Čtečka | Týden mobilně | E-ink

PocketBook Color: Čtečka s barevným displejem je lákavá představa, ale…

PocketBook Color: Čtečka s barevným displejem je lákavá představa, ale…

PocketBook Color je čtečka elektronických knih s barevným displejem a fundamentální otázka zní: K čemu je to dobré?

S panelem o úhlopříčce 6", rozměry 16 × 11 cm a váhou 160 gramů patří k menším a lehčím čtečkám. Plastové tělo působí zranitelně a pokud hodláte číst jinde než ve vlastních peřinách, doporučuji koupit pouzdro. Škoda, že nějaké není v balení. Tělo není vodotěsné, jak je zvykem u některých vyšších modelů značky.

Paměť 16 GB je na knihy více než dostatečná. Snad jen kdybyste se ve velkém pustili do audio-souborů, může se hodit slot na microSD kartu. Konektor je postarší micro USB, což působí trochu nekonzistentně, už na jaře testovaný InkPad X má modernější USB-C.

Barvy za cenu kompromisu

Ovládá se kombinací tlačítek a dotykového displeje a v obou případech to chce trpělivost. Rychlost reakcí je pro tento typ elektroniky typická, tedy velmi nízká. Po některých povelech si počkáte i pár sekund. Systém si rozumí s nespočtem formátů knih, dokumentů, obrázků, přehraje hudbu i audioknihy. Sluchátka se připojí buď pomocí redukce (součást balení), nebo přes Bluetooth.

Ve složce s aplikacemi je přístup k několika online službám, omalovánky a hry. Jednou z nich je karetní pasiáns, který PocketBook dává i do černobílých čteček, ale až tady s barvami dává smysl. Barvy svědčí i webovému prohlížeči, ale stále je tak pomalý, že jestli máte v kapse smartphone, tohle jednoduše nebudete používat.

Displej prvně vyděsí temnými odstíny, ale stačí aktivovat nasvícení a situace se rapidně zlepší. Bílá se projasní, barvy jsou tlumené, pastelové, velmi sluší melancholickým ilustracím. I s podsvícením se výdrž baterie měří na týdny.

Horší je to s rozlišením. Displej má dvě vrstvy, spodní monochromatická má jemnost 300 DPI, přes ni je natažená barevná o 100 DPI. Stačí jediný barevný prvek na stránce a už padáte na nižší rozlišení. Černobílou stránku sice Color vykreslí ve 300 DPI, ale i tak hladké tvary písma ruší svrchní rastr. Kvalitou zobrazení tenhle model zkrátka pokulhává.

Kde brát obsah

Ve finále tedy záleží na obsahu. Obchod od PocketBooku sice barevný obsah nabízí, ale pro většinu českého publika je spíše irelevantní. Pěkný barevný komix koupíte a do čtečky pošlete z libovolného obchodu, ale na relativně malém displeji patrně nebude dobře čitelný. Color je skvělý na pohádky – rodič čte, dítě se soustředí na obrázky. Ale otázkou je, kolik takových knížek najdete.

PocketBook Color je krásný kousek techniky, ale v praxi se pro něj obtížně hledá využití. Osobně bych za stejné peníze raději koupil kvalitní čtečku s monochromatickým e-inkem. Klidně od PocketBooku.

Diskuze (23) Další článek: Už i mikrofon může barevně svítit. HyperX QuadCast S přinesl to, co streameři údajně chtěli

Témata článku: Video, Škoda, Kniha, Čtečka, Týden mobilně, E-ink, PocketBook, Funda, Lákavá představa, Color, Barevný displej, Obsah, Lak, InkPad, Barva, DIS, Model značky