupu na některou ze zahraničních burz prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha. To je neobvyklý, možná přímo unikátní záměr: na českém trhu ještě nikdy žádná PC firma na burzu nevstoupila a i v zahraničí se to v posledních letech podařilo úspěšně jen hrstičce firem. (Hlavní důvod je, že segment PC je momentálně považován za neatraktivní a institucionální investoři moc netouží mít akcie těchto firem ve svém portfoliu.) Vstup na burzu je navíc nákladný, nákladná je i údržba existence firmy na burze, a pokud se etablování na burze nepodaří, může to společnost těžce poškodit. Proč tedy firma AAC, která má v zádech silnou zahraniční společnost, o vstup na burzu usiluje? Důvodem pro to je takřka vždy zisk kapitálu prostřednictvím úpisů akcií – a nejedná se o milióny nebo desítky miliónů korun, ale v případě firmy velikosti AAC spíše o stovky miliónů nebo i miliardy korun. Tyto získané peníze („obětí“ původních akcionářů je samozřejmě rozmělnění jejich podílů) se nejčastěji používají na akvizice, méně častěji na organický růst – AAC tedy má zájem o další růst, a tentokrát nesrovnatelně větší než ten, který firma předvedla v uplynulých letech. S podobně velkými částkami se na trhu středoevropské země (Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko atd.) dá udělat doslova „velký třesk“, a i když je podle AAC zatím vše ve stadiu příprav a čekání na vhodný okamžik, je dost pravděpodobné, že se zde pozvolna rodí něco opravdu velkého.

Je načase, aby se vstup na burzu konečně nějaké české technologické firmě skutečně podařil, protože jednak ukáže příklad a cestu dalším, jednak si domácí firmy získají důvěru upisovatelů i investorů, další společnosti půjdou mnohem snáze. Zatímní pokusy skončily buď neúspěchem, nebo trochu do vytracena (Software602, A+A, Bonton atd.), internetové firmy mohou na IPO dnes zcela zapomenout a další odvážlivci svou odvahu vzhledem k těmto skutečnostem rychle ztratili.

Diskuze (5) Další článek: PCtuning: Thoroughbred v naši laboratoři

Témata článku: Software, Hardware, Ebitda, Uplynulý rok, Známá společnost, Silná pozice, Monsoon, Kára, Přesná pozice, Velký zisk, Úzký vztah, Zisk, Tesco, Největší akvizice, Známá akvizice, Největší společnost, Třesk, Kong, Spol, First, Jednotlivá značka, Libra, Velký růst, Tesco elektronika, Asijský trh


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní