Podaří se přesvědčit uživatele o účelnosti pagingu?

Jsou tomu dva roky, co byla udělena druhá licence na digitální pagingovou síť v systému ERMES. Stále ovšem vidíme malé pípající krabičky více v amerických filmech na televizní obrazovce než v reálu. Proč?
Tomáš Drozd: Jsou tomu dva roky, co byla udělena druhá licence na digitální pagingovou síť v systému ERMES. Stále ovšem vidíme malé pípající krabičky více v amerických filmech na televizní obrazovce než v reálu. Proč?

Povolení k poskytování tzv. veřejného pagingu v systému ERMES bylo uděleno společnostem Radiokontakt Operator a Multitone CZ. Do konce roku 1998 měly obě společnosti dosáhnout 80% pokrytí obyvatelstva signálem, do konce roku 2000 to má být minimálně 90 %. Situace je ovšem taková, že svou síť provozuje pouze Radiokontakt Operator a pokrytí signálem není nijak slavné. Společnost Multitone CZ pak svou síť dodnes nerozjela a to především díky nemožnosti domluvy propojovacích podmínek s SPT Telecom. Vzhledem k nesplnění podmínek přidělení licence nyní ČTÚ jedná o odebrání licence. Výsledkem je začarovaný kruh, kdy se nedaří přesvědčit potenciální zákazníky o přínosech pagerů a bez jejich peněz zase nejde do rozvoje pagingu investovat.

Trh je trh
O příčinách neúspěchu pagingu by se samozřejmě dalo diskutovat. Tou hlavní je rozhodně mohutný nástup mobilních telefonů. Už telefon jako takový nebyl před pěti lety běžnou věcí, to mobily změnily a stal se z nich univerzální prostředek komunikace. Paging (ve formě digitálního systému ERMES) přišel až rok po nástupu konkurence na trh mobilních telefonů a to bylo historicky pozdě.

Není pokrytí pagingovým signálem. Ke stoprocentní spolehlivosti pagingu, jak je prezentovaný, patří i v ideálním případě stoprocentní pokrytí signálem. Jako důvod pomalého růstu pokrytí je mj. uváděno i sdílení používaných frekvencí s dalšími subjekty (státní služby – hasiči, CO apod.), kteroužto věc by měl asi řešit ČTÚ.

Ze současné situace vyplývá jeden jistý závěr – paging prostě u nás není předmětem masového trhu. Akce TUTY (pager zadarmo, provoz platí ti, co posílají zprávy) a dotované přístroje možná trochu pomohly, ovšem jsou ztrátové, takže stimulovat další růst počtu zákazníků tímto způsobem nejde.

Cílová skupina pagingu se tak přesouvá do technologického a profesionálního použití.

Paging potřebuje restrukturalizaci
V létě došlo k dohodě mezi dvěma mezinárodními pagingovými asociacemi – EPPA a ERMES MoU Association. Názorová roztříštěnost těchto dvou asociací taky pagingu jako takovému asi nepomohla. Na jedné straně zde byla EPPA zaměřená na systém Flex společnosti Motorola, na straně druhé ERMES MoU Association, která podporovala vlastně panevropský standard ERMES. Nejpodstatnější rozdíl mezi těmito dvěma systémy je v podpoře roamingu. ERMES jej podporuje, Flex nikoliv. A jsme opět u důvodů, proč se paging tak těžko prosazuje. Zmůže spojení těchto asociací ještě vůbec něco?

Lidé pohybující se v tomto byznysu už nehovoří o pagingu ale advanced messagingu, což je v podstatě paging se spoustou přidaných služeb. Také zde máme dvoucestný paging. Ale ten taky tento segment jako takový nezachrání. Dnešní pagery rozhodně nepřežijou, paging (nebo advanced messaging) snad ano. Ovšem jako součást budoucích integrovaných mobilně–komunikačních služeb. Možná masový průlom zařízení do dlaně (jako PalmPilot, zařízení založená na Windows CE) přinese nové formy pagingu.

Otázkou také je, zda má v České republice smysl konkurence na tomto typu trhu. Ten je tak malý, že kýžené peníze operátorům nepřinese a ti pak nemohou budovat síť a samotný trh podporovat tak, jak by si představovali. Řešením pro dvě konkurenční společnosti pak je společné používání jedné pagingové sítě, jak to plánují i české společnosti. Mluvíme pak ale stále ještě o konkurenci?

mobilní telefony Paging
náklady na vybudování celoplošné sítě v ČR 15–18 mld. korun (GSM 1800) 250 mil. korun (ERMES)
počet zákazníků v ČR cca 1,5 milionu (oba operátoři) cca 18 tisíc (Radiokontakt Operator –RDS 9 500, ERMES 8 500)
Zdroj: Connect! 10/99
Váš názor Další článek: Porovnání dvou informačních systémů – Concorde XAL a Axapta

Témata článku: Windows, Malá krabička, Flex, Mobilní trh, Pager, Propojovací síť, T-mobile mobilní telefony akce, Televizní frekvence, Roztříštěnost, Pomalý provoz, ÚčelNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy