Pocket Tweak – objevte skrytá nastavení svého PocketPC

PocketTweak je jednoduchý program pro úpravu skrytých nastavení operačního systému PocketPC. S jeho pomocí lze měnit velikosti i typy písma, animace a v neposlední řadě asociovat soubory. Přečtěte si podrobný návod.

Operační systémy od Microsoftu skrývají v registrech mnohá pro uživatele zajímavá nastavení. Najít je, to je ale jako hledat jehlu v kupce sena. A to, že jsou kapesní počítače menší než PC nemusí znamenat, že mají chudší registr. Právě pro snadnější nastavení těchto skrytých parametrů slouží programy jako Matrix Tweaker, HWInfo32 či Xteq System XSetup.[O1] Ty znají cesty v registru k nastavení různých parametrů a mnohem příjemnější a hlavně bezpečnější cestou umožní uživateli provést změny. Dnes si popíšeme program Pocket Tweak (Uživatelé Palmů mohou znát původní Palm Tweak). Nemá samozřejmě tolik nastavení jako programy na stolní PC podobného ražení, nabízí však několik zajímavých funkcí.

Instalace

Nejprve je nutno stáhnout .zip soubor o velikosti 105kB. Po rozbalení stačí spustit setup, který vás provede klasickou instalací. Můžete také zkopírovat .cab soubor přímo do PDA a instalaci provést bez stolního počítače. Nezapomeňte však zvolit správný soubor pro váš typ procesoru! Po instalaci jsem spouštěcí ikonu marně hledal v programech, o pár hodin později na mne vyjukla v sekci settings a záložce system. Budiž.

Okno programu je rozděleno do dvou částí. V dolní části je lišta s devíti oušky jednotlivých skupin nastavení. Popíšeme si každou zvlášť.

1) General Settings: Obsahuje dvě okna: Animation a Other. V animation můžeme zatrhnout Windows a Menu. Odsouhlasíte-li Windows, bude se každé okno otevírat postupně a nikoli najednou. Efekt však není příliš hezký a navíc animace citelně zpomalují celkovou práci operačního systému. Menu je implicitně zatrženo, jde o animace tlačítka start, new a tabulka způsobů vkládání znaků. Tato funkce systém nijak znatelně nezpomaluje, doporučuji tedy nastavení ponechat. (Animace Menu je podporována jen pod PocketPC 2002)

Druhé okno Other má jediné zatržítko Card baterry warning, jeho zatržením aktivujete upozornění při vybité baterii implementované do nějakého externího zařízení – typicky jacketu s paměťovou kartou.

Aby se změny projevily, je po zatržení nutno soft-resetovat přístroj, a to tlačítkem ve spod či na zadní straně přístroje.

2) File types: Okno File Types slouží k asociaci souborů k programům, či vytvoření nějaké vlastní přípony a její následné asociaci k programům. Stávající soubory můžete přeasociovat na jiný program, a to změnou cesty o řádek níž. Trochu nelogicky nelze aplikaci nalistovat, cestu musíte vyplnit ručně. Vytvoření nové přípony probíhá stiskem tlačítka New.... Zde zadáte příponu a případně sloučíte s již existující příponou - pak budou otvírány obě přípony stejným programem. Chcete-li vytvořit úplně nový typ, je třeba ještě vyplnit popis a zvolit ikonu (ta musí být opět nelogicky uložena někde v dokumentech). Celková práce s asociací ale není příliš příjemná.

Klepněte pro větší obrázek

3) Power Off: V této složce můžete nastavit automatické vypnutí přístroje po určité době nečinnosti. První zatržítko On Baterky power slouží pro zadání časové latence běží-li přístroj na baterie. Druhé zatržítko On External Power funguje analogicky při připojení externího napájení. Vhodnost či nevhodnost tohoto nastavení nechám na každém z vás.

4) Font: Záložka Font nabízí nastavení písma vašeho kapesního počítače. Pod nabídkou Target se skrývá: System Font, Menu font a Pop-up menu font. Obrázky ukazují, co která nabídka změní. Změněná písma jsou kurzívou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zleva: System Font, Menu font a Pop-up menu font

Kurzívu jsem použil pro lepší názornost, v praxi však užití příliš nedoporučuji (zatržítko Italic) . Rozlišení displejů PocketPC je sice jemné, kurzíva je však obecně hůře čitelná. U každého druhu lze nastavit typ písma (v závislosti na nainstalovaných písmech), velikost a již zmíněnou kurzívu. Velikost písma se zadává ve dvou polích: Height a Weight. První udává velikost písma a druhá tloušťku, možná lépe řečeno tučnost. Budete-li testovat různé velikosti písma, upravujte si nejdřív pro zkoušku položku pop-up menu font. Jestliže si totiž omylem příliš zmenšíte systémový font, budete mít velký problém s vrácením nastavení. Průměrná hodnota je 13 (nebo -13), nedoporučuji zadávat hodnoty -1 až -8, písmo je velmi totiž titěrné. Weight udává tučnost písma. Hodnota 400 je průměrná, hodnota 900 udělá písmo tlustší.

