Pod diktátem 3,5

Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje.
Jan Valík: Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje. Disketa se svého postu primárního přenosového média nemíní vzdát, přestože většině počítačových uživatelů její kapacita a rychlost nedostačuje. Není divu – technologie sice výrazně postoupila od doby, co se v polovině osmdesátých let 3,5" disketová mechanika objevila, ale ta je stále tím, co spojuje téměř všechny počítače světa.

Z vlastní zkušenosti víte, že 1,44 MB je skutečně málo, ale pro některé účely, například čistě textové dokumenty, stále dostačuje. Svého času byla dokonce řeč o 2,88MB mechanikách, na svou dobu až příliš velkorysých. Problém je však v tom, že takovou mechaniku ani disketu, která by se s ní dala použít, nikdo nikdy pořádně neviděl, ačkoli je stále podporována BIOSy na základních deskách.

Kde žije a:drive
Mechanika a:drive, někdy také označovaná jako SuperDisk Drive, pracuje jednak s obyčejnými 3,5" disketami (včetně zavádění systému), jednak s vlastními 120MB médii s přenosovou rychlostí 4 MB/s. Na první pohled ideální řešení, s kterým se však asi moc nesetkáte. Výrobce totiž hned zpočátku nasadil příliš vysoké ceny jak za mechaniku, tak za média, která byla ve srovnání se zaběhnutými „třiapůlkami" několikanásobně vyšší. První verze mechanik se navíc potýkaly s problémy při ukládání velkých souborů. Kvůli tomuto neúspěchu se cena do dnešního dne výrazně nesnížila.

Za našimi hvozdy
Společnost Teac vyvíjí mechaniku HiFD, která je také kompatibilní s klasickými disketami stejně jako a:drive. Její parametry jsou však o něco lepší – disketa HiFD pojme až 200 MB dat a je až 60× rychlejší než staré mechaniky. První pokus rozjetí sériové výroby však nebyl úspěšný a u nás se tato mechanika zatím stále nenabízí.

Pouze s vlastními médii a s kapacitou 2,2 GB za pořizovací cenu kolem jednoho tisíce korun pracuje mechanika ORB firmy Castlewood. Má velkou maximální teoretickou přenosovou rychlost (12,2 MB/s). Možnosti připojení jsou také bohaté – prakticky všechna rozhraní (ATAPI, SCSI, USB, paralelní port). Z orbové diskety lze i bootovat nebo ji využít jako systémový disk. Cena samotné mechaniky je srovnatelná s cenami mechanik CD-RW a samotné zálohování vás přijde na 40 haléřů za megabajt. Mechanika Orb se již prodává, ovšem ne u nás – nadšenci si ji mohou objednat v zahraničí. Jedná se sice o vyspělou technologii, ovšem jaký bude marketing? V této branži nepřežívá nejlepší, ale nejlevnější.

Viditelnější Zip
Zip od Iomegy není třeba představovat – byl již před rokem a bude tu i za rok. Dnes můžete dokonce vybírat mezi 100 a 250MB verzí mechanik a disket. Mechaniky se sice prodávají, ale ve většině případů sáhne kupující po nejlevnější variantě – Zip 100 ATAPI. Jistá rozšířenost a spolehlivost sice mluví pro další rozšíření, nepoužitelnost klasických disket je však brzdou.

Poněkud drahá generace
MiniDisc firmy Sony s kapacitou 140 MB byl původně určený pro ukládání hudby. Jedná se o malý 2,5" disk, přičemž přepisovatelnost je zaručena až milionkrát bez jediného chybného bitu. Sony doslova říká, že MiniDisc je médium příští generace. To je však poněkud sporné vzhledem k vysoké ceně mechaniky i samotných médií. Velkou výhodou je její úplná připravenost pro mobilní používání, neboť mechaniku lze napájet i bateriemi. Když pak nemá druhý počítač patřičnou mechaniku, stačí připojit tu vaši (váží jen 340 g) a problém je vyřešen.

Využijete-li další zařízení společnosti Iomega, mechaniku Jaz Drive, můžete na jedno relativně drahé médium uložit až 2 GB. Přenosová rychlost se pohybuje kolem tří až sedmi megabajtů za vteřinu. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady (podmínkou je SCSI řadič nebo alespoň převodní z SCSI na paralelní port).

Že by CD-RW?
Poněkud nečekaným nástupcem klasické diskety by mohlo být přepisovatelné cédéčko, které má svou cestu dobře vyšlapanou médii CD-ROM a CD-RW. Ceny mechanik stále klesají, totéž platí o médiích. Je tu však jeden háček, který snižuje výhody – CD-RW sice přepíšete, ale jen celé naráz. Je tedy řešením spíše pro zálohování, než pro neustálý přenos pracovních souborů.

Ovládne-li nějaká mechanika svět, ukáže až čas. Dnes lze pouze vytipovat vhodné adepty. Chcete přenášet velké soubory? Nejvíce uspějete s mechanikou Zip. Chcete data hlavně zálohovat? Kupte si mechaniku CD-RW. Jste počítačoví fandové a chcete se od ostatních odlišit? Kupte si cokoli jiného.

Diskuze (17) Další článek: Sony G200: plochá si razí cestu

Témata článku: Disketa, MiniDisc, Klasický problém, Nejlevnější cesta, Velký problém, Vysoká kapacita, Velký soubor, Velký háček, Zařízení společnosti, Drive, Diktát, Vysoká rychlost, Velká kapacita, Přenosová rychlostKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče