Pod diktátem 3,5

Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje.
Jan Valík: Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje. Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje. Není divu – technologie sice výrazně postoupila od doby, co se v polovině osmdesátých let 3,5" disketová mechanika objevila, ale ta je stále tím, co spojuje téměř všechny počítače světa.

Z vlastní zkušenosti víte, že 1,44 MB je skutečně málo, ale pro některé účely, například čistě textové dokumenty, stále dostačuje. Svého času byla dokonce řeč o 2,88MB mechanikách, na svou dobu až příliš velkorysých. Problém je však v tom, že takovou mechaniku ani disketu, která by se s ní dala použít, nikdo nikdy pořádně neviděl, ačkoli je stále podporována BIOSy na základních deskách.

Kde žije a:drive
Mechanika a:drive, někdy také označovaná jako SuperDisk Drive, pracuje jednak s obyčejnými 3,5" disketami (včetně zavádění systému), jednak s vlastními 120MB médii s přenosovou rychlostí 4 MB/s. Na první pohled ideální řešení, s kterým se však asi moc nesetkáte. Výrobce totiž hned zpočátku nasadil příliš vysoké ceny jak za mechaniku, tak za média, která byla ve srovnání se zaběhnutými „třiapůlkami" několikanásobně vyšší. První verze mechanik se navíc potýkaly s problémy při ukládání velkých souborů. Kvůli tomuto neúspěchu se cena do dnešního dne výrazně nesnížila.

Za našimi hvozdy
Společnost Teac vyvíjí mechaniku HiFD, která je také kompatibilní s klasickými disketami stejně jako a:drive. Její parametry jsou však o něco lepší – disketa HiFD pojme až 200 MB dat a je až 60× rychlejší než staré mechaniky. První pokus rozjetí sériové výroby však nebyl úspěšný a u nás se tato mechanika zatím stále nenabízí.

Pouze s vlastními médii a s kapacitou 2,2 GB za pořizovací cenu kolem jednoho tisíce korun pracuje mechanika ORB firmy Castlewood. Má velkou maximální teoretickou přenosovou rychlost (12,2 MB/s). Možnosti připojení jsou také bohaté – prakticky všechna rozhraní (ATAPI, SCSI, USB, paralelní port). Z orbové diskety lze i bootovat nebo ji využít jako systémový disk. Cena samotné mechaniky je srovnatelná s cenami mechanik CD-RW a samotné zálohování vás přijde na 40 haléřů za megabajt. Mechanika Orb se již prodává, ovšem ne u nás – nadšenci si ji mohou objednat v zahraničí. Jedná se sice o vyspělou technologii, ovšem jaký bude marketing? V této branži nepřežívá nejlepší, ale nejlevnější.

Viditelnější Zip
Zip od Iomegy není třeba představovat – byl již před rokem a bude tu i za rok. Dnes můžete dokonce vybírat mezi 100 a 250MB verzí mechanik a disket. Mechaniky se sice prodávají, ale ve většině případů sáhne kupující po nejlevnější variantě – Zip 100 ATAPI. Jistá rozšířenost a spolehlivost sice mluví pro další rozšíření, nepoužitelnost klasických disket je však brzdou.

Poněkud drahá generace
MiniDisc firmy Sony s kapacitou 140 MB byl původně určený pro ukládání hudby. Jedná se o malý 2,5" disk, přičemž přepisovatelnost je zaručena až milionkrát bez jediného chybného bitu. Sony doslova říká, že MiniDisc je médium příští generace. To je však poněkud sporné vzhledem k vysoké ceně mechaniky i samotných médií. Velkou výhodou je její úplná připravenost pro mobilní používání, neboť mechaniku lze napájet i bateriemi. Když pak nemá druhý počítač patřičnou mechaniku, stačí připojit tu vaši (váží jen 340 g) a problém je vyřešen.

Využijete-li další zařízení společnosti Iomega, mechaniku Jaz Drive, můžete na jedno relativně drahé médium uložit až 2 GB. Přenosová rychlost se pohybuje kolem tří až sedmi megabajtů za vteřinu. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady (podmínkou je SCSI řadič nebo alespoň převodní z SCSI na paralelní port).

Že by CD-RW?
Poněkud nečekaným nástupcem klasické diskety by mohlo být přepisovatelné cédéčko, které má svou cestu dobře vyšlapanou médii CD-ROM a CD-RW. Ceny mechanik stále klesají, totéž platí o médiích. Je tu však jeden háček, který snižuje výhody – CD-RW sice přepíšete, ale jen celé naráz. Je tedy řešením spíše pro zálohování, než pro neustálý přenos pracovních souborů.

Ovládne-li nějaká mechanika svět, ukáže až čas. Dnes lze pouze vytipovat vhodné adepty. Chcete přenášet velké soubory? Nejvíce uspějete s mechanikou Zip. Chcete data hlavně zálohovat? Kupte si mechaniku CD-RW. Jste počítačoví fandové a chcete se od ostatních odlišit? Kupte si cokoli jiného.

Diskuze (17) Další článek: Sony G200: plochá si razí cestu

Témata článku: Velká kapacita, Vysoká rychlost, Velký soubor, Klasický problém, MiniDisc, Vysoká kapacita, Přenosová rychlost, Nejlevnější cesta, Velký háček, Drive, Zařízení společnosti, Velký problém, Disketa


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5