Každá změna nastavení opět požaduje soft-reset. A ještě jednou bych chtěl zdůraznit: testujte velikosti písma na Pop-up menu font nikoli na System Font.

Zatržítko Specify the size for Font Chache je implicitně zatržené a lze měnit jeho hodnotu – tedy velikost chache. Nevidím však důvod tak činit, zadáte-li ručně hodnotu několikrát nižší, dojde ke zpomalení systému. Doporučuji tedy ponechat hodnotu beze změn.

5) Scrollbar: Zdají se vám scrollovací lišty příliš úzké? Zde si je můžete nastavit jejich velikost dle libosti. A to doslova:

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Ve vysouvacím menu si vyberete, zda budou zadané hodnoty platné pro vertikální, horizontální či obě lišty najednou. Nejprve zvolíte šířku v bodech (v okně Target) a pak výšku tlačítek se šipkami. Opět doporučuji nezadávat velké hodnoty, jinak považuji tuto volbu za velmi užitečnou, mně osobně vyhovuje scrollovací lišta tlustější (viz obrázek výše :-))

6) Input Panel: Zde lze nastavit parametry pop-up lišty s metodami zadávání textu. Zatrhněte ty metody, které vám vyhovují a naopak zrušte ty, které nevyužíváte a zabírají vám zbytečné místo. Metody lze pojmenovat vlastním názvem a také nastavit jednu jako defaultní. Program však při pokusu o defaultní nastavení přizná, že změna může způsobit zatuhnutí přístroje s následnou ztrátou dat. Nezlobte se na mne, já raději defaultní metodu neurčoval.

7) Pocket IE: Toto okno obsahuje jediné zatržítko a to zapnutí/vypnutí Clear Type Text v Internet Exporeru. True Type je zajímavá technologie, která dělá písmo přirozenější. Technická specifikace je vcelku složitá, a při tom existuje jednoduché vysvětlení. Zatímco klasický text je skládán jen z černých bodů, True Type každé písmeno „obtáhne“ body o slabší intenzitě či jiné barvě, takže písmo vypadá přirozeněji. K snadnějšímu pochopení napomohou dva srovnávací obrázky:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nahoře text bez True Type a jeho zvětšení, dole text s použitím True Type.

True Type se mi velmi líbil v Acrobat Readeru for Pocket PC, v IE na mne však nepůsobil tak dobrým dojmem. Písmo má jakoby nádech do červena, jde však jen o zvyk a záleží na vás, zda-li si podporu True Type zapnete. K aplikaci není třeba sofr-resetovat PDA, běží-li vám však IE, musíte jej vypnout a zapnout.

8) Paranoia: Tento podivný název záložky skrývá jen jedno tlačítko, a to vymazání historie Exploreru. Je však třeba upozornit, že se nesmaže historie v IE - View – History, ale pouze historie v Adress Baru.

9) About: I klasický „about“ obsahuje jedno tlačítko, a to Clear.... Vězte, že slouží k uninstalaci Pocket Tweaku. Ne však úplně, dle slov výrobce se nejprve musí vrátit zpět „škody“, které Pocket Tweak napáchal v registru, a to provedete právě tímto tlačítkem. Pak může následovat klasická odinstalace.

A jsme v závěru. Pocket Tweak není zdaleka tak složitý jako programy podobného zaměření na stolních PC. I přesto však nabízí několik užitečných nastavení, po kterých bychom často marně tápali hluboko v registru. Program je zdarma, což se v oblasti PocketPC zase tak často nenosí. A teď vám už nic nebrání si Pocket Tweak na svém kapesním počítači vyzkoušet.

Diskuze (1) Další článek: ASPI 4.7 od Adaptecu

Témata článku: Windows, Pocket, Celková velikost, Celková práce, Podivný program, Dobrá latence, Up, Systémový font, Tweak, Objev, Kurzíva, Menu, Paranoia, Nastavení, Příjemný stisk, Zbytečné místo, Vertikální start, Složitý způsob, Jednoduché vysvětlení


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu